روش های جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن

0

علت کپک زدن مربا ، علت کپک زدن مربای توت فرنگی ، مربای هویج کپک زده را چکار کنیم ، برای کپک نزدن مربای آلبالو چه کنیم ، دلیل کپک زدن مربا هویج خانگی ، جلوگیری از کپک زدن مربای هویج ، علت ترش شدن مربای زردآلو ، علت ترش شدن مربا انجیر ، علت ترش شدن مربای به ، علت ترش شدن مربا هویج

روش های جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن

برای تهیه مربا از میوه‌های آبدار یا میوه‌های غیر آبدار استفاده می‌شود. میوه‌های آبدار مانند انبه، آلبالو، هلو، زرد آلو و … میوه‌هایی با درصد آب بالا بوده و برای تهیه مربا از آن‌ها، نیازی به پخت میوه قبل از مرحله شربت نیست، بلکه میوه داخل آب و شکر پخته شده و در فاصله قوام آمدن شربت، تبدیل به مربا می‌شود. مربای تهیه شده با میوه‌های آبدار، بیشتر در معرض کپک زدن و ترش شدن قرار می‌گیرد. حال راه‌های جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن مربا چیست؟

علت کپک زدن مربا چیست علت ترش شدن مربا

راه های جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن

میوه‌های آبدار، هنگام جوشیدن در شربت، باید فرصت پس دادن آب خود به شربت و جذب شربت را داشته باشند، در غیر این صورت، پس از برداشتن مربا از روی حرارت، میوه آب درون خود را به شربت پس داده و باعث شل شدن مربا می‌شود که اگر در جای گرم، قرار گیرد کپک خواهد زد؛ بنابراین برای جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن، زمان قوام آمدن شربت را پس از اضافه کردن میوه رعایت کرده و حداقل ۱۲ ساعت بعد از پخته شدن مربا، شربت مربا را تست کنید.

علائم مربای قوام نیامده عبارتند از:

 • رقیق شدن شربت پس از چند روز
 • منجمد شدن شربت مربا در فریزر: شربت قوام آمده به هیچ عنوان در فریزر منجمد نمی‌شود و اگر منجمد شد، نشانه قوام نیامدن شربت مرباست.

تست قوام آمدن شربت مربا

 • یکی دو قطره از شربت سرد شده مربا روی مقداری آرد یا دستمال کاغذی بریزید، اگر شربت قوام آمده باشد، جذب آرد یا دستمال کاغذی نمی‌شود و مثل حباب تا چند لحظه روی آن می‌ماند.
 • مقدار کمی از شربت را در یک نعلبکی بریزید و پس از سرد شدن با انگشت روی آن را فشار دهید، ایجاد حالت چروکیدگی بر روی شربت، نشان دهنده قوام آمدن شربت است.
 • شربت مربای قوام آمده پس از سرد شدن، به سختی از قاشق می‌ریزد و روان نیست. برای تست قوام، یک قاشق غذاخوری از شربت مربا را برداشته و به مدت ۱۰ دقیقه در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود، اگر شربت به حالت کاملا کشدار از قاشق ریخته شود، قوام آمده، اما اگر به صورت قطره قطره ریخته شود، هنوز قوام نیامده و باید مجددا جوشانده شود تا به غلظت مناسب برسد.

با مربای قوام نیامده چه کنیم

در صورت شل بودن شربت، میوه را جدا کرده، شربت را بجوشانید تا قوام آید و پس از سرد شدن شربت، مجددا آن را با میوه مخلوط کنید.

سایر نکات طلایی برای جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن عبارتند از:

 • برای جلوگیری از کپک زدن مربا بهتر است میوه مورد استفاده برای تهیه مربا بدون لک و کرم زدگی باشد و از میوه‌های تازه چیده شده استفاده گردد.
 • بهتر است مربا ۲۴ ساعت در دمای محیط بماند و سپس تست قوام آمدن شربت آن انجام شود.
 • زمان نگهداری مربای تهیه شده با میوه‌های آبدار، کوتاه‌تر از میوه‌های غیر آبدار بوده و بهتر است بیشتر از شش ماه نگهداری نشود.
 • برای نگهداری مربای میوه‌های آبدار از محلی خنک مانند یخچال استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از کپک زدن مربای تهیه شده با میوه‌های آبدار، به آن بیش از حد جوهر لیمو اضافه نکنید؛ بنابراین در مربای تهیه شده با میوه‌هایی که ترش نیستند، طبق دستور هر مربا، جوهر لیمو یا آب لیموترش اضافه کنید.
 • پس از آماده شدن مربا، حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید به طور کامل خنک شود، سپس آن را در شیشه یا ظرف درب دار با دهانه گشاد ریخته و در محلی خنک نگهداری کنید.
 • برای نگهداری مربا باید میوه‌ها کاملا داخل شربت قرار گیرند طوریکه شربت، روی میوه را بپوشاند؛ بنابراین در صورت کم بودن شربت، مقداری شربت آماده کنید و روی میوه‌ها بریزید.
 • بهتر است برای تهیه مربا از قاشق چوبی استفاده کنید.
 • قرار دادن کاغذ روغنی بر روی سطح مربا از نفوذ هوا به سطح آن جلوگیری کرده و باعث جلوگیری از کپک زدن مربا و ترش شدن آن می‌شود.

روش دیگر برای جلوگیری از کپک زدن مربا، استرلیزه کردن ظرف مورد استفاده برای نگهداری مرباست. برای استرلیزه کردن این ظروف:

 1. ابتدا ظرف‌ها را تمیز شسته و آب بکشید، سپس آن‌ها را کاملا خشک کنید.
 2. ظروف را درون یک فر سرد بچینید و درجه فر را روی ۲۵۰ درجه تنظیم کنید.
 3. فر را روشن کرده و اجازه دهید ظروف به مدت ۱۰ دقیقه درون فر بمانند.
 4. سپس فر را خاموش کرده و در موقع لزوم، ظروف را مورد استفاده قرار دهید.

با مربای کپک زده چه کنیم

کپک نوعی قارچ است که با تولید هاگ‌های ریز حاوی ماده محرک و آلرژی زا می‌تواند باعث آزار چشم، بینی، گلو و ایجاد سرفه، خس خس سینه و واکنش‌های آلرژی زا شود. این نوع قارچ، علائم آسم را تشدید کرده و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند با قرار گرفتن در معرض آن، خطر بروز عفونت سیستم ایمنی آنان افزایش می‌یابد. اما اگر مربا کپک زده باشد:

 • در صورتی که کپک سطحی است، یک لایه بیشتر از روی آن برداشته و بقیه مربا را دوباره بپزید.
 • اگر میزان کپک مربا زیاد و عمیق بود، همه مربا را دور بریزید.

سخن آخر

یکی از مواد غذایی پرطرفدار در صبحانه ایرانی‌ها انواع مربا‌های تهیه شده با میوه‌های خوش طعم و خوش آب و رنگ هستند که هیچ چیز نمی‌توتند جای خالی آن‌ها را پر کند. مربای هویج، مربای به، مربای آلبالو، مربای توت فرنگی و … از معروف‌ترین مربا‌هایی هستند که به راحتی در منزل درست می‌شوند. اما برای تهیه یک مربای جا افتاده و با کیفیت، باید اصولی را در زمان پخت و نحوه نگهداری آن رعایت کرد تا کپک نزد و ترش نشود. پیشنهاد می‌کنیم علت شکرک زدن مربا را نیز بخوانید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ