شرکت معروف لبنی در آستانه ورشکستگی /۸۰۰ هزار تن روغن پالم در انبار این شرکت!

0

بیش از ۲ ماه پیش بود که ماجرای روغن پالم در صدر خبرهای کشور قرار گرفت و از وزیر بهداشت گرفته تا نمایندگان مجلس و فعالان صنعت شیر، همگی از مضرات این روغن خبر دادند.

به گزارش دانا در طول این دوران نیز بازار توصیه‌های بهداشتی هم در این میان داغ بود؛ از پیشنهاد مصرف فراورده‌های لبنی کم‌چرب تا پیامک‌های تبلیغاتی برخی شرکت‌ها که با غنیمت دانستن فرصت، محصولات خود را فاقد «پالم» اعلام می‌کردند، همه و همه ره‌آورد این روزهای پرچرب بود.
اما این روزها خبر می رسد که در کنار این ماجرا نیز یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده مواد لبنی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.
این شرکت که ۸۰۰ هزار تن روغن پالم وارد کشور کرده بود، حالا با توجه به اتفاقات پیش آمده، مواد وارد شده در انبارهای این شرکت مانده و همین مسئله موجبات ورشکستگی آن را فراهم کرده است.
ماجرای شرکت‌های متخلف تولیدکننده شیر، اگرچه خیلی زود با وعده‌های بررسی و مجازات همراه شد اما آنچه که در این میان حائز اهمیت جدی است، نظام‌مندسازی فرایند اخذ مجوز استاندارد برای اقلام خوراکی های اینچنین است.
اما نکته مغفول‌مانده در این رابطه چگونگی واردات روغن پالم در کشور است. واردات ۸۰۰ هزار تنی پالم توسط این شرکت در شرایطی است که در سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزارتن به صورت قانونی و یک و نیم میلیون تن به صورت غیر قانونی روغن پالم وارد کشور شده است. حال سوال اینجاست که این شرکت این ۸۰۰ هزار تن را به صورت قانونی وارد کشور کرده یا به صورت غیر قانونی؟
در این باره لازم به ذکر است که اوایل مرداد ماه سال جاری بود که وزیر بهداشت در اظهاراتی جالب به افشاگری در خصوص واردات و استفاده غیر مجاز برخی شرکت های تولید لبنیات از روغن پالم پرداخت و به مردم نیز توصیه کرد که بجای استفاده از لبنیات پرچرب، از لبنیات کم چرب استفاده کنند و در ادامه نیز از برخورد با واحدهای استفاده کننده از این نوع روغن خبر داد. همین افشاگری کافی بود تا به یکباره افکار عمومی در کشور به شکل قابل توجهی درگیر مسئله روغن پالم و مضرات استفاده آن در برخی لبنیات و روغن های نباتی شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ