وضعیت مرز ایران و عراق برای اربعین

0

وضعیت مرز ایران و عراق برای اربعین امروز و امشب شهریور ۱۴۰۱

در پی بروز ناآرامی‌ها در عراق، ستاد عملیات مشترک عراق، از برقراری قانون منع آمد و شد در سراسر عراق از ساعت ۱۹:۰۰ خبر داد و شهروندان عراقی خواست که با نیروهای امنیتی، کمال همکاری را داشته باشند. این ستاد تأکید کرد که همه شهروندان باید به ممنوعیت آمد و شد پایبند باشند و از شایعات مغرضانه دوری کنند.

در همین خصوص نیز سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه‌ای از همه زائران و هموطنان ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات کربلا، نجف و کاظمین حضور دارند تقاضا کرد که با توجه به وضع مقررات منع رفت و آمد از سوی دولت عراق، تا اطلاع ثانوی از هرگونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا خودداری کنند.

میراحمدی معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین هم در گفت‌وگویی اعلام کرد که سفارت ایران در حال مدیریت ماجرا است و ان‌شاءالله زوار ایرانی به سلامت به کشور باز خواهند گشت. وی همچنین از هموطنان ایرانی خواست که موقتا و تا اطلاع ثانونی از سفر به عراق خودداری کنند.

وی همچنین اعلام کرد که در پی تحولات و ناآرامی‌ها و وضع مقررات منع آمد و شد در چند شهر عراق، مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق تا اطلاع ثانوی مسدود است. وی از زوار عتبات و کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند درخواست کرد به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

بر این اساس نیز فرمانداری قصرشیرین در اطلاعیه‌ای از بسته شدن مرز خسروی از عصر امروز (دوشنبه هفتم شهریورماه) تا اطلاع ثانوی خبر داد و از زوار عتبات خواست که فعلاً به این مرز مراجعه نداشته باشند. فرماندار ویژه خرمشهر هم گفت که به دنبال ناآرامی‌های امروز کشور عراق، مرز شلمچه توسط دولت مرکزی این کشور بسته شد.روابط عمومی استانداری ایلام هم اعلام کرد که به علت نا آرامی‌ها و تجمعات سیاسی داخل عراق (به ویژه استان‌های هم‌مرز با ایران) مرز مهران بسته شده است.

حمید سیلاوی فرماندار دشت آزادگان هم به فارس گفت که با توجه به نا آرامی‌هایی که در کشور عراق به وجود آمده، عراقی‌ها اقدام به بستن مرزها کرده و از ورود زائران تا اطلاع ثانوی ممانعت کرده‌اند.

علاوه بر این، مدیر روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) نیز با اشاره به شرایط خاص در بغداد اعلام کرد که پروزاها به مقصد فرودگاه این شهر فعلا انجام نمی‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ