«عدالت» ۱۰ هزار سهمی می‌شود

0
فارس- معاون سازمان خصوصی‌سازی مکانیزم عرضه سهام عدالت به بورس را تشریح کرد و گفت: شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری سهام عدالت تا شهریور‌ماه وارد بورس می‌شوند.
حسن محمد‌تبار در مورد اینکه چه زمانی سهام عدالت وارد بورس می‌شود، گفت: دستورالعمل نحوه ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای بورس تهیه شده و به زودی به تصویب کمیسیون شورای عالی اصل ۴۴ در وزارت اقتصاد می‌رسد.وی افزود: اگر این دستورالعمل در کمیسیون شورای عالی اصل ۴۴ به تصویب برسد سازمان خصوصی‌سازی هم همه مقدمات ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس را تهیه خواهد کرد.
محمد‌تبار در پاسخ به این پرسش که چه زمانی این دستورالعمل در کمیسیون شورای عالی اصل ۴۴ تصویب می‌شود، گفت: در ۸ خرداد ۹۲ شورای عالی اصل ۴۴ با حضور رییس‌جمهور جلسه تشکیل داد و قرار شد از اول تا ۳۱ تیر‌ماه دستورالعمل نهایی شود. این دستورالعمل تهیه شده و اکنون باید با ورود به جلسه نهایی تصویب شود.معاون سازمان خصوصی‌سازی افزود: نحوه ورود دستورالعمل به جلسه کمیسیون شورای عالی اصل ۴۴ این است که تعداد سهامداران نهایی شود که ۴۲ میلیون نفر سهام عدالت گرفته بودند و با احتساب کارگران ساختمانی در نهایت به ۴۵ میلیون نفر می‌رسد، یعنی ۶ دهک قانونی از مردم را در برمی‌گیرد. وی افزود: همچنین اصلاح پرتفوی سهام عدالت در استان‌ها باید صورت گیرد و بعد از آن افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت انجام و این شرکت‌ها آماده پذیرش و نهایی شدن برای حضور در بورس می‌شوند. محمد‌تبار افزود: به تناسب اقساط پرداخت شده سهام عدالت، آزاد‌سازی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام و این سهام قابل معامله خواهد شد.’
 وی در مورد اینکه از سهام عدالت اولین گروه چه مقدار قسط پرداخت شده است، گفت: در حال حاضر ترکیب سبد سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی مطرح است و اولین گروه یا دومین گروه ندارد البته سهام عدالت در سه مرحله پرداخت شده اما چون پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت‌های استانی یکی می‌شود بنابراین باید در مرحله بعد، پذیرش انجام شود. معاون سازمان خصوصی‌سازی افزود: تا شهریور ۹۲ شرکت‌های سهام عدالت در بورس پذیرفته می‌شوند و یکسری مراحل مقدماتی در هیات پذیرش انجام می‌شود،مثلا گفته می‌شود پذیرش این شرکت‌ها به شرط این است که افزایش سرمایه بدهند. اصلاح پرتفوی و صورت‌های مالی شرکت‌ها انجام شود و استاندارد‌سازی و تهیه امید‌نامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورس برای ورود به بورس لازم است و صورت‌های مالی شرکت‌های استانی باید از طریق سایت کدال ارائه شود.
محمد‌تبار خاطر نشان کرد: ۳۰ شرکت استانی سرمایه‌گذاری سهام عدالت وجود دارد که البرز و تهران در یک استان تعریف شده‌اند.معاون سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه سهام یک میلیون تومانی عدالت با ورود به بورس چه می‌شود گفت: قیمت پرتفوی سبد سهام عدالت مرکب از ۶۲ سهم در سبد سهام عدالت است که ۳۳ شرکت از آنها بورسی و ۲۹ شرکت دیگر غیربورسی است که باید به تدریج بورسی شوند، بعد قیمت‌گذاری این سهام انجام می‌شود و باید مانند سایر شرکت‌ها کشف قیمت شود. وی گفت: برگه‌های یک میلیون تومانی سهام عدالت به ۱۰ هزار سهم ۱۰۰ تومانی تبدیل می‌شوند و با توجه به اینکه چه تعداد از این برگه‌ها آزاد می‌شوند برای کشف قیمت عرضه در بورس می‌شود بنابراین ممکن است سهم ۱۰۰ تومانی به قیمت بالاتر عرضه شود. معاون سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه آیا سهام عدالت در بورس و یا فرابورس عرضه می‌شود، گفت: ابتدا این شرکت‌های استانی در فرابورس پذیرفته می‌شوند اما اگر شرایط بورسی شدن را تهیه کنند در آینده وارد بورس خواهند شد.
 محمد‌تبار تاکید کرد: تاکنون با سازمان بورس و اوراق بهادار جلسات مختلفی برگزار شده و بورس اعلام آمادگی کرده است. جلساتی بین وزارت اقتصاد، سازمان خصوصی‌سازی و بورس انجام شده و شرکت‌های سهامی عدالت استانی ابتدا در فرابورس عرضه می‌شود و سپس مانند همه شرکت‌ها وقتی پرتفوی آنها بهتر شود وارد بورس خواهند شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ