موتور شویی ماشین چه مزایایی دارد

2

موتور شویی ماشین چه مزایایی دارد ، آیا شستن موتور ماشین ضرر دارد ، مزایا و معایب شستن موتور ماشین ، محلول خانگی برای شستشوی موتور ماشین ، موتور شویی در خانه ، شستن موتور ماشین در کارواش

موتور شویی ماشین چه مزایایی دارد

موتور خودرو هم مانند هر چیز دیگری وقتی تمیز باشد عملکرد بهتری دارد، ولی تمیزکردن موتور مانند شستن سایر بخش‌های خودرو نیست.

موتورشویی ماشین اصول خاص خود را دارد و قطعا در صورت نداشتن آشنایی لازم به این اصول احتمال وارد شدن خسارت‌های زیادی به خودرو در صورت شستشوی غیر اصولی زیاد خواهد بود. قطعا تمیزی و تمیز بودن موتور خودرو می‌تواند به بهبود عملکرد موتور خودرو کمک زیادی کند و در راستای نگهداری صحیح خودرو است.

شستن موتور ماشین شستن موتور با آب دانستنی های فنی خودرو تعمیر و نگهداری خودرو

اما نکته اینجاست که شستشوی موتور خودرو یا همان موتورشویی ماشین روش‌هایی دارد که با شستشوی قسمت‌های دیگر خودرو متفاوت است و دلیل آن هم کاملا واضح است که حساس‌ترین قسمت‌های خودرو درون موتور ماشین جای دارند و خیلی از این قطعات در صورت برخورد مستقیم با آب منجر به دیدن خسارت‌هایی می‌شوند.

بسیاری از دارندگان خودرو اعتقاد به تمیز کردن و تمیز نگه داشتن موتور خودرو و به طور کلی اجزای زیر کاپوت ندارن، اما طبق گفته کارشناسان خودرو کثیف شدن موتور و کثیف ماندن آن در طی زمان‌های طولانی منجر به آسیب رساندن به ماشین و همچنین کاهش راندمان موتور ماشین می‌شود.

وهمچنین کارشناسان توصیه دارند که هر سالی یک بار موتور ماشین را تمیز کنید یا همان عمل موتورشویی ماشین را انجام دهید؛ و همانطور که گفتیم این کار مراحل بخصوصی دارد و باید طبق اصول و با رعایت کردن برخی نکات انجام گیرد تا از صدمه دیدن موتور ماشین جلوگیری شود. برای این کار می‌توانید به کارواش‌های معتبری بروید و تضمین بگیرید که آسیبی به ماشین نرسانند و، اما در صورت تمایل و با داشتن وسایل اولیه پیش پا افتاده می‌توانید این کار را در خانه خود انجام دهید.

مراحل شستشوی خودرو در منزل

مرحله اول گرم کردن موتور خودرو به میزان کم است یعنی بگذارید به مدت ۱ دقیقه موتور ماشین به شکل درجا کار کند.

مرحله دوم از موتورشویی ماشین انتقال خودرو به مکانیست که مواد آلوده جاری شده مکان را کثیف نکند و با عث آلودگی محیط نشود و در صورت نداشتن دسترسی به چنین مکانی بهتر است به کارواش بروید. زیرا مقدار زیادی از روغن آلات چرب به دنبال موتورشویی خودرو جاری می‌شود.

مرحله سوم کابل‌های باتری خودرو را جدا کنید به این شکل که اول کابل قطب منفی و سپس کابل قطب مثبت.

مرحله چهارم پوشاندن قسمت‌های برقی موتور با پلاستیک برای جلوگیری از خطر می‌باشد. همچنین روی ورودی هوا و کاربراتور (در خودرو‌های قدیمی) را با فویل آلومینیمی یا پلاستیک بپوشانید.

مرحله پنجم باید تمام جرم‌های روی سطح موتور را با برس یا فرچه پلاستیکی پاک کنید.

مرحله ششم دو فنجان مایع شستشو را با ۴ لیتر آب محلول کنید و با برس محلول را روی موتور خودرو بکشید و موتور را کاملا با این محلول شوینده خیس کنید.

مرحله هفتم با شلنگ و به صورت پرفشار موتور را بشورید.

همچنین می‌توانید با مطالعه دفترچه خودرو بهترین مواد شوینده موتور خودرو را تشخیص دهید. زیرا مثلا گاهی نیاز است تا از تینر به عنوان ضد چربی استفاده کنید؛ و سپس بعد از شستشو روکش‌های پلاستیکی را بردارید و پس از اینکه موتور کاملا خشک شد، از خودرو استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
  1. رسول می گوید

    در هیچ کارواشی هم اصولی آنچنان که شما فرمودید کار نمی کنند سر شلنگ را یک نوجوان ۱۶، ۱۷ ساله روی کل محتویات زیر کاپوت می گیرد و با کف تاید شروع به شستن می‌کند.

  2. علیرضا می گوید

    کثیف بودن موتور ماشین حرارت آنرا بالا می‌برد، من هرموقع میبرم کارواش موتور ماشین هم از روغن و چربی‌ها و خاک پاک میکنم فقط کافیه آب روی قسمت‌های برقی نریزیم .