چینی ها خودروی امریکایی سوار می شوند، ایرانی ها خودروی چینی

0

گزارش ها نشان می دهد مردم چین علاقه ای به استفاده از خودروهای ساخت کشورشان ندارند.

بهاره چراغی:تحریم صنعت خودرو پای خودروسازان چینی را به بازار خودرو کشور باز کرده است. چندی پیش خبر‌هایی مبنی بر واردات چند مدل مختلف از خودروهای چینی توسط سایپا در رسانه‌های مختلف منتشر شد و ایران خودرو نیز برای اینکه از این چرخه عقب نماند اقدام به واردات دو مدل خودرو رنو با نام‌ های کلیو ۴ و کپچر کرد.

با این حال بسیاری از فعالان صنعت خودرو و البته مصرف کنندگان به دلیل نوپا بودن صنعت خودرو چین از ورود محصولات چینی به بازار دو قطبی و کم تنوع خودرو ایران چندان دل خوشی ندارند.

از سوی دیگر خودروسازان کشورمان نیز به دلیل خروج شرکای قدیمی، برای حفظ خطوط تولیدی در این شرکت‌ها اقدام به عقد قراردادهای تامین قطعه و مونتاژ خودرو با شرکت‌های چینی کرده اند که با استقبال افکار عمومی مواجه نشده است.

در حالی که بازار خودرو کشور هر روز رنگ و بوی بیشتری از خودروهای چینی به خود می گیرد، بسیاری از صنعتی ها نسبت به حضور چینی ها هشدار داده اند و بسیار نگران وضع موجود در بازار خودرو هستند، به طوری که مدیر عامل ایران خودرو در هیجدهمین نمایشگاه خودرو در تبریز عنوان کرد که اگر اتکا صنعت خودرو ما به کشور چین باشد مطمئن باشید صنعت خودرو با شکست روبه رو خواهد شد.

مدیران عامل دو شرکت خودروساز نیز در چند روز گذشته به نگرانی های حضور خودروسازان چینی واکنش نشان دادند، به‌طوری‌که یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو سهم چینی‌ها در سبد محصولاتی این شرکت را ۱۰ درصد خوانده و مدنی مدیرعامل سایپا نیز دیروز اذعان کرد که سهم چینی‌ها در این شرکت تنها ۵ درصد خواهد بود.

به هر حال به نظر می رسد که خودروسازان کشور برای توسعه بخشیدن به صنعت خودرو تصمیمات جدیدی اتخاذ نکرده اند. یکی به‌دنبال واردات خودرو چینی رفته و دیگری نیز از دوبی رنو وارد می‌کند. این در حالی است که در هیچ کجای دنیا یک شرکت خودروساز اقدام به واردات خودور نمی کند.

از سوی دیگر بعد از دو فصل رکود در شش ماهه اول سال ۹۳ فروشندگان خودرو در شش ماهه دوم سال انتظار بازاری گرم برای خودرو دارند. هرچند به نظر می‌رسد خوش‌بینی به بازار خودرو در حالی که اقتصاد همچنان گرفتار رکود است چندان واقع‌بینانه نیست. اما آمارهای غیررسمی نهادهای دولتی نشان می‌دهد که در سه‌ ماهه نخست سال ۹۳ صنعت خودرو رشد بالای ۷۰ درصدی را شاهد بوده است که نشان دهنده حرکت رو به جلوی این صنعت و افزایش تقاضا بوده است.

بازار خودرو در ایران به دو قسمت تقسیم شده است. بازار خودروهای داخلی و بازار خودروهای وارداتی. با ورود روزافزون خودروهای چینی به کشور به نظر می رسد که بازار خودروهای وارداتی داغ تر از خودروهای داخلی باشد، این در حالی است که با ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ ‌سی‌سی، قیمت‌ ها در این بازار افزایش یافته و همچنان این روند صعودی با شیبی ملایم ادامه خواهد داشت.

شاید اگر ایران خودرو به جای واردات خودرو های چینی، به فکر وارد کردن تکنولوژی تولید از فرانسه به ایران بود، امیدواری ها به صنعت خودرو و کیفیت آن کمی بیشتر می شد.

دو قطب خودروساز کشور این بار به دنبال سود بیشتر از محل واردات خودروهای پینی افتاده اند و قرارداد تولید با برندهای اروپایی را به دست فراموشی سپرده اند. سایپا و ایران خودرو بعد از سرمایه‌گذاری‌های گسترده در بانک‌ها و لیزینگ و تملک شرکت‌ های مختلف این بار به فکر واردات افتاده اند، این در حالی است که برخی از مسوولان حمایت از تولید ملی را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

گزارش ها نشان می دهد مردم چین علاقه ای به استفاده از خودروهای ساخت کشورشان ندارند. همین موضوع باعث شده که خودروسازان چینی برای فروش خودروهایشان در کشور چین کار بسیار سختی داشته باشند، چرا که نه تنها با دیگر تولید‌کنندگان چینی در رقابت هستند بلکه با خودروسازان بزرگ دنیا همچون جنرال موتورز نیز باید دست و پنجه نرم کنند. چینی ها نیز در چنین شرایطی از صنعت گل آلود خودرو ایران ماهی های درشتی می گیرند که نمونه های بارز آن را می تواند در بازار خودرو ایران به خوبی مشاهده کرد. چندی قبل خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که در چین تنها یک چهارم خریداران خودروهای داخلی را انتخاب می‌کنند. در حال حاضر نزدیک به ۱۰ شرکت فعال و نیمه فعال خودروساز چینی در ایران حضور دارند و محصولات تولیدی آنها نیز شامل چندین مدل سواری، وانت و خودروی سنگین می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ