قیمت تضمینی محصولات کشاورزی ۱۴۰۲

0

براساس قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، دولت موظف است همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی (گندم، برنج، جو، ذرت، چغندر، پنبه وش، دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز و حبوبات) را تضمین کند.

قیمت تضمینی محصولات کشاورزی ۱۴۰۲

چهارشنبه ۲۲ شهریورماه سال جاری، شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد. در این جلسه قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ تعیین شد که گندم به عنوان کالای استراتژیک، مبنای قیمت‌گذاری سایر اقلام این گروه محسوب می‌شود.

در این شورا نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید هر کیلو گندم ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد و بر اساس قانون، حداکثر در مدت یک هفته نرخ جدید باید از سوی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس شورای قیمت‌گذاری کالاهای اساسی اعلام رسمی شود.

اعضای شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، در جلسه چهارشنبه هفته گذشته قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی، از جمله گندم را برای سال زراعی جدید تعیین کردند.

نرخ خرید تضمینی قیمت خرید تضمینی گندم قیمت خرید تضمینی کلزا قیمت خرید تضمینی قیمت تضمینی محصولات کشاورزی قیمت تضمینی جو

قیمت ۳۲ قلم محصول اساسی کشاورزی تعیین شد

همچنین در تبصره یک این قانون آمده است که شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موظف است همه‌ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق‌الذکر با رعایت حداقل قیمت خرید تضمینی براساس هزینه‌های واقعی تولید و سود متعارف، حفظ رابطه مبادله داخل و خارج بخش کشاورزی، آخرین نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران، هزینه تمام شده محصول مشابه وارداتی شامل هزینه خرید در مبدأ، هزینه‌های حمل و نقل، تعرفه‌های وارداتی، هزینه‌های حمل داخلی کشور و سایر هزینه‌های مترتب بر واردات محصول مشابه را حداکثر تا انتهای تیر تعیین کند.

با این حال ذکر این نکته واجب است که طبق همین قانون مصوبات شورا پس از تأیید وزیر جهاد کشاورزی لازم‌الاجراست و قیمت‌های مصوب و سایر مصوبات شورا حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ تصویب توسط رئیس شورا برای اجرا، ابلاغ و از طریق رسانه‌ها اعلان می‌شود و حالا باید منتظر بود تا وزیر جهاد کشاورزی قیمت‌های تعیین شده را اعلام کند. شورای قیمت‌گذاری متشکل از ۱۱ عضو از بخش دولتی و خصوصی است.

قیمت خرید تضمینی گندم کی اعلام می‌شود؟

با وجود اینکه نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده در برخی رسانه‌ها اعلام شد، اما وزارت جهادکشاورزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ابلاغ قیمت مصوب توسط وزیر جهادکشاورزی در موعد مقرر به اطلاع می‌رسد.
خبرهایی که در آنها گفته شده شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی قیمت خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به ازای هر کیلو ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده است.

انتشار این اخبار در حالی است که هنوز هیچ مقام رسمی در وزارت جهادکشاورزی و شورای قیمت‌گذاری آن را تأیید یا تکذیب نکرده است.

روابط‌ عمومی وزارت جهادکشاورزی در واکنش به اظهارنظر و بیان غیررسمی قیمت محصولات از سوی برخی افراد و رسانه‌ها، اعلام کرد: مرجع رسمی تعیین و ابلاغ قیمت مصوب محصولات اساسی کشاورزی، شورای عالی قیمت‌گذاری به ریاست (محمد علی نیکبخت) وزیر جهادکشاورزی است

در این اطلاعیه آمده است: به این وسیله از همه رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی درخواست دارد از اظهارنظر شتاب‌زده و اعلام قیمت‌ غیررسمی خودداری کنند.

بر اساس قانون، ابلاغ قیمت مصوب توسط وزیر جهادکشاورزی در موعد مقرر به اطلاع می‌رسد و هر گونه گمانه‌زنی و طرح قیمت از سوی سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد وجاهت است و اسباب آشفتگی اذهان کشاورزان و جامعه را فراهم می‌کند.

چهار قلم از ۳۲ قلم کالا تعیین قیمت شده است که سویا و کاملینا ۳۲ هزار تومان، آفتابگردان و گلرنگ ۲۷ هزار تومان و کلزا ۳۲ هزار تومان قطعی شده است.

قیمت تضمینی محصولات کشاورزی ۱۴۰۱

 

ردیف نام محصول قیمت هر کیلو گرم (ریال) توضیحات
۱ جو بدون پوشینه ۶۷۸۰۰
۲ گندم تر ۶۷۸۰۰
۳ ذرت خوشه ای ۶۷۸۰۰
۴ آفتابگردان ۱۹۲،۳۱۹ با (۲٪) ناخالصی و (۹٪) رطوبت
۵ گلرنگ ۱۷۹،۵۷۶ با (۲٪) ناخالصی و (۹٪) رطوبت
۶ عدس ۱۹۵،۶۱۲ سالم، درجه یک، پاک و بدون هرگونه مواد خارجی در کیسه های (۵۰) کیلوگرمی
۷ نخود ۱۹۴،۷۹۷ سالم، درجه یک، پاک و بدون هرگونه مواد خارجی در کیسه های (۵۰) کیلوگرمی
۸ لوبیا چیتی ۲۶۳،۲۶۱ سالم، درجه یک، پاک و بدون هرگونه مواد خارجی در کیسه های (۵۰) کیلوگرمی
۹ لوبیا سفید ۱۶۶،۳۸۹ سالم، درجه یک، پاک و بدون هرگونه مواد خارجی در کیسه های (۵۰) کیلوگرمی
۱۰ لوبیا قرمز ۱۶۷،۸۵۴ سالم، درجه یک، پاک و بدون هرگونه مواد خارجی در کیسه های (۵۰) کیلوگرمی
۱۱ برنج گروه یک (خرز، فجر ، شیرودی و …) با (۱۰٪) شکستگی (عرف محلی)
۱۲ برنچ گروه دو (گوهردشت ، ششش و … ) با (۱۰٪) شکستگی (عرف محلی)
۱۳ برج گروه سه (ندا، سپیدرود ، کوهسار ) با (۱۰٪) شکستگی (عرف محلی)
۱۴ سیب زمینی پاییزه ۳۴،۲۱۴ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی
۱۵ سیب زمینی بهاره ۳۷،۶۲۷ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی
۱۶ سیب زمینی مطرح استمرار ۴۵،۸۵۰ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی
۱۷ پیاز پاییزه ۲۲،۲۳۸ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی
۱۸ پیازه بهاره ۲۰،۲۱۶ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی
۱۹ پیاز طرح استمرار ۲۸،۰۶۷ مرغوب، سالم، بدون افت زدگی و مواد خارجی

ساتین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ