جت پرینتر دستی چیست؟

0

امروزه برای چاپ بر روی محصولات مختلف از دستگاه های کوچک ، سبک و قابل حملی به نام جت پرینتر دستی یا جت پرینتر پرتابل استفاده می شود. استفاده از این نوع دستگاه ها برای انجام عملیات چاپ مواردی مانند تاریخ تولید ، تاریخ انقضاء، چاپ و درج آرم یا لوگو و غیره برای تیراژ پایین محصولات تولید شده در کارخانه ها و تولیدی ها و یا  برای چاپ اطلاعات بر روی محصولاتی با حجم یا وزنی زیاد مانند بشکه ، گونی و … که امکان حرکت آنها روی نوار نقاله وجود ندارد، رایج است.
برای استفاده از جت پرینتر دستی نیاز به نیروی کار یا اپراتور برای حمل دستگاه و قرار دادن آن روبروی محصولات در حین انجام عملیات چاپ است. کیفیت بالای چاپ روی محصولات مهمترین دستاوردی است که توسط این دستگاه ها حاصل می شود.

جت پرینتر دستی شامل چه بخش هایی است؟

این دستگاه های کوچک از ۴ قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از:

۱. هد جت پرینتر

برای اینکه جت پرینتر دستی بتواند عملیات چاپ روی محصولات تولید شده را انجام دهد باید اطلاعات مورد نیاز را از برد الکتریکی دستگاه دریافت کند که انجام این عمل توسط هد دستگاه انجام می گیرد.

۲. برد الکتریکی

برد الکتریکی یکی از مهمترین قسمت های جت پرینترهای دستی بوده و همانند مغز در بدن انسان که تمام اعمال را کنترل می کند، تمام مراحل عملیات چاپ را کنترل می کند.

۳. سنسور

هنگامی که محصولات تولید شده در برابر دستگاه جت پرینتر دستی قرار می گیرند برای اینکه دستگاه بتواند این محصولات را تشخیص داده و فرمان عملیات چاپ از برد صادر شود ، قطعه ای به نام سنسور ، در داخل دستگاه تعبیه شده است که محصولات قرار گرفته روبروی دستگاه را تشخیص داده و سیگنال مربوطه را به برد ارسال می‌کند و در نتیجه برد نیز فرمان چاپ بر روی محصول را صادر می کند.

۴. مدار مخصوص تامین کننده جوهر دستگاه

این مدار یکی از قطعات مهم در جت پرینتر دستی است که از قسمت های مختلفی مانند مخزن های جوهر و حلال ، فیلتر تصفیه جوهر و شیلنگی که دارای جوهر است تشکیل شده است.

جت پرینتر دستی

مزایای جت پرینترهای پرتابل

از جمله مزایای استفاده از جت پرینترهای دستی یا پرتابل می توان به موارد زیر اشاره نمود :
– چاپ انواع موارد مختلف مانند آرم ، لوگو ، بارکد و غیره بر روی محصولات مختلف
– انجام چاپ با کیفیت با هزینه های کم برای تعمیر و نگهداری دستگاه
– امکان انجام چاپ روی سطوح مختلف مانند مقوا ، شیشه،  کاغذ،  پارچه و غیره
– امکان چاپ در چند خط بر روی محصول
– امکان چاپ در رنگ های مختلف بر روی محصول
– به دلیل دارا بودن باتری های لیتیومی قوی ، این دستگاه ها می توانند شارژ خود را برای مدت زمان زیادی نگه دارند که این یکی دیگر از مزایای جت پرینترهای دستی است.
– این دستگاه ها کوچک ، سبک و قابل حمل بوده که باعث شده است کار چاپ با آنها به سادگی قابل انجام باشد.
– به دلیل عدم نیاز به کمپرسور هوا هنگام کار با جت پرینترهای دستی هزینه کار با این دستگاه ها مقرون به صرفه می باشد.
– توسط این دستگاه ها می توان انواع بارکدهای میله ای و دو بعدی را بر روی محصولات مختلف چاپ کرد.
قیمت جت پرینتر و مواد مصرفی آن نسبت به روش های قدیمی و رایج ، مقرون به صرفه است.

برخی کابردهای رایج جت پرینتر

کاربردهای جت پرینتر  بسیار گسترده هستند. در زیر برخی از کاربردهای رایج این دستگاه را ذکر می‌کنم:

۱.    بسته‌بندی و برچسب‌زنی

جت پرینترها در صنعت بسته‌بندی و برچسب‌زنی به منظور چاپ اطلاعات مربوط به محصولات مانند نام محصول، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، کد بارگیری و سایر اطلاعات مورد نیاز استفاده می‌شوند.

۲.    صنعت غذایی

در صنعت غذایی، جت پرینترها برای چاپ بر روی بسته‌بندی‌های مختلف مانند انواع محصولات غذایی، ظروف پلاستیکی، بطری‌ها، نوشیدنی‌ها و سایر محصولات استفاده می‌شوند. این چاپ‌ها می‌توانند اطلاعاتی مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، مواد تشکیل‌دهنده و علائم ایمنی را در بر داشته باشند.

۳.    صنعت دارویی

در صنعت داروسازی، جت پرینترها برای چاپ اطلاعات مهمی مانند نام دارو، شرکت تولیدکننده، شماره دسته، تاریخ انقضا و … استفاده می‌شوند.

۴.    خطوط تولید

در خطوط تولید، جت پرینترها برای چاپ اطلاعات مربوط به محصولات در هنگام عبور از مراحل تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اطلاعات می‌توانند شامل مشخصات محصول، تاریخ تولید، کد بارگیری و سایر اطلاعات مربوطه باشند.

۵.    صنعت خودروسازی

در صنعت خودروسازی، جت پرینترها برای چاپ بر روی قطعات خودروها مانند شیشه، بدنه خودرو و قطعات داخلی استفاده می‌شوند.

۶.    صنعت الکترونیک

در صنعت الکترونیک، جت پرینترها برای چاپ بر روی قطعات الکترونیکی مانند برد‌های مدار چاپی، قطعات الکترونیکی و باتری‌ها استفاده می‌شوند. این چاپ‌ها می‌توانند شامل کدهای محصول، نام قطعه، تاریخ تولید و سایر اطلاعات مربوط به محصول باشند.

جت پرینتر دستی

۷.    صنعت لوازم بهداشتی و آرایشی

در صنعت لوازم بهداشتی و آرایشی مانند صابون، شامپو، لوسیون، لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست، جت پرینترها برای چاپ اطلاعات مانند نام محصول، مواد تشکیل دهنده، راهنمای استفاده و تاریخ انقضا استفاده می‌شوند.

جت پرینترهای صنعتی در هر صنعتی که نیاز به چاپ اطلاعات متغیر روی محصولات یا سطوح مختلف داشته باشد، استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها باعث سهولت، دقت و سرعت در فرآیند چاپ می‌شوند و در بهبود کیفیت، ردیابی محصولات و افزایش بهره‌وری تولیدکنندگان نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
برای مشاوره و خرید جت پرینتر دستی و جت پرینتر اتوماتیک ، می توانید با کداجت تماس بگیرید . ۰۹۱۲۸۸۸۸۳۹۰    –     www.codajet.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ