رئیس جدید صدا و سیما مشخص شده است + سوابق

1

با پایان یافتن ریاست نزدیک به ده سال و نیمه عزت الله ضرغامی بر سازمان صدا و سیما و در حالی که به عنوان یک مورد نادر گمانه زنی برای شناخت جانشین وی مدت‌ها به طول انجامید، سرانجام جانشین وی مشخص شد که به احتمال قوی، یکی از باسابقه‌ترین معاونان رئیس صدا و سیما یعنی محمد سرافراز به زودی حکم ریاست سازمان را دریافت خواهد کرد؛ خبری که از سوی افراد آگاه تأیید شده است. با این حال این خبر هنوز رسما اعلام نشده است.

سوابق محمد سرافراز بیوگرافی محمد سرافراز
سرافراز با آنکه نزدیک به بیست سال است معاون برون مرزی صدا و سیماست، چهره‌ای کمتر شناخته در میان اهالی رسانه و سیاست است.

هر چند سازمان صدا و سیما اصولا یک سازمان فرهنگی و مهم‌ترین دستگاه فرهنگی کشور است، نمی‌توان انکار کرد که نشستن بر صندلی ریاست صدا و سیما، تنها به سوابق و تخصص فرهنگی « رسانه‌ای منوط نیست و این صندلی در عرصه سیاسی کشور نیز بسیار با اهمیت است.

این اهمیت تا بدان جاست که از ماه‌ها پیش، جناح‌های سیاسی تلاش هایی برای انتصاب افراد نزدیک به خود به عنوان رئیس صدا و سیما صورت دادند. شاید اینکه رئیس صدا و سیما چه کسی باشد بیش از دیگران برای دولت اهمیت ویژه‌ای داشته باشد و در همین راستا شنیده‌های زیادی حاکی از تلاش رئیس جمهور روحانی برای انتصاب فردی نزدیک به خود از جمله عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به عنوان رئیس صدا و سیما بود.

از سوی دیگر طرح اسامی افرادی همچون حدادعادل، صفارهرندی، سید محمد حسینی و علی دارابی به عنوان رئیس احتمالی صدا و سیما، نشان دهنده تلاش گروه های منتقد دولت به‌‌ همان منظور بود.

اینک اما خبر‌ها حکایت از قطعی شدن انتصاب محمد سرافراز به عنوان رئیس صدا و سیما دارد. این انتخاب پیام های چندی دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها برای دولت و شخص حسن روحانی رئیس جمهور باشد.

سرافراز چهره‌ای سیاسی نیست و قدیمی‌ترین و یکی از حرفه‌ای‌ترین مدیران بلند پایه صدا و سیماست. مسوولیت طولانی مدت وی در معاونت برون مرزی شناخت کاملی از مسائل بین المللی و دیپلماسی برای او به ارمغان آورده و شاید بتوان گفت برای دولتی که مهم‌ترین اولویت و برنامه‌اش در سیاست خارجی و دیپلماسی است، انتصاب چنین فردی در رأس دستگاه تبلیغاتی کشور یک موهبت بزرگ است.

سرافراز با راه اندازی شبکه‌های پرس تی وی، العالم و هیسپان تی وی، تأثیر مشخصی در عرصه دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی نیز داشته است.

ترجیح سرافراز بر علی دارابی، معاون سیما و عضو مؤسس جمعیت ایثارگران، سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دوم احمدی‌نژاد، صفارهرندی سردبیر سابق کیهان و مشاور فرهنگی سپاه پاسداران و غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، نشان دهنده آن است که زمینه برای دولت به منظور همکاری نزدیک با صدا و سیما فراهم شده است.

رئیس صدا و سیما یکی از اعضای هیأت دولت است و خبر‌ها حاکی از مناسب نبودن رابطه عزت الله ضرغامی با حسن روحانی در یک سال گذشته بوده است. البته تنش در رابطه صدا و سیما و دولت بی‌سابقه نبوده و در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی این تنش تا بدان جا بالا گرفت که دولت خاتمی خود از ورود علی لاریجانی رئیس وقت صدا و سیما به جلسات دولت جلوگیری کرد.

از سوی دیگر تنش در رابطه صدا و سیما و دولت، منجر به قطع بخش عمده بودجه صدا و سیما توسط دولت شده که مشکلات زیاد مالی برای این سازمان به وجود آورده است و این سازمان را مجبور به افزایش سرسام آور حجم آگهی‌های بازرگانی کرد که نارضایتی گسترده بینندگان و انتقادات کار‌شناسان را در پی داشته است.

قطعا انتصاب محمد سرافراز به ریاست صدا و سیما، فصل جدیدی در رابطه دولت و این سازمان خواهد گشود به ویِژه اینکه دولت حسن روحانی در حساس ترین مراحل برنامه اصلی خود برای اداره کشور یعنی تعیین تکلیف مذاکرات هسته‌ای قرار دارد و در این مقطع چه در درون و چه خارج از کشور نیازمند همکاری ویژه صدا و سیماست.

محمد سرافراز مدیر شبکه های پرس تی وی، هیسپان تی وی، معاونت برون‌مرزی صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت است و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است.

سوابق محمد سرافراز بیوگرافی محمد سرافراز

زندگینامه

سرافراز برادر دو شهید است. برادر بزرگ او جواد سرافراز مسئول دفتر دکتر سید محمد بهشتی بوده و به همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ به شهادت می‌رسد. برادر دیگر سرافراز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است. پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل سرافراز نیز نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود. سرافراز که از زمان محمد هاشمی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و قدیمی‌ترین مدیر این رسانه است، به عنوان چهره‌ای پاک شناخته می‌شود. او فردی جدی و ساده زیست است. سال‌های طولانی ـ و شاید هم تا همین حالا ـ در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرده است. اتومبیل او برای سال‌ها یک پژو ۴۰۵ بوده و در اکثر مواقع شخصاً رانندگی می‌کرده است. شاید همین سلامت مالی سبب شده که در طول سال‌های طولانی حضور در این مسئولیت، همچنان مدیر یکی از بخش‌های مهم صدا و سیما بماند و برخلاف دیگران، از سمت خود حذف نشود. او کتابی به زبان عربی با موضوع تکفیری‌ها نوشته که در میانه دهه هشتاد در بیروت منتشر شده است. سرافراز جزو افرادی است که برای مدیریت سازمان صدا و سیما برنامه ارائه کرد. شبکه پرس تی وی، العالم، آی فیلم و هیسپان تی وی چهار شبکه‌ای است که وی آن‌ها را در سال‌های اخیر در مجموعه سازمان صدا و سیما راه‌اندازی کرده و با این شبکه‌های استانداردهای تلویزیون را تغییر داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. رسول فرخی میکال می گوید

    سلام به رهبر عزیزم امام خامنه ای خدا شکر می کنیم رهبری آگاه بصیر ودشمن شناس در این موقعیت بسیار حساس نصیب شعیان جهان و مردم ایران شده است وتبریک می گویم خدمت جناب آقای دکتر سر افرازمدیر متعهد وآگاه در دانشگاه همگانی صدا وسیمای جمهوری اسلامی بنظرم یکی از شرایط بسیار مهم در انتخاب مدیریت بعد از بررسی رشد توسعه یافتگی شخصیت افراد وپایبندی به مبانی اصلی انقلاب اسلامی سلامت مالی وساده زیستی است که می تواند رشته وصل سازمان خود رابا مردم خوب کشور باشد چون فردی به این باور برسد بقول امام عزیز سفر کرده ما عالم محضر خداست از اموال عمومی به اندازه نیازش وحتی کمتر از آن استفاده می کنند ویکی از نیاز های اساسی کشور در حال حاضر در رسانه ملی ترویج ساده زیستی ونحوه استفاده درست ثروتمندان به سبک ساده تا باعث ایجاد عقده در اقشار کم درآمد جامعه ایجاد نگردد خدا یا پایان کار مارا خوشنودیت ورستگاری ما قرار بده.