تجارت خارجی ایران از ۲۵ میلیارد دلار گذشت/ کاهش ۲۶ درصدی واردات

0

به گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، تجارت خارجی  ایران در چهار ماهه نخست سال جاری به ۲۵ میلیارد و۴۴۵میلیون دلار رسید.

در مدت یاد شده رقم صادرات غیر نفتی ایران به ۱۲ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار و واردات به ۱۲ میلیارد و ۹۰۹ میلیون میلیون دلار رسید.

بنابر این گزارش در چهار ماهه نخست امسال صادرات غیر نفتی ایران در مقایسه مدت مشابه سال گذشته، ۱۸/۵ درصد و واردات کشورمان در همین مدت ۲۷/۲۶ درصد کاهش داشته است.

در این مدت ۲۵ میلیون و ۶۷۹ هزار تن انواع کالا با احتساب میعانات گازی و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمدانی صادر و ۹ میلیون و ۱۲۲هزار تن انواع کالا وارد کشور شده است.

صادرات

این گزارش می‌افزاید: عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل متانول (الکل متیلیک) به ارزش ۴۲۹میلیون دلار، سنگ‌آهن بهم‌فشرده نشده و کنسانتره‌های آن به ارزش ۴۲۴ میلیون دلار و قیر نفت به ارزش ۳۸۲ میلیون دلار بوده است.

این گزارش در خصوص ترکیب کالاهای صادراتی به تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها می‌افزاید: در چهار‌ماهه نخست سال جاری از مجموع صادرات غیرنفتی، ۲میلیارد و ۶۴۶میلیون دلار به میعانات گازی، ۳میلیارد و ۱۵۷میلیون دلار به محصولات پتروشیمی و ۶میلیارد و ۷۳۳میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشته است.

همچنین بررسی ترکیب کالاهای صادراتی نشان می‌دهد، میزان صادرات میعانات گازی در این مدت ۱۵درصد کاهش و صادرات محصولات پتروشیمی بیش از ۱۲ درصد کاهش یافته در حالی که صادرات سایر کالاها ۶/۳درصد رشد داشته است.

این گزارش می‌افزاید: بیشترین میزان کالاهای صادراتی به کشورهای چین به ارزش ۲ میلیارد و ۱۱۹میلیون دلار، عراق به ارزش یک میلیارد و ۹۳۹ میلیون دلار، امارات متحده عربی یک میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار، افغانستان ۸۸۹ میلیون دلارو هند به ارزش ۷۹۶ میلیون دلار بوده است.

واردات

در چهار ماهه نخست سال جاری همچنین ۹ میلیون و ۱۲۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد و ۹۰۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ ارزش ۲۷/۲۶ درصد و از حیث وزن ۴۲/۲۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش عمده کالاهای وارداتی شامل برنج نیمه سفید شده یا برنج کامل سفید شده به ارزش ۸۰۲ میلیون دلار، کنجاله و سایر آخال‌های جامد به ارزش ۶۴۱ میلیون دلار، دانه ذرت دامی به ارزش ۴۵۶ میلیون دلار، دانه گندم سخت به ارزش ۴۰۰میلیون دلار و شمش از آهن و فولاد غیرممزوج به ارزش ۲۲۵ میلیون دلار بوده است.

این گزارش می‌افزاید: ۵ کشور عمده صادرکننده کالا به ایران در این مدت به ترتیب شامل کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند، جمهوری کره و ترکیه بوده است.

بر اساس این گزارش در این مدت ۲ میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار انواع کالا از امارات متحده عربی، ۲میلیارد و ۳۲۲ میلیون دلار از چین، یک میلیارد و ۳۲۲ میلیون دلار از هند، یک میلیارد و ۲۲۵ میلیون دلار از جمهوری کره و یک میلیارد و ۹۹ میلیون دلار از ترکیه وارد کشور شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ