آیا فطریه به پدر و مادر تعلق می گیرد؟

0

آیا فطریه به خواهر تعلق میگیرد ، آیا فطریه به مادربزرگ تعلق میگیرد ، آیا خواهر واجب النفقه است

آیا فطریه به پدر و مادر تعلق می گیرد؟

پرس از آیت الله مکارم شیرازی : آیا زکات فطریه را می توان به واجب النفقه داد؟

پاسخ : زکات فطره را به واجب النفقه (پدر، مادر، زن و فرزند) نمیتوان داد.

واجب النفقه چه کسانی هستند

اصطلاحاً به این افراد واجب‌النفقه می‌گویند، یعنی افرادی هستند که اگر فقیر باشند ما باید از نظر معیشت و مخارج آن‌ها را تأمین کنیم.

طبق نظر همه مراجع تقلید ما نمی‌توانیم زکات فطره خودمان را به افرادی که واجب‌النفقه ما هستند، پرداخت کنیم؛ یعنی اگر پدر و مادر و یا فرزندان ما فقیر هستند، نمی‌توانیم زکات فطره‌مان را به این افراد بدهیم، فرقی ندارد که این دختر و پسر مجرد، متأهل، با پدر و مادر زندگی می‌کنند یا زندگی مستقلی دارند، در شهر دیگری زندگی می‌کنند، هیچ یکی از این موارد در پرداخت زکات فطره تفاوتی ندارد.

اگر این افراد فقیر باشند و ما توان مالی داریم، واجب است از نظر مالی آن‌ها را تأمین کنیم؛ اما از پول زکات فطره و کفاره نمی‌شود به آن‌ها کمک کرد، اما پرداخت زکات فطره به عمه، خاله، برادر و خواهر، عروس، داماد اشکالی ندارد.

سؤال می‌کنند اگر پول زکات فطره را به عروسمان دادیم، می‌دانیم که برای فرزندانمان مصرف می‌کند و اگر به دامادمان پرداخت کنیم، می‌دانیم که برای دخترمان و فرزندان و نوه‌های ما مصرف می‌کند، آیا این کمک کردن ایرادی ندارد. همه مراجع تقلید می‌فرمایند که اشکالی ندارد.

 

حتی اگر ما زکات فطره را به فقیر دادیم و آن فقیر برادر ماست، می‌دانیم که ایشان از این پول غذایی تهیه‌کرده و من را دعوت کرده است. در اینجا مصرف این پول اشکالی ندارد؛ زیرا وقتی فقیر پولی را مالک شد، می‌تواند این را در هر راهی که نیاز دارد، مصرف کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ