مضرات نگهداری خرگوش در خانه / آیا خرگوش برکت خانه را میبرد

0

مضرات نگهداری خرگوش در خانه چیست

مضرات نگهداری خرگوش برای انسان :

بیماری هایی که انسان ها از حیوانات می توانند بگیرند، “زونوز” هستند. چند بیماری مشترک از خرگوش به انسان وجود دارد، اما هیچ کدام بطور طبیعی برای افراد سالم نگران کننده نیست . جرب Cheyletiella امکان دارد در خرگوش خانگی دیده شود ؛ این وضعیت اغلب به عنوان ” شوره ” شناخته می شود. آنها می توانند یک خارش خفیف در انسان ایجاد کنند.

آیا نگهداری خرگوش برای کودکان ضرر دارد ؟

یکی دیگر از باکتری های دستگاه تنفسی که می تواند باعث ایجاد علائم تنفسی شود ( و خس خس کردن تنفسی را ایجاد کند ) یکی از سویه های باکتری بوردتلا به نام Bordetella bronchiseptica است که گاهی اوقات در خرگوش سالم نیز یافت می شود. این گونه از باکتری باعث ایجاد بیماری کنل کاف ( سرفه سگ دانی ) در سگ می شود و به Bordetella pertussis مربوط می شود که موجب سرفه در انسان می شود. گزارش شده است که B. bronchiseptica باعث ایجاد بیماری سرفه خفیف در انسان می شود که خودبخود درمان می گردد .

موی خرگوش چه ضرری دارد ؟

خرگوش ها نیاز دائم به دسترسی یونجه خشک دارند ، برای حفظ سلامتی دندان ها و گوارش بهینه ، اما این می تواند مشکلاتی برای افراد مبتلا به آلرژی به یونجه ایجاد کند. خطر ابتلا به آلرژی به خرگوش نیز وجود دارد، زیرا خز خرگوش ممکن است در طول زمان یک دوره از آلرژی را ایجاد کنند، به خصوص اگر خرگوش شما در داخل خانه زندگی کند. توصیه می شود اقداماتی را برای کاهش تماس آلرژن ها ( عواملی که باعث حساسیت می شوند ) با خود و خانواده خود انجام دهید. برای مثال از یونجه بدون گرد و غبار و با کیفیت بالا، و یا از چمن خشک شده در کوره برای تغذیه خرگوش ها استفاده کنید. بخش هایی از خانه (مخصوصا اتاق خواب ها) را از دسترسی خرگوش دور نگه دارید تا اطمینان حاصل کنید که شما به طور مداوم با آلرژن ها در تماس نیستید. موهای خرگوش خود را به طور منظم برای کاهش میزان موهای مرده روی سطح پوست ، شانه کنید.

آلودگی با باکتری پاستورلا مولتوسیدا در خرگوش:

باکتری پاستورلا مولتوسیدا ( یکی از علل احتمالی خس خس تنفسی ، یک بیماری مزمن تنفسی که باعث عطسه و ترشحات بینی میشود ) در دهان و منافذ بینی بسیاری از خرگوش ها وجود دارد. به لحاظ نظری، اگر یک خرگوش انسان را گاز بگیرد ، این امر می تواند منجر به زخم عفونی پاستورلا شود، اما در واقع این امر بسیار بسیار غیر معمول است که گزش خرگوش منجر به ایجاد چنین حالتی شود. برای این دو دلیل وجود دارد. در مرحله اول، عفونت در اثر گاز گرفتگی حیوانات همه چیزخوار یا گوشتخواران بیشتر از آنهایی است که از خرگوش گیاهخوار ایجاد می شود. بطور مثال گزش گربه ها به علت باکتری هایی مانند پاستورلا خطرایجاد زخم های عفونی را دارند. در مرحله دوم، دندان خرگوش ها به صورت دندانه دار شکل می گیرند و زخم هایی که خرگوش ایجاد می کند در بالا وسیع تر از عمق زخم استئکه باعث بهبودی زخم می شود. با این وجود، همیشه دقت کنید که هر چه زودتر زخم یا خراش را با صابون و آب تمیز کنید، اطمینان حاصل کنید که واکسیناسیون کزاز را انجام داده اید.

نگهداری خرگوش در خانه دامپزشکی حیوانات خانگی خرگوش

انتقال کزاز از خرگوش به انسان

بیماری دیگری که امکان دارد از خرگوش بگیرید کزاز است . اطمینان حاصل کنید که واکسن کزاز را دریافت کرده اید.

 

بیماری قارچی رینگ ورم یا کچلی خرگوش

این بیماری در واقع یک آلودگی قارچی است و می تواند از خرگوش به انسان منتقل شود و بالعکس . هر دو خرگوش آلوده و انسان نیاز به درمان دارند. این بیماری با علایم ریزش مو در خرگوش بروز می کند و براحتی قابل درمان است .

از لحاظ تئوری، سالمونلا، لیستریا و شبه توبرکلوز می تواند از خرگوش ها به انسان منتقل شود، اما این خطر بسیار ناچیز است و شما احتمالا بیشتر از طریق غذای آلوده به این بیماری ها مبتلا می شوید .

 

برای جلوگیری از انتقال کزاز از خرگوش به انسان چه باید کرد ؟ واکسیناسیون خرگوش الزامی است

بیماری قارچی در خرگوش می تواند به انسان منتقل شود ؟ بله/ به راحتی قابل درمان است.

انتقال “بیماری شوره” از خرگوش به انسان چه علائمی دارد ؟ خارش خفیف

آیا خرگوش برکت خانه را میبرد

نگه داشتن خرگوش جالب و زیبنده مؤمن نمیباشد لااقلّ خروس نگهدارید که هم مفید هست و هم از نظر اسلام به داشتن آن توصیه شده است. البته خرگوش نجس نیست ولی ادرار و مدفوعش نجس است.
*****
امام کاظم (علیه السلام) فرمود: نشاید که خانه هر یک از شماها از سه چیز تهى باشد که آنها آباد کن خانه باشند: گربه، کبوتر و خروس و اگر با خروس مرغى هم باشد چه بهتر و گر نه باکى نیست بر کسى که توانا بر آن نیست.

بحار الأنوار، ج‏۷۳، ص: ۱۶۳

البته منظور از داشتن گربه، کبوتر و خروس این نیست که گربه را تا کنار سفره یا رخت خواب ببریم! چون موی گربه اگر در لباس نمازگزار باشد نمازش باطل هست و نباید گربه را نوازش کنیم! یا کبوتر باز یا خروس باز شویم. یاحقّ.

درباره خرگوش دو مطلب می توان بیان کرد، اول اینکه مطابق روایات، خرگوش یکی از انواع مسخ شده ه است:

على بن ابى طالب (ع) فرمود: از پیامبر خدا (ص) راجع به مسخ‏ شده‏ ها پرسیدم، فرمود: «آنها سیزده گروهند. فیل و خرس و خوک و میمون و مار ماهى و سوسمار و خفّاش و کرم سیاه و عقرب و عنکبوت و خرگوش و سهیل و زهره … .»[۲]

[۲]. الخصال، ج‏۲، ص: ۴۹۴.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ