ترکیبات گیاهی تقویت مو جایگزین رنگ موی شیمیایی

0

تقویت مو با گیاه دارویی از مفیدترین و موثرترین راه ها برای افزایش رشد، کاهش ریزش و حفظ سلامتی موها به شمار می آید که به روش های مختلف از جمله جایگزینی این مواد به جای رنگ های شیمیایی صورت می گیرد.

تقویت مو با گیاه دارویی: یک تیر و چند نشان

استفاده از گیاهان به عنوان ماده ای سالم و طبیعی برای رنگ زدن موها از دیرباز مرسوم بوده است. از حنا و وسمه تا قهوه و بسیاری دیگر از گیاهان با داشتن رنگدانه های قوی و قابل استفاده، برای این منظور به کار گرفته شده اند. همچنین در مواردی با ترکیب دو یا چند ماده گیاهی رنگ های ترکیبی جالبی برای موها به دست می‌آید. بجز این، خواص تقویتی این مواد در حفظ سلامتی موها ثابت شده است.

امروزه و به کمک دانش شناخت مواد و تاثیرات آنها، بیش از هر زمان دیگر قادر به کاربرد مفید این مواد برای افزایش رشد و بهبود سلامتی موها هستیم.

آنچه در قدیم به شکل خانگی و دستی تهیه شده و تنها به عنوان داروی عطاری یا ترکیبات سنتی برای این منظور استفاده می شد، امروزه به صورت کاملا علمی تولید و با روش استفاده آسان در اختیار مشتریان و علاقه مندان به تقویت مو با گیاه دارویی قرار می گیرد. به این ترتیب ضمن بی نیاز شدن از رنگ های شیمیایی و دوری از مضرات آنها، زیبایی، لطافت و تقویت مو با گیاه دارویی را نیز تجربه می کنید.

در ادامه به معرفی تعدادی از این ترکیبات می پردازیم.

طبیعت در خدمت زیبایی: رنگ مو با گیاهان دارویی

رنگ موهای گیاهی ممکن است به اندازه رنگ‌های شیمیایی قوی نباشند، اما جایگزینی سالم و طبیعی برای آنها هستند. این رنگ‌ها نه تنها به موها آسیب نمی‌رسانند، بلکه فواید بسیاری برای سلامت و شادابی آن نیز دارند. مدت زمان ماندگاری رنگ موهای گیاهی نیز به نوع گیاه و ساختار مو بستگی دارد. البته لازم است قبل از کاربرد هر ترکیب تقویت مو با گیاه دارویی، تست حساسیت انجام شود و در صورت مشاهده آلرژی، استفاده متوقف شود.

خواص برخی از این گیاهان به طور خلاصه به شرح زیر است:

بابونه: Chamomile

هایلایت کننده طبیعی، تسکین دهنده پوست سر، تقویت کننده ریشه مو

حنا: Henna

رنگ موی طبیعی، ضد باکتری و قارچ، پاک کننده چربی سر

آویشن: Thyme

تقویت کننده رشد مو، ضدعفونی کننده و ضد قارچ، بهبود دهنده سلامت پوست سر

جعفری: Parsley

تقویت کننده کراتین و کلاژن، بهبود دهنده گردش خون، محافظ مو در برابر رادیکال‌های آزاد

مریم گلی: Sage

درمان شوره سر، تیره کننده مو، نرم کننده، افزایش دهنده حجم مو

گل مروارید کاذب: Calendula:

کمک به رشد مو، تیره کننده مو، جلوگیری از سفیدی مو و کچلی، درمان مشکلات پوست سر

سدر: Ziziphus jujube

ضد قارچ و ضد باکتری، درمان شوره سر، تقویت کننده مو، ضد ریزش مو، تنظیم کننده چربی سر

روناس: Madder

رنگ دهنده قرمز طبیعی، تقویت کننده مو، جلوگیری از شکنندگی مو، ضد التهاب

چای سیاه: Black tea

رنگ قهوه‌ای طبیعی، درخشان کننده مو، محافظ مو در برابر نور خورشید

قهوه: Coffee

رنگ قهوه‌ای تیره برای مو، ضخیم کننده و پرپشت کننده مو، آنتی‌اکسیدان و محافظ

 

زیبایی طبیعی و تقویت مو با گیاه دارویی: ۱۰ رنگ موی متنوع

حنا: برای رنگ کردن مو با حنا، پودر حنا را با آب یا عرق بهار نارنج مخلوط کنید تا خمیری یکنواخت به دست آید. سپس خمیر را به موهایتان مالیده و بگذارید به مدت ۲ تا ۴ ساعت بماند. سپس با آب ولرم فراوان آبکشی کنید.

بابونه: برای هایلایت کردن موها با بابونه، ۳ قاشق غذاخوری گل بابونه را در ۲ لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف کرده و به موها اسپری کنید. موها با این ترکیب بسیار خوشرنگ، نرم و لطیف می شوند.

آویشن: برای رنگ قهوه‌ای روشن موها با آویشن، ۲ قاشق غذاخوری آویشن خشک را در ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف کرده و به موهایتان بمالید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه روی موهایتان بماند.

جعفری: برای تیره‌تر کردن موها با جعفری کافی است یک دسته جعفری را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا آب آن نصف شود. سپس محلول را صاف کرده و به موهایتان بمالید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه روی موها بماند. سپس آبکشی کنید. این روش تقویت مو با گیاه دارویی به آسانی در دسترس همگان است.

مریم گلی: برای رنگ کردن موها با مریم گلی، ۲ قاشق غذاخوری برگ مریم گلی را در ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف کرده و به موهایتان بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه و تا تیره شدن موها باقی بماند.

قهوه: برای قهوه ‌ای کردن موها، ۲ قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده را با ۱ فنجان آب مخلوط و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس محلول را صاف و خنک کرده و به ساقه موها بمالید. بگذارید ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت بماند و سپس با آب نسبتا گرم بشویید.

چای سیاه: برای هایلایت‌های قهوه‌ای، ۳ تا ۴ کیسه چای سیاه را در ۲ فنجان آب جوش به مدت ۵ دقیقه دم کنید. سپس محلول را خنک کرده و به موهایتان اسپری کنید. بگذارید ۳۰ دقیقه روی موهایتان بماند و سپس با آب گرم کاملا بشویید.

وسمه: برای رنگ کردن موها به رنگ قهوه‌ای تیره تا مشکی، ۲ قاشق غذاخوری پودر وسمه را با ۴ قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. از دستکش استفاده کنید و خمیر را به طور یکنواخت به تمام قسمت‌های موهایتان، از جمله ریشه تا ساقه، بمالید. موها را با کلاه حمام بپوشانید و بگذارید ۲ تا ۴ ساعت باقی بماند. سپس با آب گرم و شامپوی ملایم بشویید.

رزماری: برای تیره کردن موها و افزایش درخشش آنها، ۲ قاشق غذاخوری برگ رزماری خشک را در ۲ فنجان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف کرده و به موهایتان بمالید. بگذارید ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت روی موها بماند و سپس با آب گرم بشویید.

رزماری به رشد موها نیز کمک می کند و برای نتیجه بهتر، می‌توانید از رزماری تازه استفاده کنید.

علاوه بر موارد فوق، نمونه های ترکیبی نیز برای این کار وجود دارد که در ادامه به آنها نیز می پردازیم.

 

با ترکیب گیاهان دارویی برای رنگ مو آشنا شویم

طبیعت رنگ‌های متنوع و زیبایی را در اختیار ما قرار داده که می‌توان ضمن تقویت مو با گیاه دارویی، از آنها برای رنگ کردن مو به طور طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر استفاده کرد. یکی از ساده ترین راه ها برای استفاده از این خواص، استفاده از رنگ موی گیاهی است.

رنگ موی گیاهی جزو مواردی است که هم خانم ها و هم آقایان میتوانند به سادگی از آن استفاده کنند.  خوبی این رنگ موها آن است که به هیچ وجه نیاز به هیچ ماده شیمیایی ندارد و به سادگی قابل استفاده است.

این رنگ ها معمولا از حنا، پوست گردو، سدر و گیاهان دارویی دیگر درست شده و نیاز به هیچ ماده شیمیایی ندارد و تنها باید با آب مخلوط شود تا آماده استفاده گردد که در بازار هم بسیار زیاد هستند و می توانید آنها ره به سادگی تهیه نمایید.

اما در اینجا چند ترکیب هم برای شما آماده شده است:

قهوه‌ای روشن تا تیره:

  • حنا و قهوه: ۲ قاشق حنا + ۲ قاشق قهوه (آسیاب شده) + آب گرم (خمیر)، ۲ تا ۴ ساعت
  • حنا و وسمه: ۲ قاشق حنا + ۱ قاشق وسمه + آب گرم (خمیر)، ۲ تا ۴ ساعت

طلایی تا قهوه‌ای روشن:

  • بابونه: ۳ قاشق بابونه (خشک) + ۲ فنجان آب جوش (دم‌نوش)، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه
  • زعفران: ۱۰ رشته زعفران + ۱ فنجان آب گرم (دم‌نوش)، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه

قرمز:

  • حنا و روناس: ۲ قاشق حنا + ۱ قاشق روناس + آب گرم (خمیر)، ۲ تا ۴ ساعت
  • چغندر: ۱ عدد چغندر (رنده شده) + ۲ قاشق ماست، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه

 

سخن آخر

شما می توانید بجای استفاده از این ترکیبات، از رنگ موی گیاهی آماده استفاده کنید که برای خرید انواع رنگ موی گیاهی از عطاری آنلاین عطارطب می توانید اقدام کنید.

طبیعت، حامی سلامتی و زیبایی موهای شماست و تقویت مو با گیاه دارویی هدیه ای ارزشمند از دل طبیعت است که راز داشتن موهایی سالم و درخشان را در اختیار ما قرار می‌دهد.

حنا، رزماری، بابونه، آویشن، وسمه و… هر یک با خواص منحصربه فرد خود، به تقویت ریشه مو، افزایش ضخامت تار مو، رفع شوره سر، مبارزه با ریزش موهای شما کمک می‌کنند.

زیبایی طبیعی موهای خود را در طبیعت جستجو کنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ