هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

0

افزایش چشم گیر حجم و ارزش معاملات نشان می دهد که بازار سهام در سال جاری میزبان مقدار قابل توجهی از نقدینگی سرگردان جامعه بوده است.

به گزارش (سنا)، حمیدرضا دانش کاظمی، مدیر عامل کارگزاری آتیه درباره پیش بینی روند بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه ظرف چند سال گذشته قیمت ارز در بازار بیش از سه برابر رشد کرد و مسکن و طلا نیز افزایش قیمت قابل توجهی داشته اند که پیش بینی می شود از این به بعد نوبت رشد بازار سرمایه است.

وی با اشاره به اینکه صعود بازار ادامه دار و منطقی است، افزود: با توجه به رکود بازارهای موازی، نقدینگی های جدیدی از این بازارها وارد بازار سرمایه شده است.

دانش کاظمی درخصوص دلایل رونق بازار با اشاره به رشد سودآوری شرکت ها گفت: رشد سودآوری شرکت های صادرات محور به دلیل تغییر نرخ ارز، از مهمترین دلایل اقبال بازار به این گروه بوده است.

وی با اشاره به اینکه سود شرکت های صادراتی با افزایش نرخ ارز رشد قابل توجهی را تجربه کرد، افزود: پیش بینی می شود سود این گروه از شرکت ها در همین محدوده باقی بماند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه کلیت بازار سرمایه مثبت است، گفت: سرمایه گذاران با نگاه بلند مدت در بازار سرمایه بمانند چراکه چشم انداز بازار صعودی است.

وی درباره صنعت برتر بازار در آینده گفت: معتقدم خودرویی ها در آینده می توانند جزو صنایع پیشرو بازار باشند.

دانش کاظمی درباره دلایل اینکه صنعت خودرو را جزو صنعت پیشرو بازار خواهد کرد، گفت: این صنعت ظرف دو سال اخیر با فشار مضاعفی مواجه شده و در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند اما هزینه های ثابت خود را پرداخت می کنند. این به این مفهوم است که اگر خودرو سازان با ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید کنند، سودآوری این صنعت رشد می کند.

مدیر عامل کارگزاری صنعت و معدن با اشاره به نسبت قیمت به درآمد در صنایع خودرویی گفت: بالا بودن این نسبت در این گروه به مفهوم انتظار رشد سودآوری شرکت های این گروه است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، قیمت های جهانی مس و سنگ آهن در دنیا در کف خود قرار دارد و افت زیادی را تجربه کرده است که با بهبود اوضاع در بازارهای بین المللی و رشد قیمت این کالاها، این گروه ها نیز با افزایش سودآوری مواجه خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ