۸ باغ افسانه ای دنیا در این کشورهاست + عکس

0

معرفی ۸ نمونه از زیباترین طراحی باغ و منظر، که بر طراحی باغ مدرن تاثیر فراوان داشته است.

۱٫ باغ ویلا (Villa D’este)، در «تیولی»، ایتالیا
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
این باغ ویلا در تیولی (نزدیکی رم) در سال ۱۵۵۰ ساخته شده و نمونه ای بسیار ممتاز از معماری و طراحی منظر دوره رنسانس ایتالیا است در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار می گیرد. مجسمه ها، تندیس، پلکان و تراس ها از عناصری است که در طراحی این باغ به وفور به چشم می خورد، اما عنصر اصلی در این فضای زیبا، آب است که بصورت کانال های آب، چشمه، حوضچه و چندین فواره به چشم می خورد.
۲٫ الحمرا و ژنرالیف، گرانادا، اسپانیا
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
در سال ۱۲۳۸ میلادی، زمانی که اسپانیا تحت حاکمیت اسلام بود، طراحی این کاخ (۱۲۳۸)، از معماری گرفته، تا فضای سبز و درختکاری متقارن، فواره ، استخرها و جویبارها نمونه بسیار ممتاز از سبک طراحی منظر شمال افریقاست. در این سبک، از سایه ها و آب برای تداعی فضای بهشتی به بهترین نحو بهره می گیرند. این مکان بی نظیر با وجود آنکه چندین دهه مورد غفلت واقع شده بود اکنون به یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی معماری اسپانیا تبدیل شده است.
۳٫ قصر «وو لو ویکومت» (chateau vaux-le-vicomte)، در «منسی» فرانسه.
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
در سال ۱۶۵۰ وزیر دارایی فرانسه، معماری به نام «لویی لوا»، نقاشی به نام «شارل لبرون»، و «آندره لونوتر» معمار منظر را استخدام کرد تا اقامتگاه خصوصی بسیار بزرگ، در خارج از شهر پاریس بسازند. در طراحی این شاهکار معماری و طراحی منظر، با بکار گرفتن ترفند «خطای دید» فضای باغ بسیار بزرگتر از آنچه که هست به نظر می رسد.
۴٫ باغ شنی در «ریوآن جی»، ژاپن
این باغ (متعلق به قرن ۱۵ و یا ۱۶ میلادی)، واقع در یک مجموعه معابد بودایی در شمال غربی کیوتوی ژاپن، یکی از مهم ترین و مشهورترین باغ های خشک مکتب ذن، الگوی ساخت بسیاری از باغ های شنی دنیا است.
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
مساحت این باغ ۳۰*۱۰ متر است و درختی در آن وجود ندارد و تنها ۱۵ قطعه سنگ بی شکل در اندازه های مختلف، که بعضی با خزه پوشیده شده، در بستری از شن و سنگریزه سفید (که هر روز شن کشی می شود)، چیده شده است.
۵٫ باغ کلاسیک Humble Administrator ، در «سوژو» چین
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
سوژو، سالیان سال مرکز تجاری و اداری بود و از قرن ۱۰ هجری به واسطه باغ هایش به شهرت رسید. ۹ نمونه از این باغ ها متعلق به قرن های ۱۱ و ۱۹ میلادی است و در فهرست آثار میراث فرهنگی یونسکو جای گرفته اند و در این میان باغ Humble Administrator بزرگترین و مشهورترین آن ها به شمار می رود. این باغ که در نزدیکی یک دریاچه مصنوعی ساخته شده است، از قرن ۲ میلادی مورد استفاده قرار گرفته و در قرن ۱۶ توسط یک بازرس امپریالیستی در سلسله مینگ گسترش یافته است.
۶٫ کاخ Het Loo، هلند
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
این کاخ که ویلیامز سوم آن را در اواخر قرن ۱۶ ساخت، «ورسای کوچک» خوانده می شود به دلیل طرح های محوری، گلکاری های رسمی و بسیار منظم و فواره های فراوان، و خط کشی های متقارن باغ ها شهرت پیدا کرده است.
۷٫ باغ Rousham ، در آکسفوردشر، انگلستان
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
در آغاز قرن ۱۸، برای جلوه دادن فضایی بازتر و طبیعت گرایانه تر، بتدریج سبک پر از تزیینات باروک در انگلستان جای خود را به شیوه جدید تری داد. یکی از پایه گزاران این شیوه جدید در سال ۱۷۳۸، «ویلیام کنت» بود که باغ Rousham یکی از موفق ترین آثار او شد.
۸٫ تاج محل، آگرا، هند
مناطق گردشگری مناطق توریستی Villa D’este
ساخت این مقبره مشهور (قرن ۱۷)، سفارش شاه جهان (پنجمین امپراطور مغولی) برای سومین همسرش «ممتاز محل» ۲۲ سال به طول انجامید. باغ های بیرون آن در اوایل قرن ۱۹ تغییر یافت (چمن به آن اضافه شد) اما طرح اصلی و غالب آن به همان شکل باقی ماند. همانند باغ های مغولی آن دوره، عنصر اصلی «آب» است و در تقسیم این باغ به چهار بخش مجزا و مساوی و راهرو هایی در میان آن نقش اصلی را دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ