خواننده زن افسانه ای عرب درگذشت! + عکس

0

رسانه‌های لبنانی صبح روز چهارشنبه از درگذشت صباح، خواننده و بازیگر لبنانی خبر دادند.

زن لبنانی دختر لبنانی

الجزیره به نقل از روزنامه النهار خبر داد که صباح روز چهارشنبه در خانه خود در بیروت از دنیا رفته است. خبرگزاری رسمی لبنان نیز خبر درگذشت وی در محل اقامتش را تأیید کرد. در این گزارش ها به علت مرگ وی اشاره ای نشده است.  صباح هنگام مرگ ۸۷ سال داشت.

زن لبنانی دختر لبنانی

صباح یکی از مشهورترین خوانندگان زن عرب زبان بود. از وی در دوران فعالیت هنریش که بیش از شش دهه به‌طول انجامید، حدود ۳۵۰۰ قطعه آوازی منتشر شد. او بیش از ۵۰ آلبوم موسیقی منتشر و در ۹۸ فیلم بازی کرد و در بیش از ۲۰ نمایش روی صحنه تئاتر رفت. صباح در کنار ام کلثوم، وردا الجزیریه و فیروز، یکی از چهار ابرستاره موسیقی دنیای عرب بود.

صباح در سال ۱۹۲۷ با نام اصلی ژانت جرجیس الفغالی در شهر بدادون لبنان به دنیا آمد. خانواده‌ای نابسامان داشت. پدرش او را کتک می زد و پول اندکی را که در جوانی با کار و زحمت فراوان به دست آورده بود از او می‌گرفت. برادر او مادرش را از روی بدگمانی کشت. صباح زود ازدواج کرد تا از زیر سلطه پدر خارج شود. این خواننده و بازیگر هفت بار ازدواج کرد. خوانندگی و بازیگری را از دهه ۱۹۴۰ در فیلم‌های مصری آغاز کرد و در کنار بسیاری از بازیگران مشهور دنیای عرب روی پرده سینما رفت.

زن لبنانی دختر لبنانی

صباح اولین خواننده عرب زبانی بود که در المپیک پاریس برنامه اجرا کرد و در کارنگی هال نیویورک، پیکادلی تیه‌تر لندن و اپرای سیدنی آواز خواند. مردم لبنان همچنین از این خواننده با عنوان «صبوحا» یاد می‌کردند. وی در دوران بیش از شصت سال فعالیت حرفه‌ایش جوایز متعددی دریافت کرد، از جمله  جایزه دستاورد هنری یک عمر از جشنواره فیلم دبی و نشان افتخار از میشل سلیمان رئیس‌جمهور سابق لبنان در جشنواره هنری بیت الدین.

زن لبنانی دختر لبنانی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ