دبیرستان آغاز واسطه گری من برای ازدواج جوانان!

3

مصاحبه با سرکار خانم ماهرخ قاسمی، واسطه ای که همراه باسرکار خانم جمیله جمال عباسیو سایر دوستانشان در فضایی صمیمی در یک دفتر ثبت ازدواج و طلاق مدت هاست بدون چشم داشتی مشغول امر وساطت و مشاوره به متقاضیان ازدواج هستند.

همسریابی شوهر یابی سایت شوهر یابی بیوگرافی ماهرخ قاسمی

۱)سرکار خانم قاسمی لطفا خودتان را بیشتر برای مخاطبین ما معرفی نمایید.

اینجانب ماهرخ قاسمی متولد ۱۳۴۰، دارای مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی و فرهنگی بازنشسته هستم.

۲)چگونه و از چه زمانی فعالیت واسطه گری در امر ازدواج را آغاز کردید؟

من از سن هفده سالگی شروع به کار وساطت کردم و یادم می آید اولین بار در سال چهارم دبیرستان این امر را برای یکی از دوستانم انجام دادم که در مقطع دبیرستان تمایل بسیار زیادی به ازدواج داشت! بنده نیز که با این شرایط مواجه شدم مشخصات ایشان را به یکی از بستگانم دادم که واجد شرایط ازدواج بود و مشخصات آقا پسر را نیز به دوستم دادم و این معرفی اولین معرفی من بود!

من از سن هفده سالگی شروع به کار وساطت کردم و یادم می آید اولین بار در سال چهارم دبیرستان این امر را برای یکی از دوستانم انجام دادم که در مقطع دبیرستان تمایل بسیار زیادی به ازدواج داشت! بنده نیز که با این شرایط مواجه شدم مشخصات ایشان را به یکی از بستگانم دادم که واجد شرایط ازدواج بود و مشخصات آقا پسر را نیز به دوستم دادم و این معرفی اولین معرفی من بود!

۳)با چه هدفی در امر وساطت ازدواج وارد شدید و این فعالیت را انجام می دهید؟

لازمه انجام کار راوی گری و واسطه گری داشتن نیت معنوی است و نیت من برای این کار ابتدا رضای خدای متعال است و سپس علاقمندیم به این کار سبب شده است تا به این امر بپردازم و عقیده دارم شاید واسطه گری در امر ازدواج جوانان، مانع بروز مشکلات اخلاقی در جامعه شود.

۴)شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ی شما در طول مدت انجام این فعالیت چه بود؟

شیرین ترین خاطره ام برای زمانی است که واسطه ی ازدواج دو همکار فرهنگی بودم ، و آگاهم که بعد از گذشت هفده سال از این ازدواج، این زوج کمال رضایت را از زندگیشان دارند.

تلخ ترین خاطره ام نیز برای زمانی است که واسطه ازدواج یکی از همکاران فرهنگی با یکی از صمیمی ترین دوستانم شدم آن ها حتی زمان عقد را تعیین کردند و خرید عروسی را نیز انجام دادند ولی والدین دختر خانم ازدواج را بر هم زدند؛ و متأسفانه همکار فرهنگی ما با دلی شکسته عازم جبهه شد و به شهادت رسید.

۵)در طی این سال ها به چه نکاتی در امر وساطت رسیدید؛ که لازم می دانید در اختیار واسطین ازدواج قرار دهید؟
 
درطی سال های متمادی بر اثر کسب تجربیات فراوان به این نتیجه رسیدم که می بایستی همسانی لازم از ابعاد مختلف اعتقادی، اخلاقی، فرهنگی، خانوادگی و مالی در افرادی که به یکدیگر معرفی می شوند وجود داشته باشد؛ که اگر به یکی از این شرایط در ازدواج توجه نشود زوجین در ادامه مسیر زندگی دچار مشکلاتی خواهند شد.

۶)معمولا انتظارات مخاطبین ازدواج از شما چیست؟

متأسفانه در شرایط فعلی انتظارات مخاطبین بیشتر جنبه ظاهری دارد به طور مثال اهمیت زیبایی دختر از طرف خانواده پسر و خود پسر بسیار زیاد است و از طرفی مسائل مالی از جمله شغل پدر، موقعیت اجتماعی پدر و مسائل مالی خانواده دختر نیز بسیار با اهمیت است از طرف دیگر از جانب خانم ها و خانواده هایشان تقریبا همین مسائل تکرار می شود که ما را با مشکلات مواجه می کند.

۷)با طرحهمسان گزینی تبیانچگونه آشنا شدید؟

بنده از طریق یکی از همکاران فرهنگی باطرح همسان گزینی تبیانآشنا شدم.

۸)این طرح نوپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

این طرح، طرح بسیار خوبی می باشد اگر توسط مسئولین امر و واسطین همه جوانب در نظر گرفته شود.

۹)برای بهتر اجرا شدن طرح همسان گزینی تبیان چه پیشنهاداتی دارید؟

برای اجرای طرح لازم است مسئولین حمایت های لازم را انجام دهند؛ آموزش کافی به واسطین داده شود تا امر وساطت را بهینه تر انجام دهند همینطور به نظرم حضور یک مشاور خانواده در کنار واسطین برای شناسایی روحیات طرفین (دختر و پسر) و خانواده هایشان جا دارد. همچنین مساله ای که از نظر بنده بسیار حائز اهمیت است مساله تحقیق و مطلع شدن افراد و خانواده ها از صحت و سقم گفته های طرفین (از جهت وضعیت شغلی، تحصیلاتی، صحت مسائل اخلاقی و اعتقادی و مالی و نهایتا نداشتن ازدواج قبلی طرفین) است.

(از جهت وضعیت شغلی، تحصیلاتی، صحت مسائل اخلاقی و اعتقادی و مالی و نهایتا نداشتن ازدواج قبلی طرفین) است.

۱۰)آینده ی این طرح را چطور پیش بینی می کنید؟

اگر مواردی را که در سوال های قبلی پاسخ داده شده است به طور مثال کمک مسئولین بالارتبه به طرح، آموزش واسطین و نحوه انتخاب ها و تغییراتی در نگرش متقاضیان ازدواج و خانواده ها ، عملی شوند آینده خوبی را قطعا می توان پیش بینی کرد.

۱۱)بهترین شرایط را برای تناسب زن و مرد، در امر ازدواج در چه می دانید؟

اینکه از جهت مالی ، اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی و خانوادگی درحد مطلوب تناسب معقولی داشته باشند.

۱۲)از منظر شماخوشبختی در ازدواجچگونه تامین می شود؟

مسائل شرعی و اخلاقیبسیار مهم هستند که داشتن صداقت، محبت، گذشت و صبر که از مکارم اخلاق می باشند از ارکان اصلی ثبات و پایداری یک زندگی موفق می باشند و رعایتشان ان شاءالله باعث خوشبختی خواهد شد.

۱۳)پیشنهاد دوستانه ای اگر دارید بفرمایید.

اگر کلیه واسطین ارتباط های مستمر از طریق تلفن،شبکه همسان گزینی تبیانو ملاقات های حضوری حداقل ماهانه در یک محل ثابت که توسط مرکز تبیان هماهنگ شده با یکدیگر داشته باشند؛ می تواند اثرات مثبتی در پیشرفت کار داشته باشد و همچنین وجود محلی برای ملاقات های طرفین ازدواج برای مصاحبه توسط مشاور و نیز صحبت های دوطرف می تواند موثر باشد.

۱۴)ضمنا هر مطلبی که با موضوع این مصاحبه مرتبط است و خودتان صلاح می دانید و مایل به قید کردن آن هستید اضافه فرمایید.

چنانچه امکان برگزاری جلسات و همایش هایی با حضور خانم ها و آقایانی که قصد ازدواج دارند و حتی حضور خانواده آنها جهت روشنگری با حضور اساتید مربوط به امر ازدواج فراهم نمائید بسیار مفید فایده خواهد بود.

باتشکر از وقتی که در اختیار واحد همسان گزینی تبیان قرار دادید؛ برای شما و دوستان عزیزتان آرزوی موفقیت داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 3 )
 1. مرضیه می گوید

  با سلام تو رو خدا ایمیل یا ادرس خانم قاسمی رو برام میل کنید

  1. sina می گوید

   سلام من متاهل هستم و همسرم رضایت کامل با ازدواج دوم من داره لطفا راهنمایی کنید

 2. مدامی می گوید

  ماهرخ جان سلام عزیزم من مدتهاست دنبالت میکردم البته نه برای ازدواج من دوست قدیمی و همکلاسی دوره دانشگاه بودیم منزل ما بهم نزدیک بودم دوست دارم ببینمت البته اگر امکان داره ممنون میشم بهم ایمیل بدهی