به توافق جامع هم برسیم تحریم‌ ها باقی می‌ ماند

0

کیهان:کاخ سفید: به توافق جامع هم برسیم تحریم ها باقی می ماند

اظهارات مقامات آمریکایی پس از تمدید مذاکرات هسته ای گویای این واقعیت است که موضوع برنامه هسته ای ایران تنها بهانه ای بیش نیست.آمریکایی ها بر این نکته تأکید کرده اند که حتی در صورت حصول توافق نهایی، به بهانه هایی چون موشک های بالستیک و حمایت ایران از مقاومت در منطقه، تحریم ها همچنان باقی خواهد ماند.

در هفته های منتهی به ضرب الاجل هسته ای، رسانه های غربی در حرکتی هماهنگ به بازتاب گسترده اختلاف نظر دموکرات ها و جمهوری خواهان و بالتبع آن اختلاف دولت و اعضای کنگره آمریکا درخصوص موضوع هسته ای ایران پرداختند، حال پس از تمدید مذاکرات هسته ای، جنگ زرگری کنگره و دولت آمریکا روز به روز نمایان تر می شود.در روزهای اخیر،مقامات آمریکایی ضمن اذعان به مشورت های مستمر دولت و کنگره و اتفاق نظر در عدم لغو تحریم ها، بر این نکته تأکید کرده اند که حتی در صورت حصول توافق جامع در مهلت هفت ماهه، به بهانه هایی چون موشک های بالستیک و حمایت ایران از مقاومت در منطقه، تحریم ها باقی خواهد ماند. علاوه بر این، همانگونه که در یک سال گذشته نیز شاهد بودیم، آمریکا همچنان به نقض مفاد توافقنامه ژنو ادامه می دهد.

در همین راستا، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری درخصوص دیدارهایی که با موضوع هسته ای قرار است با نمایندگان کنگره صورت گیرد، گفت: وندی شرمن قرار است ریاست نشست های محرمانه این هفته با نمایندگان کنگره، روسای کمیته های کنگره و اعضای عالی رتبه را برعهده گیرد. فکر می کنم این نشست پنجشنبه برگزار شود. وزیر خارجه تماس های تلفنی با اعضای کنگره در حین و بعد از اکثر مذاکرات اخیر در وین داشته است. رایزنی های بیشتر در سطوح مختلف، خواه در سطح اعضای کنگره یا در سطح کارکنان در طی دو هفته آینده و بعد از آن صورت خواهد گرفت. بنابراین ما بسیار با کنگره در تمایل هستیم تا به آنها نشان دهیم که ما پیشرفت هایی را حاصل آوردیم. ما به منظور حفظ تمامیت مذاکرات نمی توانیم همیشه همه چیز را به صورت آشکارا بیان کنیم. اما جزئیات بیشتری درباره چگونگی پیشرفت ما (در مذاکرات) وجود دارد و دلایلی است که طبق آن باید هنوز به دیپلماسی یک فرصت داد.

هارف افزود: من می گویم که ایران تصمیم گرفته است که برنامه هسته ای خود را به صورت بجا فریز کند و در برخی بخش ها عقب نشینی کند. بنابراین امروز، درحالی که ما این لحظه دیپلماتیک را به محک می گذاریم تا ببینیم که آیا این مسئله از طریق مذاکره قابل انجام است، برنامه هسته ای ایران نیز قرار نیست (در این مدت) پیشروی داشته باشد. اگر طی ۷ ماه به این مسئله نرسیم، برنامه آنها نیز به هرحال پیشرفتی نخواهد داشت.

با کنگره و اسرائیل مشورت می کنیم
وی ادامه داد: ما گفت وگوهای مفصل و محرمانه ای در سطوح مختلف با کنگره، شرکای خود در منطقه از جمله اسرائیل داریم که با آنها درباره این موضوع رایزنی های زیادی را صورت می دهیم. ما این گفت وگوها را انجام می دهیم و در آنجا می گوییم که چه اندازه پیشرفت (در مذاکرات) داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص این احتمال که بعد از جلسات محرمانه با کنگره، نتواند نظر نمایندگان کنگره در خصوص تحمیل تحریم های بیشتر علیه ایران را تغییر دهد گفت: مطمئن نیستم. باید منتظر بود و دید کنگره چه می کند. فکر می کنم شماری از اعضای کنگره وجود دارند که ما به صورت محرمانه با آنها حرف زدیم و بحث های آشکاری هم با آنها داشتیم و آنها می گفتند که علی رغم آنکه تردید دارند که ما به توافق برسیم، اما تأکید داشتند که تمدید دیپلماسی بهتر از جایگزین های دیگر است.

هارف در ادامه ادعای نمایندگان کنگره آمریکا را تکرار کرد و گفت: ما می دانیم که یکی از دلایلی که ایران به میز مذاکرات آمده است، به واسطه تحریم هایی است که کنگره تصویب کرد و وزیر خارجه تماماً از آن حمایت کرد. بنابراین تحریم ها نقش کلیدی در اینجا ایفا کردند. ما به شدت نقشی که این تحریم ها در این دیپلماسی ایفا کردند را ارزیابی کردیم. ما گفت وگوهایی را با آنها خواهیم داشت.

وی درباره برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: «زمان دقیقی وجود ندارد. مذاکرات در ماه دسامبر برگزار خواهد شد. ما هنوز بر روی زمان و برنامه این مذاکرات کار می کنیم.»

هارف در ادامه مدعی شد: ایران برای سالها چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است و تعهدات خود طبق آژانس بین المللی انرژی اتمی را نقض کرده است. تعدادی راه وجود دارد که ایران از طریق آن می تواند به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. آنچه که ما بر آن متمرکز هستیم، قطع مسیر اورانیوم در نطنز و فردو و مسیر پلوتونیوم در اراک و مسیرهای مخفیانه است. این چیزی است که بر آن متمرکز هستیم. آنچه که واقعاً بر آن متمرکز هستیم، اقدامات قابل تأیید، شفافیت و نظارت است و ما از ایران می خواهیم همکاری نزدیکی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته باشد.

وی درباره برخی اظهارات مقامات ایرانی علیه رژیم صهیونیستی گفت: به کاربردن لفظ «زشت» برای برخی از این اظهارنظرات (درباره اسرائیل) خوب است. این اظهارات شنیع است. این اظهارات جایی در گفت وگوهای بین المللی ندارد. اما به واسطه اینکه ما از برخی از اظهارات آنها متنفر هستیم، به این مفهوم نیست که نباید موضوع هسته ای آنها را حل کنیم. در واقع، به واسطه اینکه دستیابی ایران به سلاح هسته ای تهدیدی برای تمام منطقه است، ما باید این مسئله را از طریق دیپلماسی رفع کنیم.

حمایت ایران از حزب الله بهانه ای دیگر برای تمدید تحریم ها
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد: بطور قطع نگرانی ما درباره حمایت ایران از گروه های تروریستی! چون حزب الله و دیگران و همچنین اقدامات بی ثبات کننده آنها در بخش هایی از منطقه همچنان برجای خود باقی است و حتی اگر بتوانیم به توافق جامع برسیم تحریم ها علیه اینگونه اقدامات باقی است و باقی خواهد ماند.

هارف همچنین درخصوص اظهارات روز سه شنبه ظریف در نشست «دیپلماسی هسته ای» دانشگاه علامه طباطبایی مبنی بر اینکه دیگر جهان بر طبل جنگ علیه ایران نمی کوبد، گفت: ما همیشه گفته ایم که یک نتیجه دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران بادوام ترین و طولانی مدت ترین نتیجه ای است که به بهترین شکل به نفع همگان و مهم تر از همه به نفع امنیت ملی ما است. اوباما به وضوح اعلام کرده است که ما تمامی اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای صورت می دهیم اما دیپلماسی گزینه مورد نظر ما است. این به این دلیل نیست که ما این گزینه را بیش از گزینه های دیگر دوست داریم بلکه به این دلیل است که این بادوام ترین و بهترین گزینه است. به همین دلیل در این پروسه (مذاکره با ایران) شرکت کرده ایم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم این فرآیند را برای چند ماه دیگر ادامه دهیم.

ادامه نقض توافق ژنو از سوی آمریکا
در همین حال،یک مقام آمریکایی گفت: حتی با وجود تعلیق تحریم های صنعت خودروسازی ایران، شرکت های آمریکا حق ندارند با ایران مراوده اقتصادی داشته باشند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که با خبرگزاری فرانسه گفت وگو می کرد، در واکنش به اظهارات نماینده شرکت فرانسوی پژو در تهران که گفته بود مذاکراتی «فشرده» برای بازگشت این شرکت به ایران در جریان است، گفت: «ما از برگزاری این نمایشگاه اطلاع داریم.»

وی افزود: «ما قبلا هم گفته ایم که از دید ما بازار ایران برای تجارت باز نیست، هرچند که تحریم های ما برای مراوده شرکت های خارجی با بخش خودروسازی ایران تعلیق شده است. هنوز بخش اعظم تحریم های ایالات متحده پابرجاست، از جمله (تحریم های مربوط به) مجوزهای ارائه کالا و خدمات شرکت های ایالات متحده به ایران.»
این مقام آمریکایی سپس گفت: «در نتیجه شرکت های ایالات متحده اجازه ندارند تا با بخش خودروسازی ایران وارد مبادله شوند. ساده بگویم، شرکت های ایالات متحده فعلا نمی توانند با ایران معامله کنند، از جمله با بخش خودروسازی ایران.»

تحریم های صنعت خودروسازی ایران از جمله مواردی بود که براساس توافق ژنو، تعلیق شد. این توافق موقت که قرار بود نهایتا تا سوم آذر امسال به حصول توافق جامع منتهی شود، با ادامه اختلافات بر سر موضوعات اصلی مناقشه هسته ای، سوم آذر امسال برای هفت ماه دیگر تمدید شد.

وزارت خزانه داری آمریکا چهارم آذر با صدور بیانیه ای اعلام کرد با توجه به طولانی شدن مذاکرات، تعلیق تحریم های اعلام شده در توافق ژنو تا تیر ماه سال آینده تمدید شده است .

پایگاه خبری بلومبرگ هفته گذشته براساس گزارش رسمی دولت آمریکا اعلام کرد که میزان آورده نقدی توافق ژنو برای ایران، بسیار کمتر از آن چیزی بوده که در ابتدا تخمین زده می شد. بنابراین گزارش ایران به واسطه تعلیق تحریم خودروسازی و پتروشیمی تنها ۳۷۸ میلیون دلار افزایش درآمد داشته، که این رقم ۱۵درصد رقم ۲٫۵ میلیارد دلاری است که کاخ سفید پیش بینی می کرد ایران درآمد داشته باشد.

تلاش آمریکا برای تصویب تحریم های جدید
همچنین سناتور «رابرت منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که روزهای پایانی تصدی بر این سمت را می گذراند، گفت تلاش می کند تا پیش از پایان دوره جاری کنگره، تحریم های تازه ای علیه ایران به تصویب برساند.

وی با اشاره به اینکه ایران تهدید به حمله نظامی و تشدید تحریم ها را جدی تلقی نمی کند، گفت تلاش می کند تا تحریم های تازه ای را به عنوان متمم لایحه مجوز دفاعی که قرار است کنگره پیش از پایان دوره جاری، که روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) به اتمام می رسد، تصویب کند.

لغو تحریم ها به شرط توقف برنامه موشک های بالستیک ایران!
پایگاه اینترنتی «نشنال ژورنال» نیز در گزارشی به نقل از «تد کروز» سناتور جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا نوشت: برای توقف ایران، رویکرد ما باید چماق بیشتر و هویج کمتر باشد. برداشته شدن تحریم ها تنها باید زمانی باشد که ایران سانتریفیوژهایش را برچیند، از تمامی ذخیره اورانیوم غنی شده خود چشم پوشی کند و برنامه موشک های بالستیک خود را متوقف سازد!

همچنین روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در گزارشی نوشت: لابی اسرائیلی «آیپک» در آمریکا اعلام کرده است که قصد دارد در سال آینده میلادی، زمانیکه کنگره جدید آمریکا تشکیل شد و در نتیجه کنگره بطور کامل تحت کنترل جمهوری خواهان درآمد، برای تحمیل تحریم های جدید علیه ایران لابی کند.

گفتنی است این لابی صهیونیستی، محدودیت های جدیدی علیه بخش های خودروسازی، مهندسی و تولید و در درجه اول صنعت نفت ایران پیشنهاد داده است و همچنین خواستار مسدود شدن تمامی انتقالات درآمدهای نفتی شده است.

جام جم

– بهره برداری از خط آهن مشترک ایران ترکمنستان و قزاقستان
– رئیس قوه قضاییه: مجازات مفاسد اقتصادی بازدارنده نیست
– زمین های ۹۹ ساله مسکن مهر واگذار می شود
– فروپاشی دولت نتانیاهو؛ برگزاری انتخابات زودهنگام

کیهان

– کاخ سفید: به توافق جامع هم برسیم تحریم ها باقی می ماند
– جریمه ۵ هزار تومانی یک داروخانه برای تخلف ۶۰۰ میلیون تومانی!
– دستگاه قضایی مصر۱۸۸ شهروند معترض را به اعدام محکوم کرد
– باهنر خبر داد بررسی علل افزایش قیمت نان در کمیسیون اقتصادی مجلس

رسالت

– کابینه نتانیاهو فرو پاشید
– گروه های تروریستی القاعده و داعش از تلفیق حقوق بشر با اغراض سیاسی حاصل شدند
– حقوق بشر برای آمریکایی ها یک حقوق منسوخ شده است
– راه‎آهن شرق دریای خزر به دریای عمان متصل شد

جمهوری اسلامی

– با حضور روسای جمهورسه کشور برگزار شد بهره برداری از خط آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان
– وزیر نفت خبر داد: استقبال از ورود شرکت های اروپایی در صنعت نفت ایران
– بحران در رژیم صهیونیستی؛ نتانیاهو وزیران دادگستری و دارایی را بر کنار و مجلس منحل شد
– افخم: تا پایان آذر یک دور مذاکره با ۱+۵ خواهیم داشت

سیاست روز

– اشتباه محاسباتی نکنید
– ایران شاهراه بین المللی
– دعوای زرگری!
– حزب الله می تواند تل آویو را ماه ها در تاریکی فرو برد

وطن امروز

– اعتراض مجلس به گرانی نان
– «روغن پالم» در رتبه هشتم فهرست واردات گمرک قرار دارد
– سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تمدید مذاکرات: هیچ تعهد جدیدی ندادیم
– فرمانده کل سپاه به ادعای وزیرخارجه پاسخ داد دیپلماسی مدیون اقتدار دفاعی

حمایت

– افتتاح راه‎آهن بین‎المللی شرق دریای خزر
– آیت الله آملی لاریجانی: دستگاه قضایی در برابر هجمه رسانه های غربی سر خم نخواهد کرد
– دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ایتالیا: حقوق بشر به شدت آلوده به اغراض سیاسی شده است
– ارزیابی نفت ۷۰ دلاری در بودجه ۹۴ از سوی نمایندگان مجلس؛ دولت قیمت نفت را واقعی تعیین کند

ایران

– با حضور سران ایران، ترکمنستان و قزاقستان رقم خورد گشایش پل ارتباطی خزر به خلیج فارس
– جنتی: از کمبود دانش رسانه ای و شکاف اطلاعاتی رنج می بریم
– چراغ سلامت بازارهای میوه و تره بار سبز شد

اعتماد

– تهران، عشق آباد، آستارا؛ روی ریل دوستی
– لغو معافیت مالیاتی سه نهاد مهم
– پیشنهاد سازماندهی انتخاباتی اصلاح طلبان
– برنامه ریزی جدید منتقدان دولت آغازتلاش نافرجام برای لغو اعتبارنامه «علی مطهری»

ابتکار

– درخواست از هاشمی برای دیپلماسی نفتی
– نگاهی به اقدامات دولتی برای احقاق حقوق زنان تحمیل حقوق بر زنان!
– حضور قرص و محکم اصلاح طلبان در انتخابات مجلس
– در هجدهمین سال خاموشی علی حاتمی هزاردستان سینمای ایران

اطلاعات

– با افتتاح خط آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان آسیای میانه به خلیج فارس متصل شد
– اخبار ضد و نقیض درباره هویت همسر بازداشتی «ابوبکر البغدادی» در لبنان
– تعیین سرنوشت مردم ، جز در سایه وجود احزاب فعال و پویا امکانپذیر نیست
– دکتر روحانی :زمینه برای ایفای نقش بیشترمعلولان در سازندگی کشور با ید فراهم آید

مردم سالاری

– تکذیب ادعاهای آژانس
– تلاش کنیم تا پیوند و روابط کشورها به یکدیگر نزدیک تر شود
– هاشمی رفسنجانی: آمریکا در مذاکرات به فکر رضایت اسرائیل باشد، به نتیجه نمی رسد
– پورمحمدی: به دلیل سیاسی شدن نباید از بازگویی فساد خودداری کنیم

شهروند

– سازمان مدیریت بحران پایتخت هشدار برای زلزله را تکذیب کرد
– آغاز بهره برداری از راه آهن شرق دریای خزر
– این بار ٢هزار نفر از مردم روانسر مقابل خانه مقتول اجتماع کردند تا مراسم اعدام تماشا نکنند
– پلیس اعلام کرد : ١٧٠ موضوع و فرضیه در پرونده اسیدپاشی اصفهان

دنیای اقتصاد

– «دنیای اقتصاد» از بخشنامه ارزی جدید بانک مرکزی رمزگشایی می کند پیش بینی تقویت عرضه دلار
– چرخش نگاه سهامداران از میان مدت به کوتاه مدت نزدیک بینی به بورس بازگشت
– رتبه فساد اداری و اقتصادی ۱۷۵ کشور اعلام شد بهبود ۸ پله ای ایران در شفافیت
– با حضور سه رئیس جمهور انجام شد بهره برداری از کریدور ریلی شرق خزر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ