خواهر ابتکار هم «سرطان‌زا» شناخته شد / جدال در صف نانوایی

0

دیروز صبح، با اطلاع از این که اخبار سراسری از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان از روز سه شنبه خبر داده بود، با تصور این که صف مشتریان نانوایی سنگکی سرکوچه مان حتما و حکما حداقل تا ۳۰ درصد دچار ریزش و افت تیراژ نان خواهد شد؛ برای تهیه نان تازه و داغ در محیطی خلوت که جناب شاطر در آنجا از بیکاری مگس کیش می کند، خودم را به نانوایی مزبور رساندم. اما اگر شما در صف مراجعان به اصغر آقای آمپول زن سرکوچه ما ریزشی دیدید، در صف نانوایی هم دیدید. طبق معمول، کهکشان راه شیری، در مقابل نانوایی شکل گرفته بود.

شاطر در حالی که روزنامه ای در دستان خمیری خود داشت، برای مشتریان همیشه در صحنه و حاضر در صف سخنرانی می کرد: «آقایان و خانم های محترم؛ سرانجام پس از مدت ها سکوت، دولت دیروز از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان در کشور و آغاز آزادسازی قیمت این محصول خبر داد. این هم اسنادش!» و تیتر درشت روزنامه را نشان ملت داد: «نان گران شد.»

شاطر که این اطلاع رسانی و شفاف سازی در صحنه را در واکنش به برخی اعتراضات مشتری های غافل و بی خبر از افزایش نرخ نان، انجام داده بود؛ پس از آن که از ناحیه ملت خیالش راحت شد که اعتراضی نیست و اگر هست، در همهمه و گرگرفتگی آتش تنور گم می شود، به خلیفه چشمک زد که پخت نان را ادامه دهد. بالای سرش نوشته بود: «هر آن کس که دندان دهد، نان دهد.»

بی هیچ صدایی داخل صف ایستادم و به بسته های پیشنهادی ای فکر کردم که شاید بتوانم درخصوص گرانی تازه نان در روزنامه ارائه دهم. بلکه این طوری، صف زودتر به انتها برسد و من به نان خود برسم. اهل خانه منتظرند. آنها یک عمر شنیده اند و خوانده اند که: «بابا نان داد»؛ اما معلم برای آنها توضیح نداده که قیمت نان را چه کسی افزایش داد؟

بسته پیشنهادی: هرچند که سخنگوی دولت اعلام کرده که این افزایش نرخ بنا به درخواست اتحادیه نانوایان و برای جبران قیمت سوخت و دستمزد کارگران، صورت گرفته است، اما لازم است که علاوه بر اتحادیه نانوایان، روی سخنان گهربار ما با خود دولت هم باشد:

۱ـ اجرای طرح همزمان: همچنان که طرح افزایش قیمت نان بسرعت اجرایی شد، به موازات آن طرح نظارت بر کیفیت نان نیز به منظور افزایش ابعاد کیفی آن به مرحله اجرای جدی درآید. بازرس های عزیز با شوخ طبعی با نانوایان محترم برخورد نکنند. خودشان دوسه تا نان برشته و بزرگ گرفتند، خیال نکنند همه مردم همین طوری نان می گیرند.

۲ـ طرح های داخل کشو: هنوز که قیمت سوخت و حامل های انر‍ژی بنا به درخواست وزیران نفت و نیرو (چنان که چندی پیش در خبرها آمد)، افزایش مجدد پیدا نکرده، قیمت نان خودش بنا به درخواست اتحادیه نانوایان افزایش پیدا کرد. فلذا تا اطلاع ثانوی، طرح افزایش سوخت و ایضاً آب و برق و گاز را در کشو وزارتخانه تابعه خود نگهداری کنند که هم فعلا اجرایی نشود و هم دزد آن را نبرد.

در کتاب فارسی سال اول ابتدایی و در درس معروف به «بابا آب داد… بابا نان داد»؛ حتما در پاورقی توضیح داده شود که این موضوع، به صورت مطلق نمی باشد، بلکه حالت نسبی دارد. نسبت به قیمتی که دولت روی نان می گذارد، بابا می تواند نان به خانه بیاورد. گاهی می بینی خدای نکرده، بابا نان نداد!

کیهان: موبایل(گفت و شنود)

گفت: رادیو فردا – وابسته به سازمان سیا – خبر داد؛ «یک شرکت سایبری آمریکا در کالیفرنیا اعلام کرده است که هکرهای ایرانی به مراکز انرژی، موسسات دفاعی و شرکت های بزرگ هواپیمایی رخنه کرده اند».
گفتم: ایول، دست هکرهای ایرانی درد نکند.

گفت: رادیو فردا می گوید این حرکت هکرهای ایرانی خسارت های سنگینی به موسسات دولتی آمریکا وارد کرده و ادامه این روند می تواند امنیت جهان غیرسایبری را هم به خطر اندازد.
گفتم: چه بهتر؟! آمریکا باید می دانست که جواب «های، هوی است!» می گویند؛ آقا روباهه زیر درخت داشت با موبایلش شماره می گرفت. زاغی از بالای درخت گفت؛ اونجا آنتن نمیده! موبایلت رو بنداز بالا برات شماره بگیرم! و آقا روباهه موبایلش رو انداخت بالا و گفت؛ شماره بگیر بده. زاغی گفت؛ کور خوندی! این موبایل به جای اون تکه پنیری که چند سال پیش ازم دزدیده بودی!

سیاست روز: خواهر ابتکار هم «سرطان زا» شناخته شد

جراید: عمه رهبر کره شمالی در هنگام گفت وگو با برادرزاده خود سکته کرد و درگذشت.
به عقیده شما کدام یک از تیترهای زیر در روزنامه کثیر الانتشار و قلیل المشتری، تیتر یک خواهد شد؟
الف) عمه هم رفت.
ب) نقطه پایان یک عمه.
ج) عمه به مادر هوگو چاوز پیوست.
د) داغ عمه بر دل مردم جهان

عبارت زیر از کیست؟
اگر قرار باشد بیانیه بخوانید و بیانیه طرف مقابل را قبول کنید مذاکره یک روزه به نتیجه می رسد یا نمی رسد.
الف) حکیم ذیمغراطیس – متفکر یونانی
ب) شیخ شهاب الدین سهروردی – شیخ اشراق
ج) مریم حیدرزاده – شاعر شعر «فقط به خاطر تو»
د) برادر جواد ظریف – وزیر امورخارجه

برادر مهرداد لاهوتی بائوج: خانم ابتکار دو دوره رئیس سازمان محیط زیست هستند اما چرا باید مردم گیلان رتبه دوم سرطان در کشور را به خود اختصاص دهند؟
ما از این انشا نتیجه می گیریم که:
الف) خواهر معصومه ابتکار از عوامل سرطان زا محسوب می شوند.
ب) هوای شمال کشور خیلی خوب است اما خواهر ابتکار در اقدامی ددمنشانه نسبت به شیوع سرطان در منطقه اقدام می کند.
ج) به نظر آقای نماینده کدام یک از استان های کشور صلاحیت دارند که مقام دوم سرطان در کشور را به خود اختصاص بدهند؟
د) هر سه گزینه فوق صحیح است.

قدس: مش غضنفر و افزایش قیمت نان

امروز صُبِ عَلَی الطّولوع وَرخاستُم رَفتُم نونوایی اکبرآقا سَرِ میلانِما تا چَنتا نون بِستِنُمُ خیرِ سَرُم صبحانَمِ با نون تازه بُخورُم.

وَختی نوبتُم رَفت هزار تومَن دادُم به یَرِگه یُ گفتُم هَمَّشه نون بِده؛ دیدُم دودِنه نون دِده دستُم.

واچُرتیدُم؛ بِزِش گفتُم پَس باقیش کو؟ گفتِگ پَخمه! مَگِر نِمِدِنی نون واز گیرون رِفتِ. دِنه پُنصَد تومَنه.

ایره که گفت ناسَن فِشارُم وِل رَفتُ افتادُم کَفِ اِسفالت. ملت رِختن سَرُمُ آب پیشینگِ صورتُم کِردَنُ یَک دوتا توگوشی قایِم بِزِم زَدَن تا یَک خُردو حالمُ بِیتَر رَفت.

وَرخاستُم به اکبر شاطِر گفتُم راست مِگی؟! دِنه پُنصَد تومَن؟! گفتِگ ها برار! ای نرخِ جِدید نونِ. گفتُم خُب حالا که قیمتِش رِ ایقذَر گیرون کِردن کیفیتِشَم بالا رِفته؟ گفتِگ ها! هَمی هفته اولی که نون رِ گیرون کِردَن یَکَّم نظارت بیشتر رِفته یُ آردِ مَقبولتَر بِزِما مِدَن که کیفیتِش یَک خُردو بالا بِره ولی یَکهَفته دِگه که قیمتایِ جِدید بِرِیِ مردم جا بیُفته یُ عادت کُنَنُ آبا از آسیاب بیُفته کیفیتِ نونَم واز عینِ قبل مِره یُ بَلکُم بدتَرَم خواهَد رَفت!

حالا مو یِ مَش غضنفر موندُم حالاکه دولت آمَده ناسَن نون رِ ایقذَر گیرون کِرده، بعد اووَخت ما نادار ناچارایِ نون خالی خور که دِگه نونَم نِمِتِنِم بِخِرِمُ بُخورِم بایِست چیکار کُنِم؟ بیُفتِم بیمیرِم؟!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ