صنایع کوچک در صدر پربازده ترین ها

0
فعالان صنعت کاشی و سرامیک و نیز شرکت های تولیدکننده مواد شوینده به دلیل ارایه گزارش های مناسب از دوره عملکرد سه ماهه اول سال مالی جاری خود که حاکی از پوشش مطلوب سود برآوردی و نیز روند صعودی سودآوری آنها است، در صدر صنایع پربازده بورس طی سال جاری قرار دارند.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشگام با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد شرکت های فعال در این صنایع براساس دلایل عنوان شده، در کنار رشد قیمت فروش محصولات تولیدی از پتانسیل اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی خود و در پی آن رشد قیمتی سهام برخوردار باشند.

میر حامد قناعی افزود: علاوه بر این، شرکت های تولیدکننده لوازم برقی نیز با توجه به پوشش مناسب سود برآوردی طی دوره عملکردی مذکور می توانند در زمره این گروه قرار گیرند.

وی پیرامون صنعت غذایی نیز گفت: فعالان این صنعت به ویژه چند شرکت بزرگ بورسی تولیدکننده مواد غذایی درصد بالایی از پوشش سود برآوردی را در دوره عملکرد نیمه اول سال مالی جاری تجربه کرده اند که به نظر می رسد این شرکت ها حتی در صورت ایجاد شرایط دشوار در فرآیند تولید محصولات طی شش ماهه دوم سال از پتانسیل اعلام تعدیل مثبت سود طی دوره های آتی برخوردار باشند.

این مقام مسئول اضافه کرد: این در حالی است که وضعیت سودآوری شرکت های تولیدکننده محصولات غذایی در صورت افزایش بهای فروش محصولات تولیدی بیش از پیش بهتر خواهد شد.

وی در ارتباط با شرکت های معدنی و فلزی اظهار داشت: اگرچه فعالان این گروه ها طی ماه های ابتدایی سال جاری به دلیل رکود در بازار مسکن، ساخت و ساز و در پی آن کاهش تقاضا برای محصولات تولیدی خود شرایط نامساعدی را پشت سر گذاشته اند، اما با این حال عملکرد مطلوبی را طی دوره سه ماهه اول سال جاری از خود به نمایش گذاشته اند. از این رو در صورت رونق بازار مسکن و ساخت و ساز طی ماه های آتی، وضعیت سودآوری این شرکت ها نیز بهبود خواهد یافت. البته به نظر می رسد با وجود برقراری تمامی این شرایط، شرکت های تولیدکننده سرب و روی پتانسیل رشد سودآوری را دارا باشند.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشگام با اشاره به اقبال معامله گران حقیقی به شرکت های ساختمانی تصریح کرد: اگرچه تغییر محسوس و با اهمیتی در وضعیت سودآوری شرکت های فعال در این صنعت ایجاد نشده، اما با این حال شاهد استقبال سرمایه گذاران حقیقی از سهام شرکت های ساختمانی هستیم. افزون بر آن، به نظر می رسد روند قیمتی سهام این شرکت ها همچون فعالان گروه قند و شکر عمل کند، به گونه ای که آنها نیز در زمان حاکمیت روند منفی بر بورس، رشد قیمتی سهام خود را تجربه می کنند. هرچند نمی توان گفت این شرکت ها از توانایی رشد قابل اهمیت سودآوری همچون سایر صنایع پیشرو برخوردار باشند.

قناعی در خصوص روند بازار سهام بیان کرد: حرکت شتابان شاخص کل و نیز رشد قیمتی بسیاری از نمادهای بورسی ناشی از نگاه مثبت معامله گران نسبت به آینده تا هفته گذشته ادامه داشت که به دلیل برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور و انتشار برخی اخبار پیرامون صنایع مختلف طی روزهای اخیر تا حدودی از سرعت این حرکت صعودی کاسته شد. برهمین اساس به نظر می رسد این روند مثبت ولی آرام طی روزهای آتی نیز تداوم داشته باشد.

وی در ارتباط با روند بازار ارز با اشاره به دور از انتظار بودن کاهش یا افزایش قابل توجه بهای ارز طی سال جاری بیان کرد: به نظر می رسد طی سال جاری قیمت ارز در محدوده قیمتی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نوسان داشته باشد. بدین ترتیب می توان گفت به دو دلیل صعود یا نزول قابل توجه در قیمت آن دور از ذهن است.

این مقام مسئول در بیان این عوامل افزود: در بیان عوامل اصلی احتمال عدم تغییر با اهمیت نرخ ارز در سال جاری می توان به در نظر گرفتن نرخ ارز مبادله ای در بودجه کل کشور به عنوان مبنای تسعیر درآمدها و مصارف ارزی اشاره کرد. همچنین به دلیل وابستگی زیاد فرآیند تولید بسیاری از کالاهای مصرفی و مواد غذایی به رشد نرخ ارز و به همراه آن افزایش هزینه واردات مواد مصرفی مورد نیاز، نمی توان انتظار رشد با اهمیت قیمت ارز را طی سال جاری همچون سال گذشته داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشگام را مبلغ ۳۲۰ هزار تومان اعلام کرد و اختصاص حجم زیادی از پرتفوی سرمایه گذاری های صندوق به صنایع پربازده مطرح شده را از جمله عوامل اصلی بازدهی مثبت بیش از هشت درصدی این صندوق طی یک ماهه اخیر دانست.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ