از سخنرانی مریم حیدرزاده و علی ضیا تا فروش سی دی و پوستر / حاشیه های مراسم چهلم مرتضی پاشایی + عکس

2

جمعی از دوستداران مرتضی پاشایی – خواننده‌ی پاپ – از ساعتی پیش از آغاز مراسم، در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) حضور یافتند و با خواندن قطعاتی از این هنرمند درگذشته، با خانواده‌ی او همدردی کردند.

همسر مریم حیدرزاده همسر مرتضی پاشایی همسر علی ضیا چهلم مرتضی پاشایی بیماری مرتضی پاشایی
در این مراسم که با اجرای علی ضیاء – مجری تلویزیون – همراه بود، عموی مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من از طرف خانواده‌ی زنده‌یاد مرتضی پاشایی از همه شما مردم قدردانی می‌کنم. این مردم بسیار بزرگوار، هنردوست و هنرمند هستند.
او ادامه داد: در این‌گونه مراسم، جوانانی با روح پاک شرکت کردند که این کار آن‌ها وصف‌ناپذیر بود. قدر خودتان را بدانید. حقیقتا مردم ایران والا و بی‌نظیر هستند.
وی اظهار کرد: برای تشکر از شما چیزی به‌جز این نداریم که بگوییم، آماده ایم جان‌مان را تقدیم شما کنیم. این مردم استحقاق بالاترین خدمت‌ها را دارند. مردم ما بسیار عزیز و نیکوصفت هستند.
عموی مرتضی پاشایی همچنین گفت: چرا و چه شد که مرتضی این‌گونه بین مردم عزیز شد. دلیلش این است که او چند ویژگی داشت؛ در وهله‌ی نخست، او یک هنرمند مردمی بود و همیشه برای مردم و نه برای چیزی دیگر می‌خواند البته بیشتر هنرمندان همین‌طور هستند.
همسر مریم حیدرزاده همسر مرتضی پاشایی همسر علی ضیا چهلم مرتضی پاشایی بیماری مرتضی پاشایی
وی افزود: مرتضی بسیار متواضع بود و به هیچ‌وجه خودش را جدا از مردم نمی‌دانست. مرتضی نغمه‌هایش الهی بود. او می‌گفت، من نغمه درون انسان‌ها را کشف می‌کنم. اگر هم مرتضی عاشقانه می‌خواند، منشأ آن عشق الهی بود.
او اضافه کرد: باز هم از همه‌ی شما مردم تشکر می‌کنم که در این ۴۰ روز همراه خانواده ما بودید.
در ادامه‌ی این مراسم، مریم حیدرزاده – شاعر و ترانه‌سرای روشندل – پشت تریبون رفت و شعری را که برای مرتضی پاشایی سروده بود، خواند.
همسر مریم حیدرزاده همسر مرتضی پاشایی همسر علی ضیا چهلم مرتضی پاشایی بیماری مرتضی پاشایی
او در سخنانی گفت: مرتضی پاشایی همیشه از اعماق وجود خود می‌خواند و این پاییز، تلخ و غمگین رقم خورد. با این حال، او همیشه هست و صدایش زینت‌بخش دل‌های ماست.
حیدرزاده اظهار کرد: برای زنده‌یاد پاشایی دنیایی آرامش آرزو می‌کنم. فکر می‌کنم پرواز به آسمان طلایی، زیباتر از این زمین است و برای خانواده‌اش بی‌نهایت صبر آرزو می‌کنم، زیرا ما فقط با صدای او زندگی می‌کردیم و خانواده‌اش با خودش زندگی می‌کردند.
همسر مریم حیدرزاده همسر مرتضی پاشایی همسر علی ضیا چهلم مرتضی پاشایی بیماری مرتضی پاشایی
او افزود: همین که کسی در اوج پرواز کند و مردم آثارش را زمزمه کنند، خودش افتخاری است.
یکی از مداحان اهل بیت (ع) در این مراسم به مدیحه‌سرایی پرداخت. همچنین پدر مرتضی پاشایی دقایقی بر سر مزار پسرش، مدیحه‌سرایی و از حاضران در این مراسم قدردانی کرد.
در پایان این مراسم، کسانی که به‌مناسبت چهلمین روز درگذشت مرتضی پاشایی بر سر مزار او در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) حضور یافته بودند، قطعاتی را از این خواننده‌ی جوان همصدا خواندند.
در حاشیه‌ی این مراسم، تعداد زیادی از دست‌فروشان در قطعه‌ی هنرمندان بساط خود را پهن کرده بودند و سی‌دی‌های غیرقانونی کپی‌شده‌ی مرتضی پاشایی و پوسترهای این خواننده را می‌فروختند.
همچنین با هدف جلوگیری از ازدحام بیش از اندازه بر سر مزار این هنرمند، دور محل دفن زنده‌یاد مرتضی پاشایی با داربست از سایر قسمت‌ها جدا شده بود.
مرتضی پاشایی، صبح روز جمعه (۲۳ آبان‌ماه) در بیمارستان بهمن تهران از دنیا رفت و پیکرش ۲۵ آبان‌ماه از مقابل تالار وحدت تشییع شد و غروب همان روز در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام گرفت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
 1. زهــرا می گوید

  خدابیامرزدت مرتضی آرام
  تا بودی آرام و صبور و با خدا بودی
  اما تا در ابتدای جوانی پر کشیدی کافرت کردند / مبتذل خوانت کردن / پسری شلوغ و فارغ از حیا
  چهل روز گذشت اما کسی نگفت تنها جرم مرتضی سادگی اش بود و زود از حرف مردم می گذشت
  وقتی بیمار بودی می گفتن بخاطر جلب توجه مردم خودش را بیمار فرض کرده اما تو بخاطر دل همین مردم بیخیال حرف شدی و قوی در خفا با بیماریت مبارزه کردی
  کسی نگفت فرق است میان مبتذل و عاشقانه ی آرام و جوان پسند سالم
  ادعا نداشتی خودت بودی و حنجره ی غمگین ات
  اما کاش هم اگر رفتنت می خواست اتفاق بیفتد مثل آمدنت در خفا بود تا حرمت روح ت حفظ میشد
  گناهت چه بود که اینگونه شد ؟
  که مردنت سوژه شد آن هم ناعادلانه
  فقط بیا دل پدر و مادرت را کمی قرص کن تا دلشان نلرزد از حرمت شکنی ها
  روح خسته ت آرام
  پیش خدا که هستی میخواهم به او بگو یی اینجا زمین است جایی که خشت به خشت صخره رویید جای سبزه زار ؛ اکسیژنی نمی دمد از سنگلاخ ها و هوا سمی شده امشبی را باران عشق و رحمت نازل کند

 2. رژین می گوید

  روحت شاد و قرین رحمت الهی