اثرپذیری سیمانی ها از استاندارد ۱۶ حسابداری

0

با اصلاح استاندارد حسابداری شماره ۱۶، شرکتها می توانند تغییرات شدید نرخ ارز را که باعث افزایش بدهی های ارزی از یک سو و از سوی دیگر شناسایی زیان تسعیر ارز سنگین در یک دوره مالی می شد را به بهای تمام شده دارایی های مربوطه اضافه نمایند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، شاید بتوان گفت اصلاح استاندارد مذکور بیش از هر صنعت دیگری بر صنعت سیمان و شرکت های فعال آن اثر گذار خواهد بود. حال آنکه باید دید اجرای این استاندارد چه آثاری بر شرکت های مشمول این استاندارد در پی خواهد داشت.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت سیمان سپاهان در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: آن چه مهم بوده این است که اعمال اصلاحات استاندارد حسابداری شماره ۱۶ موجب کاهش زیان تسعیر ارز شرکت های سیمانی در یک دوره مالی می گردد، به گونه ای که در گذشته اگر کلیه تسهیلات ارزی دریافتی این شرکتها در یک دوره مالی با نرخ مبادلاتی ارز تسعیر می شد، موجب کاهش چشم گیر سودآوری آن ها می گردید.

عبداللهی ادامه داد: به عنوان مثال شرکت سیمان سپاهان با دارا بودن حدود ۱۰ میلیون یورو بدهی ارزی در صورت تسعیر یکباره آن ها با نرخ مبادلاتی، مجبور به کاهش ۵۰ درصدی سود خود می شد؛ حال آنکه با اجرای اصلاحات مذکور می توان شاهد مستهلک شدن بدهی های مذکور طی چند سال بود.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم مشخص شدن جزییات بیشتر از استاندارد شماره ۱۶ گفت: با همه این اوصاف آن چه حایز اهمیت است، مشخص شدن جزئیات استاندارد مذکور و مواردی از قبیل میزان سنوات استهلاک و نرخ آن می باشد.

یک مقام مسئول در یک شرکت سیمانی فعال در غرب کشور نیز پیرامون جزییات استاندارد حسابداری مذکور و میزان اثرگذاری آن بر صورت های مالی شرکت های سیمانی عنوان کرد: اصلاح استاندارد حسابداری شماره ۱۶ در مجموع به نفع کلیه شرکت هایی خواهد بود که تغییرات شدید نرخ ارز موجب افزایش بدهی های ارزی و شناسایی زیان تسعیر ارز چشم گیر در صورت های مالی آن ها می شود؛ حال آنکه شرکت های سیمانی نیز در زمره این مجموعه ها می باشند. اما آن چه در این بین نیازمند بررسی دقیق تر بود، پیش شرط هایی همچون بالاتر نبودن مبلغ دفتری دارایی ها از مبلغ قابل بازیافت آن و همچنین به میان آمدن صحبت هایی در خصوص زمان تحقق بدهی های ارزی مذکور است.

این مقام مسئول پیرامون صحبت های به میان آمده در خصوص زمان تحقق بدهی های مذکور گفت: آن چه تاکنون صحبت هایی از آن به میان آمده وجود شرطی مبنی بر تحقق تسهیلات ارزی و طرح های توسعه ای در سال های اخیر و نه در سنوات دور می باشد. حال آنکه بدهی های ارزی موجود در حساب شرکت های سیمانی مربوط به طرح های توسعه ای است که سال های پیش به اجرا در آمده اند.

وی اضافه کرد: هر یک از ابهامات عنوان شده تنها صحبت هایی است که هیچ گونه شفافیت و قطعیتی در خصوص آن ها وجود ندارد و با توجه به رایزنی هایی که در حال انجام است طی دو الی سه روز آینده کلیه جزییات چگونگی اجرای این استاندارد در شرکت های سیمانی به اطلاع سرمایه گذاران خواهد رسید. مضاف بر آنکه بسیار دور از ذهن است که چنین شرطی در خصوص زمان تحقق بدهی های ارزی قابلیت اجرایی داشته باشد، چرا که در این صورت شرکت های بسیار کمی مشمول این استاندارد خواهند شد و عمده شرکت هایی که از بحث تغییرات شدید نرخ ارز و زیان تسعیر ارز رنج می برند، از شمولیت این بند خارج می شوند.

این منبع آگاه در خاتمه پیرامون وضعیت فعلی صادرات محصولات سیمانی و نرخ های فروش آن ها اظهار داشت: چند روزی است که با اتمام ماه مبارک رمضان، صادرات محصولات سیمانی در مرزها از سر گرفته شده و به احتمال زیاد طی یک ماه آینده شاهد رشد محسوسی در قیمت فروش محصولات سیمانی خواهیم بود که در صورت تحقق، اثرگذاری آن در گزارش های شش ماهه این شرکت ها نمایان خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ