جهش ۹۰ هزار میلیاردی نقدینگی در ۱۰ ماهه ۹۳

0

نقدینگی از ارقام عمده پولی است که مجموعه پول یعنی سپرده‌های دیداری بخش غیردولتی نزد بانک‌ها، اسکناس و مسکوک در دست اشخاص همچنین شبه پول و به عبارتی دیگر سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و سپرده‌های متفرقه را در بر می گیرد.

مجموع نقدینگی موجود در کشور در حالی تا پایان دیماه امسال بالغ بر ۶۸۷ هزار میلیارد تومان اعلام شد که این رقم در مقایسه با رقم ۵۹۴ هزار میلیارد تومانی پایان سال گذشته بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد نقدینگی در دی ماه سال ۱۳۹۲ نسبت به دی ماه سال قبل ۲۷٫۹ درصد بوده است. که حدود ۳٫۱ واحد درصد از رشد نقدینگی سال گذشته به افزایش پوشش آمارهای پولی بانک مرکزی و لحاظ آمارهای پنج بانک و دو موسسه اعتباری در آمارهای پولی و بانکی مربوط بوده است.
براین اساس رشد نقدینگی در یک ساله منتهی به پایان دی ماه سال ۱۳۹۳ در مقایسه با رقم مشابه سال قبل ۲٫۱ واحد درصد کاهش داشته است.
همچنین رشد ۱۵٫۶ درصدی نقدینگی در ۱۰ ماهه منتهی به دی ماه سال جاری از رشد ۰٫۶ درصدی پایه پولی و ۱۵ درصدی ضریب فزاینده نقدینگی ایجاد شده است.
به گزارش ایسنا ، این در حالی است که میزان نقدینگی تا دی ماه امسال در مقایسه با یک سال گذشته حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و در مقایسه با دو سال گذشته یعنی پایان آذرماه سال ۱۳۹۱ حدود ۲۹۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ