گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / استاد بزرگ بازارهای گیج

0

اولین روز از معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که علیرغم خوش بینی اهالی تالار به روند معاملات این روز، اما شاخص بورس با افتی ۴۳ واحدی همچنان در مدار ۲۷ هزار واحدی باقی ماند و دیگر شاخص ها نیز روندی نزولی به خود گرفتند.

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۳٫۱۲٫۰۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۰۰ واحد کاهش به رقم ۴۷۳۳۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۶ واحد کاهش عدد ۱۲۴۲۶۸ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۴۳ واحد افت به رقم ۲۷۸۳۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۲۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “رمپنا” با ۱۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افت به رقم ۷۱۵ واحد رسید.

در این شرایط امروز “میدکو” با ۰٫۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۰٫۸۴ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۵۷۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۸۱ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که علیرغم خوش بینی اهالی تالار به روند معاملات این روز، اما شاخص بورس با افتی ۴۳ واحدی همچنان در مدار ۲۷ هزار واحدی باقی ماند و دیگر شاخص ها نیز روندی نزولی به خود گرفتند.

امروز اکثر گروه های بورسی به جز یک گروه با روندی نزولی و افت قیمت سهام مواجه شدند، اما گروه ساختمانی بورس در معاملات روز جاری روند دیگری داشت، روندی که طی سال ۹۳ بارها در این گروه دیده شد، اهالی تالار اصلی ترین علت اقبال بازار به سهام گروه ساختمانی را پایین بودن پی بر ای آنها و جذابیت بالای قیمت آنها عنوان می کنند. با توجه به سود پیش بینی شده و قیمت فعلی سهام اغلب شرکت های این گروه می توان گروه مذکور را به عنوان یکی از کم ریسک ترین های بازار سرمایه نام برد اما تنها نکته ای که باید در ارتباط با گروه مذکور به آن توجه داشت شرایط فعلی و دورنمای آتی بازار مسکن و ساخت و ساز در سال آینده است لذا به نظر می رسد این شرکت ها برای نوسانی کوتاه مدت جذاب باشند و نمی توان از آنها با دید بلندمدت توقع زیادی داشت. کلاً این گروه استاد بزرگ بازارهای گیج است.

در نماد “سمگا” مجدداً شاهد فعال شدن سهامداران حقیقی پس از یک دوره افت قیمت سهام هستیم و همچنان شائبه های مربوط به این شرکت به قوت خود باقی است.

در گروه لیزینگی که انصافاً گزارشات پیش بینی سود سال ۹۴ آنها جزء بهترین گزارشات بود روند متعادل و نزولی قابل مشاهده است اما حجم معاملات نسبتاً بد نیست.

اهالی تالار از شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت سود “ولغدر” خبر می دهند که با توجه به گزارشات دیگر شرکت های لیزینگی، این شایعه می تواند به واقعیت نزدیک تر باشد.

“وپترو”: با اعلام گزارش شرکت لاستکی سهند و افزایش ۲۷ درصدی سود این شرکت در سال ۹۴ باید منتظر اعلام تأثیرات تعدیل سود شرکت های زیرمجموعه “وپترو” بر سودآوری این شرکت باشیم.

در گروه خودرویی نه روند معاملات چنگی به دل زد و نه حجم معاملات و فقط سهام “خکمک” بود که امروز توانست حرکت قابل توجهی را از خود برجای گذارد. این گروه علیرغم روندی که دارند اما در تیم جدید سازمان بورس نمایندگان زیادی دارند.

در گروه حمل و نقلی ها نیز پس از یک رشد کوتاه مدت دو روزه در نماد “حسینا” مجدداً امروز شاهد تشکیل صف فروش بر سهام این شرکت بودیم که بر روند کل گروه نیز تأثیرگذار بود و اغلب نمادهای فعال را با صف فروش همراه کرد. ظاهراً رشد دو روزه قیمت سهام “حسینا” به علت تحرکات سرمایه ای عده ای خوش ذوق و نوسان گیر بوده که اغلب آنها نیز همان روز اول بعد از صف خرید با سهم خداحافظی کردند.

بنابر این گزارش در مجموع در بازار امروز خبری نبود اما آن چیزی که سبب نگرانی اهالی تالار شده ارزش معاملات بورس است چراکه امروز در بورس سرمایه گذاران شاهد ارزش معامله ۵۷ میلیارد تومانی بودند که سه میلیارد آن نیز مربوط به بلوک “فارس” بود. متأسفانه ارزش معاملات امروز بورس از یک فروشگاه زنجیره ای نیز کمتر بود که این موضوع سبب نگرانی نسبت به آینده بازار سرمایه می شود اما هنوز برای قضاوت زود است و شاید برای پیش بینی روند سال آتی بهتر باشد تا رسیدن نیمه دوم ماه جاری و معاملات بورس در آن زمان صبر کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ