گزارش بازار بورس و فرابورس / سه نمادی که ناظر بورس نمی بیند

0

واقعاً باید به ناظر محترم بازار خدا قوت گفت. آقا همه چی آرومه شما اصلاً به خودتان زحمت ندهید. اجازه بدید خواب غفلت به تنتان بچسبد.

در معاملات روز جاری اگرچه با افت ۳۹ واحدی شاخص بورس مواجه شدیم اما در نیمه ساعات معاملات روز جاری روند اکثر سهام شرکت ها با توجه به انتشار خبری از لیدر فراموش شده و قدیمی بازار یعنی ایران خودرو روندی صعودی همراه با رشد قیمت به خود گرفتند.
با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۱۲٫۱۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۴ واحد افت به رقم ۴۷۲۹۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۲۵ واحد کاهش عدد ۱۲۳۹۴۲ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۳۹ واحد افت به رقم ۲۷۷۹۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “خودرو” با ۱۴ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وصندوق” با ۲۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۵۰ واحد افزایش به رقم ۷۱۵ واحد رسید.

در این شرایط امروز “سمگا” با ۰٫۳۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل جم با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۰۴ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۵۹۴ میلیارد ریال رسید.

در معاملات روز جاری اگرچه با افت ۳۹ واحدی شاخص بورس مواجه شدیم اما در نیمه ساعات معاملات روز جاری روند اکثر سهام شرکت ها با توجه به انتشار خبری از لیدر فراموش شده و قدیمی بازار یعنی ایران خودرو روندی صعودی همراه با رشد قیمت به خود گرفتند.

براساس گزارش بورس نیوز، انتشار خبر مصاحبه مدیر عامل شرکت ایران خودرو با یکی از خبرگزاری های رسمی کشور مبنی بر انعقاد قرارداد جدید ایران با شرکت پژو فرانسه حال و هوای بازار سرمایه را عوض کرد بطوریکه این خبر سبب شد تا گروه خودرویی بورس تمام قد در مدار صعود قرار بگیرد و همراه با خود سهام برخی شرکت های فعال دیگر بورسی را نیز در مدار صعودی قرار دهد. این خبر بیشتر از آن جهت حائز اهمیت بود که چنین اتفاقی می تواند نویدبخش موفقیت تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در مذاکرات با گروه ۱+۵ باشد. پیشتر نیز خبرهایی از تقاضای بالای شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در کشورمان پس از حصول توافق هسته ای منتشر شده بود که این خبر تداعی کننده اتفاقات خوب روزهای روشن برای اهالی تالار بود.

اما در خصوص ریز اتفاقات رخ داده در بازار امروز شاید بهتر باشد به سراغ صرفاً جهت اطلاع روز جاری بورس برویم که چندان خالی از لطف هم نیست.

ایران خودرو: خیلی جالبه، امروز بازار به خاطر خبر این شرکت رشد کرد اما خودش نتوانست حتی تا صف خرید پیش رود ف یاد ضرب المثل معروف به اسم احمد به کام ممد افتادم.

خبر این شرکت اینقدری که روی کل بازار تأثیر داشت روی خودش نداشت، اما نکته مهم و قابل توجهی که در این موضوع وجود دارد اقدام سهامدار عمده در عرضه بیش از ۱۳ میلیون سهمی “خودرو” طی معاملات امروز بود. بطوریکه امروز از حدود ۲۱ میلیون سهم معامله شده ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم آن توسط حقوقی شرکت عرضه شده که این تنها می تواند یک معنی داشته باشد. عدم اعتقاد سهامدار عمده به گفته های مدیر عامل ایران خودرو.

بانک صادرات: هیچکس نیست که به داد سهامداران این بانک برسد، بلایی که سهامدار عمده بر سر شرکت دارد می آورد هیچ دشمنی نمی تواند با آن انجام دهد. کلاً نیت کردند قیمت سهام “وبصادر” ا زجایش تکان نخورد. امروز این سهم ۱۲۱ میلیون حجم معاملاتش بوده ۱۰۹ میلیون آن توسط ۶ حقوقی به فروش رسیده. به جرأت می توان گفت که این سهامداران خانه خراب کن در هیچکدام از بانک های دیگر بورسی وجود ندارند. ای کاش می شد حداقل از هدف نهایی آنها باخبر شد. آقا اگر “وبصادر” بشود ۴۰ تومان شما دست بر می دارید؟

از این موارد می گذریم و به سهام سه شرکت می رسیم، سه شرکتی که بررسی روند معاملات آنها نشان می دهد ناظر بازار سرمایه در خواب غفلت به سر می برد، آقای ناظر بازار یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم؟ اسامی و اتفاقات این سه شرکت به شرح ذیل است.

سیمان درود: این شرکت در تاریخ ۲۲ دی ماه سال جاری در یک حرکتی جانانه اقدام به تعدیل منفی بیش از ۴۰ درصدی نمود که در آن روز قیمت هر سهم “سدور” ۱۴۵۰۹ ریال بود و پس از آن نماد این شرکت در تاریخ ۲۸ دی ماه همان سال با سود ۵۵ تومانی آماده بازگشایی شد که به دلیل نبود خریدار و فروشنده در سیستم مچینگ، نماد این شرکت بازگشایی نشد و برای حضور مجدد به معاملات روز آتی موکول شد. در روز بعد هم همان آش و همان کاسه لذا بنابر قانون ناظر بازار اقدام به بازگشایی سهام در دامنه مجاز روزانه یعنی چهار درصدی نمود که ماحصل این اقدام صف فروش سهام این شرکت بود، در چه قیمتی؟ در قیمت ۱۳۹۷ تومان که به علت معامله ۷۴ دانه سهمی قیمت پایانی ۱۴۵۵ تومان لحاظ شد. اما این پایان کار نبود، سهام شرکت سیمان درود مدتی را از تاریخ ۲۹ دی ماه تا ۸ بهمن ماه غیر فعال بوده و پس از آن تاریخ ۸ بهمن ماه مجدداً کار خود را با صف فروش آغاز کرده و همچنان به این روند ادامه داده تا تاریخ ۲ اسفند ماه جاری که این شرکت در جهت اعلام سود ۹۴ مجدداً با توقف نماد مواجه شده. این بار مدیران این شرکت در اقدامی تحسین برانگیز و بسیار قابل تقدیر سود سال ۹۴ شرکت را با تعدیلی مثال زدنی از ۵۵۳ ریال به ۶۴ ریال کاهش دادند. اما نتیجه این اقدام چه شد؟ مجدداً سهامدار عمده با همان ترفند سابق خود در زمان مچینگ خود را به خواب زد و شرکت پس از دو روز عرضه و عدم حضور خریدار و فروشنده دوباره مشمول قانون بورس شد و قیمت سهام در همان قیمت بسته شده با اختلافی ۴ درصدی با نرخ ۱۳۸۵ تومان بازگشایی شد. یعنی چی؟ یعنی امروز به لطف غفلت ناظر بازار و ترفندهای سهامدار عمده “سدور” شرکت سیمان فارس و خوزستان ما شاهد سهامی با سود ۶۴ ریالی و قیمت ۱۳۸۷ تومانی هستیم. آقای ناظر آیا قانون رفع گره معاملاتی در حد و اندازه های این شرکت نبوده که شامل آن نشده؟ آقای ناظر آیا سهامدار عمده نباید به جهت متعادل سازی سهام در روزهای بازگشایی نماد وارد عمل می شد؟ آیا با این اقدام شما کل بازار سرمایه و ماهیت آن زیر سوال نرفته؟ واقعاً خسته نباشید بابت این همه تلاشی که در جهت علامت سوال سازی در بورس می کنید.

پتروشیمی فن آوران: این یکی دیگه شاهکاره، یعنی معنی “از ما بهتران” اینجا داره فوران می کند. شرکت پتروشیمی فن آوران از تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری روند نزولی خودش را حالا به هر دلیلی شروع می کند، این روند تا ۲۱ روز یعنی تا تاریخ ۲۵ آذر ماه بدون اجرای حتی یک بار قانون رفع گره معاملاتی ادامه پیدا می کند بطوریکه این سهام طی این ۲۱ روز تنها از قیمت ۲۹۳۲ تومان به ۲۸۰۱ تومان کاهش پیدا می کند.

اما در روز بعد یعنی ۹۳٫۹٫۲۶ سهام این شرکت با حجم معامله ۲۹۵ هزار سهمی متعادل می شود و پس از پایان روزهای تعطیل پنج شنبه و جمعه در روز شنبه ۹۳٫۹٫۲۹ اتفاقی می افتد که هنوز علامت سوال آن باقی است. در روز مذکور ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم این شرکت در ساعت ۱۲:۲۹ دقیقه در ۲ درصد مثبت معامله می شود.

دقت کنید تا ساعت ۱۲:۲۸ دقیقه تنها ۶۳۹۰ سهم این شرکت در قیمت ۳٫۵ درصد منفی معامله شده بود اما طی فاصله یک دقیقه مانده به زمان پایان معاملات این اتفاق رخ می دهد. اما موضوع آنجایی جالب تر می شود که از فردای همان روز یعنی از ۹۳٫۱۰٫۱ تا به امروز که ۲۹ روز می گذرد این شرکت در صف فروش قابل توجه به سر می برد و تا به امروز نیز مشمول قانون رفع گره معاملاتی نشده! حالا آقای ناظر اصلاً ما کاری به علت عدم اعمال قانون گره معاملاتی برای این شرکت نداریم فقط بگوید آن ۱۰ میلیون سهامی که در یک دقیقه پایانی ساعت معاملات بازار آن هم در ۲ درصد مثبت معامله شده جریانش چیست؟ به خدا قسم که شما مسئولید.

حفاری شمال: این شرکت از آخرین دستاوردهای شرکت های بورسی در پیچاندن ناظر بازار است. به عبارتی ساده تر ورژن ۲۰۱۵ در ترفند ناظر پیچان است. این شرکت ۲۳ روز کاری است که در صف فروش بیش از ۷ میلیونی قرار دارد و سهامدار عمده آن با خیالی راحت از عدم اعمال قانون رفع گره معاملاتی در حال نیش خند زدن به سهامدارانی است که شاهد آب شدن سرمایه خود در این سهام هستند. فعلاً سرمایه مردم در این شرکت به مثابه بیماری است که در کما به سر می برد و نه می میرد و نه به هوش می آید.

واقعاً باید به ناظر محترم بازار خدا قوت گفت. آقا همه چی آرومه شما اصلاً به خودتان زحمت ندهید. اجازه بدید خواب غفلت به تنتان بچسبد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ