پر طرفدارترین رشته های دانشگاه آزاد ؛ محبوب ترین رشته مهندسی کدام است؟

0

دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۳، دانشجویان بی شماری را در بیش از ۳۳۰ رشته مختلف مهندسی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و دکتری تخصصی در دو جنسیت زن و مرد پرورش داده است.

مهندسی در ایران برخلاف آنچه عوام فکر می کنند مفهومی زاییده غرب و بیگانه نیست. اگر در تاریخ ایران آن را جست و جو کنیم رد پایش را در ریشه های تمدن ایران خواهید یافت. «مهندسی» از جمله واژه هایی است که در زبان فارسی برگرفته شده از برگردان معنای خودش در عربی است و قدمتی بسیار طولانی تر نسبت به معادل انگلیسی (Engineering) دارد.

اولین مهندس ایرانی چه کسی بود؟

اما شاید عنوان «مهندس» در کاربرد امروزی اش در ایران معاصر اولین بار به لقب نظام الدین غفاری برگردد که ˈمهندس الممالکˈ خوانده می شد. وی که از مهندسان برجسته ی تاریخ معاصر ایران است در سال ۱۲۳۷ شمسی از طرف دولت ایران به فرانسه اعزام شد و از مدارس پلی تکنیک و معدن فارغ التحصیل گردید.

به هر حال تاریخ مهندسی در ایران قدمتی کهن دارد و به صراحت می توان ادعا کرد، کار و استفاده از علم اندازه و هندسه در ایران مقوله ای انتقال یافته از تمدن هایی چون یونان باستان و متفکرانی چون افلاطون و اقلیدس نیست، چرا که آثار تاریخی نیز بر این ادعا صحه می گذارند.

سنگ نوشته ی آنوبانینی (الهه ی نشاط و عشق) در سرپل ذهاب کرمانشاه با قدمت بیش از ۴۵۰۰ سال، اختراع و ساخت آسیاب، بنای تخت جمشید (به عنوان نمونه ی کاملی که در آن اصول تناسب هندسی حفظ شده است)، سازه های آبی شوشتر که ژان دیولافوآ (باستان شناس و مهندس فرانسوی) آن را در سفرنامه ی خود بزرگترین مجموعه ی صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد می کند، حفر کانال قدیم سوئز، احداث پل قدیم دزفول به طول ۳۸۵ متر که در زمان ساسانیان ساخته شد، همگی از آشنایی ایرانیان با ساخت وسائل مهندسی و استفاده ی از آن ها در راستای تسهیل امور زندگی، رشد هنری، و توسعه ی کشوری حکایت دارد. اوج این خلاقیت و هنر استفاده از مواد و علم ریاضیات را می توان در جای جای ایران از بادگیرها و کاریزهای شهر یزد گرفته تا شاهکارهای معماری اصفهان و رصدخانه ی مراغه در دوران پس از اسلام دید.

اما روز مهندس به عنوان روز کسانی است که با کاربردی کردن علوم تجربی به تعالی و ترقی زندگی انسان کمک می کنند؛ به دوره ایران باستان ختم نمی شود بلکه مهندسی در تمامی مقاطع و دوره های تاریخی یکی از رشته هایی بوده است که به بالندگی و پیشرفت سرزمینمان ایران کمک کرده و تعالی ایران را به همراه داشته است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رشته مهندسی به سبب توسعه کمی و کیفی دانشگاه های کشور در آموزش این رشته، نقش خود را در توسعه ایران ایفا کرده است.

مهندسی به معنای مدرن

به طور کلی اما در تاریخ تحول رشته مهندسی که سه عصر را از باستان، رنسانس و عصر مدرن پشت سر گذاشته است، دایره ورود این رشته به واسطه گذر از این عصرها نیز گسترده تر شده و زیرشاخه های بیشتری یافته است. اگر در زمان باستان مهندسی تنها در ساخت مکان ها کاربرد داشته است، امروزه اما مهندسی حتی در علم پزشکی نیز ورود پیدا کرده و بخش اعظمی از نیازهای مختلف جامعه بشری را نیز در عرصه های مختلف تأمین می کند.

امروز مهندسی به طور عمده در ۴ شاخه ی، شیمی، عمران، الکترونیک و مکانیک در اغلب دانشگاه ها تدریس می شود.دانشگاه ها اما به عنوان یکی از مهمترین مراکز تربیتی در جهان در پرورش و توسعه مهندسی در شاخه های مختلف تلاش می کنند.

عمران، پر طرفدارترین رشته مهندسی در دانشگاه آزاد اسلامی 

در ایران نیز دانشگاه های بی شماری مشغول به تدریس این رشته به علاقه مندان آن است که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از بزرگترین قطب های پرورش استعدادها و نیروی انسانی متخصص در کشور، مهندسین زیادی را در چرخه آموزشی خود می پرواند و وارد بازار کار می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۳، دانشجویان بی شماری را در بیش از ۳۳۰ رشته مختلف مهندسی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و دکتری تخصصی در دو جنسیت زن و مرد پرورش داده است.

پر طرفدارترین رشته تحصیلی بیوگرافی نظام الدین غفاری بهترین رشته های تحصیلی در دنیا بهترین رشته تحصیلی

براساس آمار ، اما پرطرفدارترین رشته مهندسی در دانشگاه آزاد اسلامی با جمعیتی بالغ بر ۶۱۵۶۹ دانشجو به رشته عمران اختصاص یافته است که از این میزان در مقطع کاردانی ۱۷۲ نفر مرد و ۴ زن، در مفطع کارشناسی ۵۴۴۳۴ مرد و ۵۳۱۱ زن، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۴۷۹ مرد و ۱۶۹ زن و در مجموع ۱۴۹۸۲ مرد و ۵۳۵۲ زن در این رشته در سال ۹۳ مشغول به تحصیل بوده اند.

براساس آنچه که از این رشته پرطرفدار در ذهن است زیرشاخه های زیادی از گروه فنی مهندسی کم طرفدارند و تعدادی معدودی از افراد را به خود جذب می کنند. براساس همین آمار رشته هایی نظیر: کاردانی فنی شیمی صنایع غذایی، کاردان فنی مکانیک – تاسیسات بهداشتی و گازرسانی، کاردان فنی عمران_ پیش ساخته ها، نظریه  محاسبات  و الگـاریتم، نانو فناوری گرایش نانو مواد، مهندسی نفت – مهندسی مخازن نفت، مهندسی محیط زیست – منابع آب، مهندسی فناوری اطلاعات_ سیستمهای چند رسانه ای، مهندسی فناوری اطلاعات – مدیریت سیستمهای اطلاعاتی، مهندسی خط و سازه های ریلی، مهندسی تکنولوژی مخابرات انتقال، مهندسی تکنولوژی عمران- نگهداری و بهره برداری سد و شبکه، مهندسی تکنولوژی نساجی، مهندسی برق- کنترل و سیستم، مهندسی  پلیمر، معلم فنی کارهای عمومی ساختمان، معلم فنی صنایع شیمیایی، مدیریت وکمیسردریائـی، کاردان فنی مکانیک- تاسیسات حرارتی و نیروگاهها، کاردان فنی معدن -استخراج معدن، علمی کاربردی سخت افزارکامپیوتر،علمی کاربردی برق الکترونیک، سیستمهای تحت شبکه-(ICT)مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساخت وتولید، الکترونیک هواپیما و … کمترین دانشجو را به خود اختصاص داده اند.

براساس این گزارش بیشترین درخواست و تقاضا در گروه مهندسی در دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و  در رشته هایی تمرکز دارد که اکثر فکر می کنند که از بازار کار خوبی برخوردار است و این نشان از همان دیدگاهی دارد اکثر مادران و پدران در ایران آرزوی دکتر و مهندس شدن فرزندش را نه تنها در ذهن خودشان بلکه در ذهن کودکانشان نیز پرورش می دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ