خالی کردن حساب مشریان با سوءاستفاده از زباله‌های بانکی!

0

رییس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با سوءاستفاده از زباله‌های بانکی، اقدام به خالی کردن حساب دارندگان کارت‌های جدید عابر بانک کرده بود خبر داد.

سرهنگ محمد مهدی کاکوان در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: چندی پیش پرونده‌ای مبنی بر کلاهبرداری از یکی از دارندگان کارت‌های عابر بانک به پلیس فتای تهران بزرگ واصل شد و به فاصله کمتر از چند روز چندین پرونده دیگر نیز که در آن با شیوه ای مشابه اقدام به خالی کردن حساب دارندگان کارت‌های عابربانک شده بود به دست ما رسید و به همین دلیل تیمی ویژه مسوول رسیدگی به آن در پلیس فتای تهران بزرگ شد.
وی با اشاره به شیوه کلاهبرداری در این پرونده اظهار کرد: آنچه که در تمامی پرونده‌ها یکسان بود و ذهن کارآگاهان پلیس فتا را به این سمت هدایت کرد که احتمالا تمامی این اقدامات از سوی یک نفر و یا افرادی وابسته به یکدیگر انجام شده است یکی بودن نام بانک صادرکننده بانک ها و نیز خالی شدن حساب‌ها پس از یک یا دو روز از گذشت افتتاح حساب و تحویل کارت بود.
رییس پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به پیچیدگی‌های موجود در این پرونده و شیوه و شگرد سارق یا سارقان اظهار کرد: کارآگاهان پلیس فتا تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی عامل یا عاملان این اقدام در دستور کار خود قرار داده و با انجام یکسری تحقیقات فنی سرانجام از طریق چک کردن دوربین‌های مدار بسته بانک‌ها و عابر بانک‌ها ردپایی از سارق را شناسایی کردند.
کاکوان با بیان اینکه سارق به نام “هادی” ظرف مدت ۱۲ روز پس از ثبت شکایات و در تاریخ سی ام بهمن ماه امسال دستگیر شد به ایسنا گفت: متهم دستگیر شده متولد سال ۱۳۶۹ بوده و دارای مدرک تحصیلی لیسانس است.
وی با اشاره به اعترافات متهم در مقر انتظامی گفت: این فرد در اظهارات خود معترف شد که با پرسه زدن در شعب مختلف یکی از بانک‌های کشور مشتریانی را که اقدام به افتتاح حساب و دریافت کارت عابربانک کرده بودند شناسایی کرده و در فرصتی مناسب به تعقیب آنان می رفته و هنگامی که این مشتریان برای عوض کردن رمز کارت خود به دستگاه عابربانک مراجعه کرده و پاکتی را که رمز اولیه کارت درون آن نوشته را باز کرده و به سمت زباله می‌انداختند این فرد این کاغذ را برداشته و با سوءاستفاده از اطلاعات درج شده در آن اقدام به خالی کردن حساب مالباختگان کرده است.
رییس پلیس فتای تهران بزرگ ادامه داد:‌همچنین متهم با نزدیک شدن به مالباخته هنگام تعویض رمز اول کارت خود رمز جدید را حفظ کرده و با توجه به اینکه بانک مذکور اقدام به درج رمز اول و دوم کارت درون کاغذ کرده بود، این فرد نیز با سواستفاده از این خلا در فرصتی مناسب اقدام به خالی کردن حساب مالباختگان از طریق برداشت اینترنتی کرده بود.
کاکوان با اشاره به تشکیل ۱۰ پرونده مشابه و اعترافات متهم اظهار کرد: تاکنون برابر اعترافات این فرد از ۱۰ تن از مشتریان این بانک کلاهبرداری صورت گرفته که مجموع مبالغ کلاهبرداری شده ۱۲۰ میلیون ریال بوده است به طوری که از برخی حساب‌ها ۵۰۰ هزار تومان و از برخی دیگر نیز تا سقف چهار میلیون تومان برداشت انجام شده است.
به گفته رییس پلیس فتای تهران بزرگ متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شد.
وی با اشاره به اقدام بانک مذکور در درج رمز اول و دوم کارت در برگه کاغذی ارائه شده به مشتری افزود: در رایزنی با مسئولان این بانک موضوع را با آنان متذکر شده و از آنان خواستیم تا پاکت‌های حاوی رمز اول و دوم خود را به شکل جداگانه در اختیار مشتری قرار دهند که این موضوع از سوی مسوولان بانک اصلاح شد.
کاکوان همچنین از مشتریان بانک‌ها و دارندگان کارتهای عابربانک خواست حتما موارد ایمنی در این خصوص را رعایت کنند و ضمن تعویض دوره‌ای رمزهای عابربانک خود در صورتی که به تازگی اقدام به دریافت کارت عابربانک کرده‌اند پس از تعویض رمز اول کارت خود پاکت حاوی رمز را نزد خود نگه داشته و مقابل دستگاه خودپرداز رها نکنند.
وی همچنین با اشاره به این پرونده گفت: در این موارد مالباختگان غافل از اینکه می بایست رمز اول و دوم درج شده در پاکت را تعویض کنند تنها رمز اول را تغییر داده و پاکت را در همان محل رها می کردند. سارق نیز با اطلاع از درج هر دو رمز درون پاکت و با سوءاستفاده از غفلت مشتریان نقشه خود برای خالی کردن حساب آنان را اجرا می‌کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ