تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۳

0

شاخص کل بورس ۹۴ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۳٫۹۵۴ واحد رسید . وبصادر با ۳۷ واحد و وبانک با ۱۶ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۷ میلیارد تومان رسید وبصادر با ۳۱٫۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته ۴ واحد افزایش یافت و به رقم ۷۱۹ واحد رسید . جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۸٫۶ میلیارد تومان رسید که سمگا با ۲٫۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار های جهانی قیمت مس به ۵۸۸۰ دلار و آلومنیوم ۱۷۹۴ دلار برای هر تن رسید . سکه در محدوده قیمتی ۹۸۶ هزار تومان معامله شد و دلار به قیمت ۳۴۲۵ تومان رسید

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی مس و آلومنیوم به ترتیب به قیمت ۵۸۸۰ و ۱۷۹۴ دلار برای هر تن رسید . دلار به قیمت ۳۴۲۴ تومان رسید و سکه با افزایش قیمت در محدوده ۹۸۶ هزار تومان داد و ستد شد .

مهمترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه آمریکا بامداد امروز وارد سوئیس شد تا پس از سخنرانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو، برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران، راهی مونترو شود . وزیر خارجه آمریکا سپس راهی شهر «مونترو»، محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، می‌شود تا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود، دیدار و گفت‌وگو کند . در این دور از مذاکرات نیز مانند هفته گذشته، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، برای بررسی موارد فنی توافق احتمالی، در مذاکرات حضور خواهند داشت . امروز همچنین عباس عراقچی و وندی شرمن مدیران سیاسی ایران و آمریکا با حضور هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در شهر مونترو دیدار کردند. قرار است نشست ایران و گروه ۱+۵، روز پنج‌شنبه در همین شهر برگزار شود .
در خبری دیگر، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به تلاش جان کری برای رسیدن به توافق هسته ای پرداخته و می نویسد: در حالی که ضرب‌الاجل یکی از مهم ترین و پرمناقشه ترین توافقات بین المللی طی دهه های اخیر نزدیک می شود، آقای کری به نیروی پیشران مذاکرات پیچیده ۷ کشور برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران تبدیل شده است. اما پذیرش مخاطرات زیاد، سبک سرسختانه مذاکراتی و عزم وی برای تعامل با آقای ظریف تبدیل به بخشی از مباحثات شده است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز خبری شنیدیم که قرار است ، اوراق پاداش سهامداری واحدهای صندوق های قابل معامله (ETF ) ها از روز شنبه پذیره نویسی شود.مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این خبر درباره این ابزار جدید گفت: صندوق های قابله معامله در زمان تأسیس، مجموعه ای از سهام در قالب آورده سهم به صندوق داده می شود و این پرتفوی در زمانی که عرضه می شود ترکیبی از سهام بازار را در دل خود دارد. محمود رضا خواجه نصیری ادامه داد: زمانی که این اوراق در بازار عرضه می شود  همزمان با آن یک اختیار فروش تبعی به سرمایه گذاران داده می شود که آنها می توانند در سررسید که بر اساس اولین برآوردها ۳۰ فروردین ۹۵ است، سود خود را دریافت کنند، این در حالی است که سود ۳۰ درصدی در یک دوره ۱۳ ماهه تضمین شده است.وی افزود: این پاداش سهامداری در نظر گرفته شده تا سرمایه گذاران تا زمان سررسید واحدهای خود را نگه دارند بنابراین این امکان به سرمایه گذاران داده می شود که اگر دارایی های صندوق بر اساس خالص ارزش دارایی ها (NAV ) صندوق بیش از این شود، دارندگان این واحدها می توانند از این اختیار فروش استفاده نکنند و به قیمت روز دارایی های خود را بفروشند اما حداقل سودآوری ۳۰ درصد است.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادلی در این گروه بودیم بطوریکه نیمی از نمادها مثبت و مابقی منفی معامله شدند . به گزارش افکارنیوز،جدیدترین گزارش یک شرکت تحقیقاتی اروپایی حکایت از آن دارد که شرکت ایرانی HDS Lines (حافظ دریا) نیز با پشت سر گذاشتن شرکت سنگاپوری KMTC با در داشتن ۲۲ فروند کشتی به ظرفیت حمل ۸۸ هزار و ۶۰۸ TEU کانتینر و یک رتبه صعود نسبت به ماه گذشته میلادی توانست در جایگاه بیست و دوم برترین شرکت‌های کشتیرانی دنیا قرار گیرد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را در روز جاری سپری کردند بطوریکه نماد وبصادر با ۱۵ میلیون حجم جزء پر تقاضاترین نماد در بازار امروز بود  و همچنین یکی از نمادهایی بود که تاثیر مثبت بر شاخص امروز گذاشت .

به گزارش بنکر (Banker) ،عبدالناصر همتی با بیان آنکه اگر نرخ سود سپرده های بانکی را کاهش ندهیم نمی توانیم نرخ سود تسهیلات را نیز کاهش دهیم، افزود: این در حالی است که اگر نرخ سود سپرده های بانکی را زیاد کاهش دهیم سرمایه گذارانی که به امید دریافت بازدهی بدون ریسک در بانک ها سپرده گذاری کرده اند به سمت بازارهای ارز و سکه سوق می یابند و بنابر این دوباره این بازارها ملتهب می شوند .همتی تصریح کرد: این ملاحظات در حالی است که فعالان بازار سرمایه معتقدند نرخ سود ۲۲ درصدی زمینه سرمایه گذاری در این بازار را با مشکل مواجه می کند زیرا با این نرخ P/E (نسبت قیمت به سود) در بازار سرمایه ۴٫۵ است اما اگر نرخ سود سپرده های بانکی کاهش یابد این نسبت به ۵٫۵ می رسد و بازار سرمایه رونق می گیرد .همتی، نرخ ۲۲ درصدی سود سپرده های بانکی تا پایان سال جاری مناسب ارزیابی کرد و گفت: برای تعیین نرخ سود بانکی در سال آینده بانک مرکزی و مرکز آمار به عنوان دو نهاد رسمی باید میانگین تورم انتظاری یکساله را اعلام کنند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامحسن تقی نتاج با اعلام تصویب اساسنامه بانک مهر اقتصاد در شورای پول و اعتبار  ، اظهار داشت: در راستای ساماندهی پولی و بانکی کشور با محوریت نظارتی بانک مرکزی و در راستای مصوبات شورای پول و اعتبار، موسسه مهر خود را با ضوابط مورد نظر بانک مرکزی تطبیق داد .وی ادامه داد: برهمین اساس ساختار ترازنامه و سایر صورت های مالی بانک براساس قانون پولی و بانکی و عملیات بانکی بدون ربا بر اساس استانداردهای مدنظر بانک مرکزی تغییر کرد .نتاج با بیان اینکه، این بانک با چارچوب های بانک مرکزی منطبق شده، تصریح کرد: اساسنامه اولیه بانک که سال ۸۹ به تصویب رسیده بود با اساسنامه جدید مدنظر بانک مرکزی منطبق شد .مدیرعامل بانک مهر اقتصاد همچنین گفت: این بانک برای انجام اقدامات تطبیقی اساسنامه خود را در تاریخ ۷ بهمن ماه سال جاری مطرح کرد که این اساسنامه به تصویب شورای پول واعتبار رسید و در نهایت در تاریخ ۸ بهمن ماه سال ۹۳ به شماره ۳۰۸۸۲۱ به مراجع ذیربط ابلاغ شد .وی افزود: این اساسنامه در سوم اسفند ماه ۹۳ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید و بانک مهر اقتصاد تحت عنوان شرکت سهامی عام با شماره ۴۲۹۷۰۹ با سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومان به ثبت رسید.

مدیر عامل شرکت اعتبار سنجی مشتریان بانک‌ها ،  محمد جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اقدامات این شرکت برای راه‌اندازی سامانه گزارش‌گری وثایق، گفت: براساس قرارداد ما با شرکت طراح، تا ۵ ماه آینده این سامانه به بهره‌برداری می‌رسد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادهای این گروه امروز در بازار با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شاراک ، شفن با صف فروش بسته شدند .

مارون در گزارش اولین پیش بینی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۸۰۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۱۶ درصدی پیش بینی شده است. سایر اقلام فروش ۷ درصد کاهش، بهای تمام شده کالای فروش رفته ۲۰ درصد افزایش، سود عملیاتی ۲۵ درصد کاهش و سود خالص ۱۶ درصد کاهش نشان می دهد. مطابق اطلاعات دریافتی، مفروضات بودجه ۹۴ به شرح ذیل اعلام شده است :

الف) نرخ خرید خوراک مصرفی (اتان) به ازای هرتن ۲۴۰ دلار بر مبنای نرخ مرکز مبادلات ارزی (۰۰۰ر۲۷ ریال به ازای هر دلار) محاسبه گردیده است .

ب) نرخ تسعیر ارز فروش صادراتی و سایر هزینه های ارزی به ازای هر دلار مبلغ ۰۰۰ر۳۲ ریال در نظر گرفته شده است .

ج) ترکیب فروش شرکت شامل ۶۱% داخلی و ۳۹% صادراتی در نظر گرفته شده است.

شپارس در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۴۲۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۱۷۲ درصدی اعلام شده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود ۲۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نمود و ۶۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد . سود ناخالص با کاهش ۴۰ درصدی مبلغ ۴ میلیارد تومان و سود عملیاتی نیز با کاهش ۴۳ درصدی مبلغ ۲ میلیارد تومان در این گزارش اغلام شده اند .

در گروه خودرو و ساخت قطعات، امروز هم تحت تاثیر خبر روز گذشته قرارداد ایران خودرو با پژو معاملات با جو مثبتی آغاز شد. معاملات مثبت خساپا ۱۵ واحد تاثیر مثبت بر شاخص گذاشت. خودرو با ۴۳٫۲ میلیون سهم بیشترین معاملات گروه را داشت که ۱۵ میلیون آن مربوط به معامله بلوکی در این نماد بود، این نماد پس از معامله حدود ۹ میلیون سهم به بازه های منفی رسید و در قیمت ۲۶۲ تومان معاملاتش پایان یافت. خکمک و خکاوه و خزامیا امروز از پرتقاضاترین نمادهای بازار بودند که در اواسط بازار با کاهش قیمت نمادهای گروه صف خرید خکمک و خزامیا نیز عرضه شد. ورنا نیز صف خرید خود را عرضه کرد؛ در این نماد گفته می شود که انتقال بلوک سهام ایران خودرو به شرکت سرمایه گذاری رنا در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو از برنامه‌ریزی این شرکت برای تولید سه خودروی شاسی بلند تا سال ۱۳۹۸ خبر داد . به گفته ایشان، میانگین کیفیت محصولات این شرکت در سال ۹۳ معادل ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که با توجه به این مطلب، افزایش صادرات نیز در دستور کار قرار گرفته به گونه‌ای که در سال آینده ۳۰ هزار دستگاه از خودروهای تولیدی صادر خواهد شد .

 

 

در گروه فلزات اساسی، میدکو با ۵٫۶ میلیون حجم معامله در صدر گروه قرار گرفت. فنوال، زنگان و ارفع نمادهای صف خرید گروه بودند. فاسمین نیز امروز صف خرید شد. فملی با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم در محدوده ۲ درصد منفی و در قیمت ۱۶۸۳ ریال بازگشایی شد. در نماد فولاد ۱٫۵ میلیون سهم در بازه های مثبت معامله شد. فمراد با توجه به عدم کشف قیمت در روز قبل، امروز در محدوده صفر تابلو بازگشایی شد و در قیمت ۵۱۴۵ به صف فروش رسید. نماد فزرین نیز با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی سال مالی ۹۳ و ۹۴ متوقف شد. در ادامه گزارشات این گروه، فخوز در اولین پیش بینی سال مالی ۹۴، سود هر سهم را ۸۰۱ ریال پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی ۹۳ با کاهش ۳۳ درصدی همراه بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در جلسه‌ای که اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت با فولادی‌ها داشته، قرار بر این شده که غیر از چند قلم خاص فولادی که تولید داخلی آن صورت نمی‌گیرد و برای چرخه تولید داخلی ضرورت دارد، در راستای واردات آنها ارز آزاد به این اقلام اختصاص داده شود . وی افزود: خوشبختانه در پایان سال و از اول اسفندماه تصویب شد که در راستای حمایت از تولید داخلی نرخ سود بازرگانی برای مقاطع فولادی بین ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصد باشد . رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه قیمت تمام شده فولاد و رکودی که در حوزه مسکن حاکم است سبب شده فولادی‌ها نتوانند جنس خود را با قیمت منطقی بفروشند، گفت: قیمت تمام شده تولیدکنندگان داخلی افزایش پیدا کرده و فاز جدیدی به دلیل‌ افزایش هزینه‌ تولید در صنعت فولاد به وجود آمده است. تا سه ماهه سوم سال برخی از مقاطع فولادی مانند شمش با نرخ ارز مبادلاتی وارد می‌شد که این با توجه به فاصله ۷۰۰ تومانی ارز مبادلاتی با ارز آزاد فشار جدی به تولیدات داخلی منتقل کرد اما امیدواریم با تصمیمات جدید وزارتخانه صنعت فولاد کشور به حالت رونق برسد و بازار خود را با رقابتی سالم پیدا کند .

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: بر اساس آخرین مصوبه دولت قرار بر این شده که به هیچ عنوان با ارز مبادله‌ای فولاد وارد کشور نشود . مهدی کرباسیان در مراسم امضای تفاهم نامه با خانه صنعت ومعدن اظهار کرد : در برخی از اقلام با ظرفیت سود بازرگانی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد قرار داده شده که تا چند روز آینده نتایج قطعی آن ابلاغ خواهد شد . وی در خصوص صادرات فرآورده‌های معدنی با ارزش افزوده بالا اظهار کرد: این مساله در وزارتخانه بسیار مطرح است و در جلسه‌ای که هفته گذشته با فولادی‌ها برگزار شد، قرار براین شده که برخی از مشکلات آنها، همچون عدم فروش بعضی از محصولات و نقدینگی برطرف شود .

 

 

در نفتی و پالایشی، معاملات متعادل ونفت به صف خرید رسید و ۷٫۷ میلیون سهم در این نماد معامله شد. شپاس تنها نماد منفی این گروه بود. در نماد صف فروش شنفت نیز معامله ای انجام نشد.

در گروه داروئی، معاملات متعادل بود. داروسازی اکسیر در اولین پیش بینی سال ۹۴ را با افزایش ۴۶۹ درصدی نسبت به سال مالی ۹۳ مبلغ ۲۰۵۰ ریال اعلام کرد؛ این نماد در محدوده صفر تابلو بازگشایی شد. معاملات دکوثر در نهایت به صف خرید رسید و ۱٫۳ میلیون سهم در آن معامله شد؛ این نماد در اطلاعیه شفاف سازی خود اعلام کرد که گزارش توجیهی افزایش سرمایه از مبلغ ۱۸۰٫۰۰۰ میلیون ریال به ۵۴۰٫۰۰۰ میلیون ریال از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی داراییها مورد تصویب هیات مدیره قرار گرفت. دلقما نیز جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره متوقف شد.

در مجمع عمومی فوق العاده دتولید که امروز برگزار شد، با افزایش سرمایه ۲۳ درصدی این شرکت از محل سود انباشته موافقت شد.

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ