عامل اسید پاشی به داود روشنایی فردا قصاص می‌شود + عکس

0

حکم قصاص فرد اسیدپاش به داوود روشنایی که پیشتر اذن آن از رییس دستگاه قضا گرفته شده بود، ساعت ۹ صبح فردا (سه‌شنبه) در زندان رجایی‌شهر اجرا می‌شود.

 مجازات اسید پاشی عکس داود روشنایی عکس اسید پاشی عامل اسید پاشی بیوگرافی داود روشنایی

روشنایی، پسر جوانی است که ۱۰ سال قبل به دلایلی واهی و نامعلوم در منطقه مجیدیه تهران مورد اسیدپاشی قرار گرفت و چشم راست و بخشی از صورتش را از دست داد.

پرونده با شکایت داوود به شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران رفت و در نهایت بعد از رفت و آمدهای فراوان قاضی عزیزمحمدی با توجه به درخواست شاکی مبنی بر قصاص متهم و دریافت دیه، متهم را به قصاص از ناحیه چشم راست و لاله گوش چپ و همچنین پرداخت دیه بابت سایر جراحات محکوم کرد.

پرونده با اعتراض متهم به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد و قضات دیوان عالی با وجود تأیید حکم دیه، رأی صادره مبنی بر قصاص را نقض کردند اما دادگاه کیفری استان تهران در رسیدگی مجدد به این پرونده بازهم حکم قصاص را صادر کرد.

مرد اسیدپاش که در جلسات دادگاه دلیل قانع کننده ای برای این کار خود ارائه نکرده بود بازهم به حکم صادره اعتراض کرد اما این بار دیوان عالی کشور حکم قصاص را تأیید کرد.

مجازات اسید پاشی عکس داود روشنایی عکس اسید پاشی عامل اسید پاشی بیوگرافی داود روشنایی

در نهایت اسفند ماه سال گذشته آیت الله صادق آملی لاریجانی با اجرای حکم قصاص فرد اسیدپاش موافقت کرد اما این پایان کار نبود و فراز و نشیب های زیادی برای اجرای این حکم وجود داشت.

دهم آذر ماه امسال سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه اینکه چرا حکم فردی که روی داوود روشنایی اسید پاشیده بود به رغم استیذان حکم از سوی رئیس دستگاه قضا اجرا نمی شود، گفت: دو مورد را اطلاع دارم که حکم آن قصاص عضو است و حکم نیز تأیید و دستور اجرا صادر شده و در مرحله اجراست اما برخی مشکلات مربوط به پزشکی در اجرای حکم وجود دارد.

ششم دی ماه نیز دادستان تهران با ارسال نامه ای به اجرای احکام دادسرای امور جنایی، خواستار اجرای هر چه سریعتر این حکم شد.

اما باز هم حکم قصاص اجرا نشد و عنوان شد پزشکان از اجرای این حکم ممانعت می کنند. دشتبان، قاضی واحد اجرای احکام دادسرای ناحیه ۲۷ در گفت وگو با یکی از رسانه ها با اشاره به اینکه اجرای قصاص با عمل جراحی صورت می گیرد، افزود: هنوز پزشکی نپذیرفته که با عمل جراحی چشم و گوش محکوم پرونده را قصاص کند و دلیل تعلل در اجرای حکم عدم پذیرش از ناحیه پزشکان است.

وی خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی ناظر بر اجرای حکم است و ما نمی توانیم به پزشکی قانونی و یا یک پزشک بگوییم «باید» این کار را انجام دهد.

بشیر نازپرور مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران نیز در ارتباط با اظهارنظر قاضی واحد اجرای احکام، در پاسخ به این سوال که در موارد خاص مانند اجرای احکام قصاص اسیدپاشی، اجرای حکم را چه مرجعی باید انجام دهد؛ وزارت بهداشت یا اینکه پزشکی قانونی؟ گفت: پزشکی قانونی در اجرای حکم وارد نمی شود و اساسا صلاحیت چنین کاری را هم ندارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: درباره مجری حکم هم قاضی اجرای احکام تصمیم می گیرد و طبعا پزشکی قانونی مجری نیست و این سیستم قضایی مربوطه است که تصمیم می گیرد اجرای حکم توسط چه پزشکی انجام شود و پزشکی قانونی در این زمینه مدخلیتی ندارد.

در همین ارتباط قاضی نورالله عزیزمحمدی رئیس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران با تاکید بر اجرای حکم صادره در خصوص پرونده داوود روشنایی (قربانی اسیدپاشی) به خبرنگار تسنیم گفت: اگر پزشکی حاضر نیست حکم را اجرا کند باید این موضوع به رئیس قوه قضاییه اعلام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که قاضی اجرای احکام درباره اجرای حکم قصاص در پرونده داوود روشنایی قربانی اسیدپاشی اعلام کرده پزشکان از اجرای حکم قصاص امتناع می کنند، اظهار کرد: رای قطعی دادگاه باید اجرا شود، هر چند این مساله مربوط به اجرای احکام است و اگر پزشکی حاضر نیست حکم را اجرا کند باید موضوع به رئیس قوه قضاییه اعلام شود.

رئیس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران با بیان اینکه این موضوع مربوط به دادستانی است و دادگاه پس از صدور رای و قطعی شدن آن وظیفه ای برای اجرا ندارد افزود: دیوان عالی کشور از این پزشکان سوال کرده و آنها گفتند که غیر از اسیدپاشی هم می توانیم انجام دهیم و چند عصب را قطع کنیم. البته پزشکان متعهدی هم هستند که اجرای حکم را قبول می کنند.

در نهایت پس از گذشت نزدیک به ۱۰ سال از این اتفاق و فراز و نشیب های فراوان قرار است ساعت ۹ صبح فردا (سه شنبه) در زندان رجایی شهر حکم دادگاه به اجرا در آید.

اجرای حکم قصاص فرد اسیدپاش در این پرونده، پس از اجرای حکم قصاص فرد اسیدپاش به آمنه بهرامی که تا پای اجرای قصاص نیز پیش رفت اما در نهایت شاکی رضایت داد، دومین اجرای حکم قصاص در پرونده های اسیدپاشی محسوب می شود.

«اگر حکم قصاص اجرا شود، معلوم نیست فردای آن چه اتفاقی رخ می دهد.» این جمله ای است که روشنایی می گجوید مدتی قبل خانواده متهم در دیدار با او، گفته اند. ( تسنیم )

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ