گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / خوش به سعادت پالایشی ها، حالا بگو چرا؟

0

شاخص بورس در معاملات روز جاری با رشدی ۱۸ درصدی رو به رو شد، رشدی که به علت وزن و ارزش بالایی که سهام شرکت های فولاد مبارکه، سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، بانک صادرات و صندوق بازنشستگی کشوری که بر بازار سرمایه و شاخص بورس دارند رخ داد.

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۱۲٫۱۲ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۷ واحد افزایش به رقم ۴۷۴۶۹ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۹۹ واحد افت عدد ۱۲۳۷۲۵ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۸ واحد رشد به رقم ۲۷۸۵۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “فولاد” با ۴۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فملی” با ۱۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۵۰ واحد افت به رقم ۷۱۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “وگردش” با ۰٫۳۷ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۵۹۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۲۰ میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس در معاملات روز جاری با رشدی ۱۸ درصدی رو به رو شد، رشدی که به علت وزن و ارزش بالایی که سهام شرکت های فولاد مبارکه، سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، بانک صادرات و صندوق بازنشستگی کشوری که بر بازار سرمایه و شاخص بورس دارند رخ داد.

بنابر گزارش بورس نیوز، اهالی تالار معتقدند افزایش حجم معاملات در سهام شرکت های مذکور و نیز دو شرکت ایران خودرو و ملی مس که روندی نزولی داشتند به علت خریدهایی بود که مسئولین صندوق پاداش سهامداری برای صندوق مذکور در روز جاری انجام دادند چراکه بر طبق پرتفوی اعلامی این صندوق از سوی شرکت بورس قرار بود که این سهام خریداری شوند.

به عبارت ساده تر سینگال احتمال رشد قیمت سهام مذکور پیشتر از سوی مدیران بورسی صادر شده بود که علیرغم این موضوع اما اهالی بازار در معاملات روز جاری چندان اعتنایی به سهام شرکت های مذکور نکردند چراکه به اعتقاد آنها اگرچه پی بر ای اغلب این شرکت ها پایین است و از ریسک کمی برخوردار هستند اما موضوع مهم عدم وجود آینده ای روشن در سهام همین شرکت هایی است که در حال حاضر از مشکلاتی چون کمبود نقدینگی، فروش محصولات و یا تأثیرپذیری از قیمت های جهانی رنج می برند و شاید یکی از دلایل پایین بودن پی بر ای نیز همین موضوع باشد.

در خصوص این صندوق در خبری جداگانه مفصلاً صحبت خواهیم کرد.

اما صرفاً جهت اطلاع بازار امروز

بانک صادرات: باورش سخت است اما در معاملات امروز خبری از حقوقی فروشنده نبود برخی از اهالی تالار خبر از اتمام فروش های حقوقی مورد نظر می دهند و برخی دیگر نیز معتقدند حقوقی عرضه کننده “وبصادر” به روش شیر فلکه ای امروز مراعات حال دوستان صندوق پاداش سهامداری را کرده اند. هرچند که امروز بعید است صندوق مذکور فعالیتی در این سهم انجام داده باشد البته گفته می شود برخی خریدهای این صندوق در این نماد دیروز انجام گرفته است.

“وپترو”: دیروز جلسه ای در شرکت ملی صنایع پتروشیمی بین سهامداران کربن ایران و مدیران این شرکت برگزار شده که به نوعی شفاف سازی برای فروش زمین شرکت بوده، در اینکه طی برگزاری این جلسه چه صحبت هایی رد و بدل شده و نتیجه آن چه شده هنوز خبری در دست نیست اما نتیجه هرچه بوده ماحصل آن صف خرید بیش از چهار میلیونی “شکربن” و نیز صف خرید “وپترو” شده است. اما در اینکه “وپترو” می تواند به تبع رشد سودآوری شرکت های زیرمجموعه خود برای سال ۹۴ تعدیل سودی را اعلام نماید شکی نیست اما اینکه مجدداً زمین “شکربن” باعث تشکیل صف خرید در سهام این شرکت شده موضوعی است که باید به جد آن را پیگیری کرد چراکه این برای چندمین بار است که طی سال های گذشته تا به امروز مدیران کربن از آن به عنوان حربه ای برای رشد قیمت سهامشان استفاده می کنند و اگر این بار هم پس رشد قیمت سهم مجدداً شاهد بی نتیجه بودن فروش زمین و یا ارایه بهانه هایی از قبیل نبود خریدار و یا گیر کردن مصوبه فروش پیش سهامدار عمده باشیم باید مسئولین با شک بر دستکاری قیمتی این موضوع را در مراجع ذیصلاح پیگیری کنند.

“ونفت”: امروز شاهد تغییرات مثبت قیمتی بر روی سهام این شرکت بودیم، اهالی تالار از احتمال نهایی شدن فروش پروژه قشم این شرکت در روز جاری خبر می دادند که هنوز بطور رسمی از سوی مقامی مسئول در این شرکت اعلام نشده است اما فعلاً که در حد شایعه تأثیر خود را بر قیمت سهام گذاشت حال باید دید واکنش مدیران این شرکت به خبر مذکور چگونه خواهد بود.

“وبانک”: با تشکیل صف خرید بیش از شش میلیون سهمی بر این نماد ابتدا فکر کردیم موضوع افزایش سرمایه ۲۰۰۰ درصدی شرکت مجدداً در مسیر اقدام قرار گرفته اما پس از کمی پیگیری متوجه شدیم که نظر صندوق سپاس با نظر اهالی تالار یکی شده و باعث صف خرید سهام این شرکت شده است.

بانک ملت و تجارت: این دو شرکت نیز امروز حال عجیبی داشتند، چند وقتی بود که حسرت حجم معاملات “وبصادر” را می خوردند اما امروز به مدد صندوق پاداش سهامداری این دو شرکت نیز خریدار قابل توجه به خود دیدند.

پالایشی ها: امروز معاون وزیر نفت خبر از ارسال ابلاغیه وزارت نفت به شرکت های پالایشی طی روز جاری داد که با این اقدام نماد تمامی آنها آماده بازگشایی می شوند، در خصوص این موضوع خیلی حرف داریم اما فعلاً می گوییم که خوش به سعادت پالایشی ها، در روزهای منفی که سرمایه مردم آب شد غایب بودند حالا هم که با استقبال بی نظیر در روز بازگشایی از سوی نقدینگی آماده شده مواجه می شوند. شاید بپرسید کدام نقدینگی؟ توی بازار که نقدینگی وجود ندارد هرچی بوده یا آب شده یا در رفته!

تا قبل از اینکه من بگویم با کدام نقدینگی شما فرصت دارید تا حدس بزنید.

راستی داشت یادمان می رفت از مذاکرات هسته ای برایتان بگویم. ظاهراً تا به اینجای کار بد پیش نرفته و امیدها نسبت به حصول توافق بیشتر شده هرچند که روند بازار این را نمی گوید اما شاید یکبار هم که شده ضرب المثل معروف بورسی ها بخواهد اتفاق بیافتد.

همانی که می گوید “اتفاق زمانی می افتد که کسی انتظارش را ندارد.”

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ