تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۳

0

شاخص کل بورس ۴۱ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۳٫۹۹۶ واحد رسید . فولاد با ۴۸ واحد و وغدیر با ۳۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان رسید فارس با ۱۰٫۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته نیم واحد کاهش یافت و به رقم ۷۱۹ واحد رسید . جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۲ میلیارد تومان رسید که سمگا با ۱٫۹ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

فلزات اساسی ، دلار و سکه

 

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی مس و آلومنیوم به ترتیب به قیمت ۵۸۹۶ و ۱۷۹۷ دلار برای هر تن رسید . دلار به قیمت ۳۴۰۰ تومان رسید و سکه با کاهش قیمت در محدوده ۹۸۱ هزار تومان داد و ستد شد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

در خبری شنیدیم که نوبخت اعلام کرده است که:مجلس هر تصمیمی در هدفمندی بگیرد دولت اجرا می‌کند ، نوبخت خاطرنشان کرد: شما نمایندگان قرار نیست که اقدامی انجام دهید. البته دولت هر چه را که شما تصمیم بگیرید لازم‌الاطباع است و شما هر چه بگویید دولت اجرا می‌کند اما باید طوری باشد که قابلیت اجرایی داشته باشد . نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس پیش از ارجاع تبصره ۲۱ لایحه بودجه کل کشور به کمیسیون تلفیق که به نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده مربوط می‌شود، در جزء ۳ بند ب این تبصره با پیشنهاد علی‌مردانی مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال را به پرداخت نقدی و ۲۲ هزار میلیارد ریال را به بحث اشتغال جوانان اختصاص دادند که در اینجا محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: براساس تدبیری که هیئت‌رئیسه مجلس در گذشته انجام شده بود که برای بررسی بیشتر بر روی پیشنهادات تبصره ۲۱ به کمیسیون تلفیق برگردد و دوباره مورد مداقه قرار گرفته و به صحن گزارش شود که این اتفاق افتاد .وی افزود: علت آن این بود که ما در یک فضایی که یک پیشنهاد خوب، البته از یک جنبه که می‌تواند جنبه‌های دیگری را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلی برای کشور ایجاد بکند، ما در جلسه علنی با آن مواجه نشویم. در حال حاضر نمایندگان ملت التفاط داشته باشند که با تصویب این پیشنهاد از ماه آینده ۲۶ میلیون نفر از موکلین شما از دریافت یارانه نقدی محروم خواهند بود .

خبری دیگر در مورد لایحه بودجه، در لایحه بودجه ۹۴ سهم صندوق توسعه از منابع نفتی به ۲۰ درصد کاهش یافته و منابع صندوق نیز در بند های متعدد به طرح های دولتی اختصاص یافت که در مغایرت با سایست های اقتصاد مقاومتی است . نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب بندی از لایحه بودجه ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه را به افزایش سرمایه دولت در صندوق های ضمانت صادرات و سایر صندوق ها اختصاص دادند . نمایندگان با تصویب بندی به دولت اجازه دادند به منظور افزایش سرمایه دولت در صندوقهای ضمانت صادرات ایران، حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیمه فعالیتهای معدنی، توسعه و حمایت از صنایع دریایی و ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، در سال ۱۳۹۴ از محل وصولی اقساط حساب ذخیره ارزی، دویست میلیون (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار به صندوق ضمانت صادرات ایران و یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار به سایر صندوق‌های موضوع این بند به نسبت مساوی، پرداخت کند. نرخ تبدیل مبالغ دلاری مذکور، نرخ روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است .


مهم ترین اخبار سیاسی

 

در حوزه مذاکرات ، وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که جان کری گفته است راه دیپلماسی را برای جلوگیری از اقدام نظامی ضد ایران آزمایش می‌کنیم گفت: این گونه صحبت‌ها فقط اعلام مواضعی است که به راه حل کمکی نمی‌کند . محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: بدون شک تنها انتخاب دنیا برای راه حل هسته‌ای ایران، مذاکره است و غیر از این راه هیچ انتخابی وجود ندارد . ظریف افزود: با توجه به اینکه با حضور تیم‌های عالیرتبه فنی دو کشور در دور قبلی مذاکرات توانستیم بخشی از موضوعات را یا روشن‌تر و یا راه حل‌هایی برای برخی موضوعات پیدا کنیم، این دوره هم فرصتی خواهد بود تا درباره باقیمانده مسائل فنی صحبت کنیم . وی گفت: این دوره از مذاکرات هسته‌ای فرصت مناسبی است تا دو وزیر درباره موضوعات سیاسی به ویژه نحوه رفع فوری تحریم‌ها گفت‌وگو کنند .


در همین رابطه، نتانیاهو در کنفرانس آیپک گفت، در سخنرانی‌اش در مقابل کنگره از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که “برایش احترام بسیاری قائل است” و همچنین دفتر ریاست جمهوری این کشور انتقاد نخواهد کرد . نخست وزیر رژیم صهیونیستی به حاضران در کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) اطمینان داد که تل آویو و واشنگتن مثل “یک خانواده” هستند و اتحاد آن‌ها بسیار قوی و محکم است . به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانس سالانه آیپک که در واشنگتن برگزار شد، گفت: شما اینجا هستید تا به تمام جهان بگویید گزارش‌ها درباره اینکه روابط اسرائیل و آمریکا رو به اضمحلال است، بی پایه و اساس بوده و غلط است. شما اینجا هستید تا به تمام جهان بگویید اتحاد ما محکم‌تر از همیشه است . این سخنرانی نتانیاهو پیش از سخنرانی مناقشه آمیزش در کنگره آمریکا منتشر شد که انتظار می‌رود وی در کنگره علنا نسبت به مذاکرات مربوط به برنامه اتمی ایران اعتراض کند .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 

در گروه خودرو و ساخت قطعات، شاهد معامله بلوکی ۲۰ میلیونی در دو نماد خودرو و خساپا بودیم. معاملات امروز خودرو در رنج های منفی به ۳۹٫۴ میلیون سهم رسید. معاملات منفی خزامیاد پس از معامله ۳۲ میلیون سهم به صف خرید رسید. معاملات خبهمن در محدوده ۱٫۵ درصد منفی با نوسان همراه بود. خکمک که چند روزی از پرتقاضاترین نمادهای بازار بود امروز در درصدهای منفی معامله شد و به صف فروش شد؛ این نماد جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد. معاملات خکاوه نیز با رشد قیمت همراه بود و در پایان در قیمت ۱۰۲۴ صف خرید شد، ۱۳ میلیون سهم جابه جا شده در این نماد عمدتا توسط حقیقی ها معامله شد. خگستر نیز دیگر نماد صف خرید گروه بود.

در خبرهای امروز، در جدیدترین جلسه شورای رقابت که با هدف بررسی انحصاری شدن واردات خودرو و احتمال ورود این شورا به حوزه قیمت‌گذاری این محصولات برگزار شد، وزیر صنعت، معدن و تجارت از تهیه طرحی برای آزاد شدن واردات خودرو توسط واردکنندگان غیر رسمی خبر داد . طبق این طرح واردکنندگان غیر رسمی می‌توانند نسبت به واردات خودرو اقدام کنند مشروط به آنکه با پرداخت مبلغی معادل سه درصد قیمت گمرکی خودرو، خدمات گارانتی را از نمایندگی رسمی خریداری کنند. با این حال با طرح جدید واردکنندگان غیر رسمی نیز در صورت عقد قرارداد با نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی و خرید گارانتی خواهند توانست نسبت به ثبت سفارش و واردات خودرو اقدام کنند .

در خبری دیگر، حمیدرضا درویش -معاونت فروش و خدمات پس از فروش زامیاد- در حاشیه چهارمین نمایشگاه مدیریت شهری، با اشاره به محصولات تولیدی این شرکت جهت عرضه به بازار اظهار کرد: از برنامه توسعه ای در این شرکت، توسعه محصول طی سالهای اخیر بوده است که بخش چشمگیری از این برنامه از جمله عرضه وانت پادرا،‌ مینی تراک، و ون مسافری ‌در سال ۹۴ به ثمر خواهد نشست . وی در ادامه از احتمال افزایش قیمت حدود ۱۵۰ میلیون ریالی این محصول در سال آینده اشاره کرد و گفت: به دلیل شرایط سوخت فعلی، نصب و استفاده از فیلتر   DPF روی خودروهای دیزلی توصیه نمیشود؛ اما در صورتی که این موضوع برای سال آینده الزامی شود، افزایش قیمت وانت دیزل زامیاد نسبت به سایر محصولات دیزل بسیار فاحش خواهد بود؛ لذا به همین دلیل مشتریان زیادی علاقه مند به خرید وانت دیزل تا قبل از پایان سال ۱۳۹۳ هستند تا مشمول این افزایش قیمت نشوند .

در گروه فلزات اساسی، دو نماد فولاد و فملی بیشترین حجم معاملا را داشتند که بخش عمده آن مربوط به معاملاتی بلوکی ۴۰ و ۲۰ میلیونی در این دو نماد بود؛ این معاملات به ترتیب ۴۷ واحد تاثیر مثبت و ۱۷ واحد تاثیر منفی بر شاخص داشتند. در دیگر نمادهای این گروه، فاسمین در رنج های مثبت معاملات متعادلی داشت، فنوال نیز با صف خرید همراه بود، فولاژ، فجر و فمراد از صف فروش های گروه بودند. اولین پیش بینی ۹۴ فزرین نیز بر روی کدال قرار گرفت، طبق این گزارش شرکت بابت هر سهم در سال مالی ۹۴ مبلغ ۵۲۳ ریال در نظر گرفته که نسبت به سال مالی ۹۳ با کاهش ۱۶ درصدی همراه بود؛ شرکت پیش بینی EPS سال ۹۳ خود را نیز بر اساس عملکرد ۹ ماهه ارائه داده است که بر اساس آن EPS سال جاری را با ۱۸ درصد کاهش ۶۳۰ ریال اعلام کرده و طی دوره ۹ ماهه توانسته ۴۲۵ ریال از این مبلغ را محقق سازد. فسرب نیز پس از ارائه اولین پیش بینی خود امروز در محدوده ۷ درصد منفی و در قیمت ۱۱۲ تومان بازگشایی شد.

فروش بلوکی فایرا از خبرهای امروز این گروه بود. به گزارش ماین نیوز، سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان در صدد واگذاری بلوک ۱۹٫۹۶ درصدی شرکت آلومینیوم ایران و خروج از ترکیب سهامداری این شرکت مشمول اصل چهل و چهاری است . به این ترتیب این شرکت در روز ۲۵ اسفند ماه بیش از ۱۲۱ میلیون و هزار و ۳۹۹ سهم این شرکت را به قیمت پایه هر سهم ۸۴۵ تومان و به ارزش ۱۰۲ میلیارد تومان به فروش برساند.این عرضه به صورت یکجا و نقد بوده و از سوی شرکت کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان صورت می گیرد . شرکت آلومینیوم از شرکت‌های اصل چهل و چهاری است که اکنون با سرمایه ۶٫۷ میلیارد تومانی و قیمت ۶۸۶ تومان در حال معامله بوده و در ترکیب سهامداری آن صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد با ۱۹٫۵۳ درصد و شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با ۱۹٫۴۲ درصد مشاهده می شود .

در نفتی و پالایشی، ونفت، شبهرن و شرانل نمادهای مثبت گروه بودند. ونفت پس از معامله حدود ۸ میلیون سهم در قیمت ۳۰۶۱ ریال به صف خرید رسید. شبهرن در محدوده صفر تابلو معامله شد و حجم معاملاتش به ۲٫۴ میلیون سهم رسید.

مهمترین خبر امروز این گروه در مورد ارسال ابلاغیه وزارت نفت به پالایشگاه ها بود. طبق این خبر، معاون وزیر نفت اعلام کرد که امروز قطعا” قیمت خوراک و فرآورده ها به پالایشگاه ها ابلاغ می شود تا نماد این گروه در بورس وفرابورس باز شود. در این ابلاغیه مساعدت هایی برای پالایشگاه ها در نظر گرفته شده است . منصور معظمی در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره دلیل تاخیر در ابلاغیه قیمت خوراک و فرآورده ها به پالایشگاه ها و عدم تحقق وعده های قبلی مبنی بر اعلام قیمت ها و زمان این ابلاغیه توضیح داد: شب گذشته رئیس سازمان بورس پیگیر این موضوع بودند که اعلام کردم امروز این اقدام انجام می شود. براساس این گزارش، وی پیش از این درباره مهمترین مفاد این ابلاغیه به بورس پرس گفته بود:  درحالی قیمت خوراک براساس ۹۵ درصد فوب خلیج فارس تعیین شده که قیمت فراورده ها هم براساس قیمت های صادراتی برای صادرکنندگان و قیمت های وارداتی برای وارد کنندگان تعیین شده است. شرکت های پالایشگاهی در ابلاغیه قیمت ها متضرر نخواهند شد. علاوه براین تسهیلاتی مانند قیمت گذاری بالاتر فراورده ها برای شرکت هایی که اقدام به اجرای کیفی سازی محصولات کرده اند در نظر گرفته شده است.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها در بازار امروز شاهد معاملات منفی بودند و نماد حفارس با صف فروش بسته شد . در این گروه نماد حتاید با ۴,۶ میلیون سهم دارای بیشترین حجم معاملات در گروه خود بود .

در گروه بانکی شاهد معاملات متعادلی بودیم بطوریکه بعضی از نمادها منفی معامله شدند مانند نماد حکمت و بعضی از نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند مانند نمادهای وبصادر ،  وتجارت . در معاملات امروز این گروه نماد وبصادر در ساعات آغازین شروع بازار با اقبال خریداران همراه بود که رفته رفته تا شروع معاملات از حجم سفارش خرید آن کم و صف خرید آن نتوانست دوام بیاورد و صف خود را واگذار کرد  . همچنین شاهد متوقف شدن نماد بانک انصار بودیم که این نماد بدلیل تشکیل جلسه هیات مدیره به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد .  همچنین در این گروه شاهد معاملات بلوکی در ۲ نماد وبملت و وتجارت در ساعات ابتدایی بازار بودبم .

مدیرعامل شرکت فروش اموال مازاد بانک ها (فام) از برگزاری سه مزایده بزرگ فروش املاک بانک ها تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: قرار است تا پایان اسفندماه یک مزایده اختصاصی برای املاک بانک صادرات، یک مزایده سراسری برای املاک تمام بانک ها و یک مزایده برای املاک مازاد بانک کشاورزی برگزار شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پیش بینی ما تورم ۲۵ درصدی برای ابتدای امسال بود افزود: ولی با دستاوردهایی که حاصل شد در فصل دوم سال ۲۰ درصد را مبنا قرار دادیم .سیف گفت: الان می توانم قاطعانه بگویم تورم حداکثر ۱۶ درصد خواهد بود که در آخر اسفند پس از محاسبه آن را اعلام می کنیم .رئیس کل بانک مرکزی افزود: علاوه بر این رشد اقتصادی کشور نشان دهنده خروج کامل اقتصاد از رکود و شروع رشد اقتصادی است که امیدواریم در آینده استمرار پیدا کند و به درصدهای بالاتری دست پیدا کنیم.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نمادهای شپترو ، شسینا با صف فروش به کار خود پایان دادند .

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال جاری به بیش از ۴۳ میلیون تن خبر داد و افزود: همزمان با افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در طرح‌های جدید استفاده حداکثری از ظرفیت و توان سازندگان و پیمانکاران داخلی در دستور کار قرار گرفته است این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به سهم ۴۰ درصدی محصولات پتروشیمی در سبد صادرات غیر نفتی کشور، اظهار داشت: این در حالی است که ٩۵ درصد هیدروکربورهای تولید شده در کشور شامل نفت و گاز به صورت خام صادر یا سوزانده می شود .معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هدف بزرگ برای توسعه صنعت پتروشیمی ایران افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ١٨٠ میلیون تن تا افق چشم انداز است، بیان کرد: در شرایط فعلی مجتمع های پتروشیمی ایران به دلایل مختلف همچون کمبود خوراک، فناوری و تجهیزات با ٢٠ میلیون تن زیر ظرفیت اسمی محصول تولید و عرضه می کنند . معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و ١+۵ خاطرنشان کرد: در صورت توافق، شرکتهای بزرگ بین المللی آمادگی حضور و سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران را اعلام کرده اند. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: پتروشیمی دماوند نیز که توسط شرکت مپنا در حال احداث است تجهیزات و توربوکمپرسورها و ژنراتور ها در این شرکت تولید و در پتروشیمی نصب خواهد شد. وی ادامه داد: بخشی از بودجه مورد نیاز پتروشیمی دماوند توسط فاینانس چین تامین می شود اما باید گفت بخش خصوصی نیز باید به فکر احداث سریع این مجتمع باشد .

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ