گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/به دنبال سکوی امن تر برای پرش

0
امروز شاهد رشد در گروه های خودرو و حمل و نقل بودیم که خوب این را می توان مرهون اخبار مثبت حاصل از مذاکرات هسته ای دانست و البته این حرکت را در ادوار گذشته مذاکرات هم شاهد بودیم ولی در این میان گروه بانکی از این رالی هیجانی جا ماند که به نوبه خود جالب و قابل توجه بود.
با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۲٫۱۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۲ واحد افزایش به رقم ۴۷۵۲۰ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۱۴ واحد افت عدد ۱۲۳۵۱۰ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۴ واحد رشد به رقم ۲۷۸۶۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۲۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۸۲ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افزایش به رقم ۷۲۱ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۰٫۶۷ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۲۶۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۸۸ میلیارد ریال رسید.

امروز روند بازار سرمایه اندکی بهتر از روز گذشته بود اما انتظار سهامداران را برآورده نکرد چراکه به نظر می رسید با توجه به واکنش مقامات ارشد آمریکا به سخنان نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا طی روز گذشته که حرف های وی را تکراری و توهین آمیز خوانده بودند، معاملات روز جاری بهتر از آن چیزی باشد که امروز دیدیم چراکه بی اعتنایی و بی اهمیت دانستن سخنان نخست وزیر اسرائیل در حالی از سوی مقامات آمریکایی اعلام شده که هم اکنون تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در حال برگزاری جلسات دو جانبه با هیأت آمریکایی بوده و به گفته وزیر امور خارجه کشورمان در صورتی که اراده سیاسی وجود داشته باشد در همین دور می توان توافق در مذاکرات را اعلام کرد.

در بازار امروز شاهد رشد در گروه های خودرو و حمل و نقل بودیم که خوب این را می توان مرهون اخبار مثبت حاصل از مذاکرات هسته ای دانست و البته این حرکت را در ادوار گذشته مذاکرات هم شاهد بودیم ولی در این میان گروه بانکی از این رالی هیجانی جا ماند که به نوبه خود جالب و قابل توجه بود.

آنچه در بازار امروز شاهد آن بودیم همانند ادوار گذشته مذاکرات نبود. این تفاوت در میزان خوشبینی سرمایه گذاران به بازار و اتمسفری است که مذاکرات نه تنها بر بازار سرمایه بلکه بر فضای کسب و کار کشور حاکم کرده تفاوتی که با تمام اخبار خوب منتشره در چند روز گذشته از صحبت نتانیاهو در کنگره آمریکا گرفته تا مذاکرات در حال انجام تیم مذاکره کننده هسته ای در ژنو منتشر شده است و در ادوار گذشته مذاکرات کم نظیر بوده، ولی هنوز نتوانسته سرمایه گذاران بورس را اقناع کند که حالا وقت سرمایه گذاری است. این فعالین علیرغم ریسک پذیری بالایی که دارند به دنبال سکوی پرش امن تری می گردند که آن محقق نمی شود جز با چراغ سبزهای بیشتر از نتایج مذاکرات تیم هسته ای در ژنو.

در پایان ضمن عرض خسته نباشید به تیم خستگی ناپذیر مذاکرات هسته ای و مخصوصاً جناب آقای ظریف و آرزوی موفقیت در این دور از مذاکرات بی صبرانه منتظر مشاهده چراغ سبزهای بیشتر مخصوصاً از مذاکرات حساس و مهم فردا خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ