تحیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۳

0

شاخص کل بورس ۱۸٫۸ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۴،۰۱۴ واحد رسید . حکشتی با ۲۳ واحد، همراه با ۲۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت و فارس با ۸۲ واحد و پارسان با ۱۴ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۶ میلیارد تومان رسید فارس با ۹ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته ۲ واحد افزایش یافت و به رقم ۷۲۱ واحد رسید . جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۱ میلیارد تومان رسید که میدکو با ۶۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

فلزات اساسی ، دلار و سکه

 در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی مس و آلومنیوم به ترتیب به قیمت ۵۸۵۵ و ۱۷۸۳ دلار برای هر تن رسید . دلار به قیمت ۳۴۱۳ تومان رسید و سکه با کاهش قیمت در محدوده ۹۸۱ هزار تومان داد و ستد شد .

 مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش تسنیم، در حالی که تنها دو هفته به پایان سال باقی مانده است. قرار است جلسه امروز شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و وزیر اقتصاد، صنعت و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شود . این جلسه با دستور کار بررسی شاخص‌ها و حداقل‌های مزد ۹۴، بحث و بررسی پیرامون حمایت‌های اجتماعی و قدرت خرید کارگران، افزایش بن خواروبار و سایر موارد برگزار خواهد شد .  اما از آنجایی که هر ساله حقوق کارگران با چند درصد بیشتر از کارمندان تعیین شده است. پیش‌بینی می‌شود که امسال با توجه به اینکه دولت حقوق کارمندان را ۱۴ درصد تعیین کرده است. حقوق کارگران در بهترین شرایط بهتر از ۱۸ درصد نخواهد شد .

به گزارش فارس، روز گذشته بحث‌برانگیزترین بخش بودجه سال ۹۴ کشور بررسی و با ابهامات و چالش‌های جدید پایان یافت. حذف یارانه نقدی برخی اقشار، موضوعی بود که افکار عمومی و حتی برخی مسئولان کشور فکر می‌کردند با توجه به شرایط تحریم و ضرورت‌های اجرای اقتصاد مقاومتی در کنار تنگناهای مالی دولت بتواند راه‌حلی برای بازگشت رونق به اقتصاد باشد اما ملاحظات پشت پرده و احتمالات سیاسی ناشی از آینده‌نگری برای انتخابات‌های آتی که ممکن است نارضایتی بخشی اقشار را به همراه داشته باشد، با پیچیدگی‌هایی همراه شد. آنچه در تبصره ۲۱ هدفمندی یارانه‌ها و موضوع شناسایی پردرآمدها مطرح شد نه حذف بخشی از اقشار جامعه بلکه به نوعی نظام‌مند کردن یارانه پرداختی بیت‌المال برای همگان بر اساس عدالت و نه مساوات است. روز گذشته هر چند در نمایندگان دولت و مجلس عزم جدی برای نظام‌مند کردن یارانه نقدی اقشار پر درآمد نبود اما با این حال معدود نمایندگان نیز دغدغه جدی در این باره مطرح می‌کردند که خریدار نداشت. به نظر می‌رسد روز گذشته مصلحت‌اندیشان منافع دیگری را ملاک عمل قرار دادند تا تحقق کامل هدفمندی و شناسایی پر درآمدها همچنان به مثابه ساختمان نیمه‌کاره زیر برف بماند.

 مهم ترین اخبار سیاسی

چهارمین دور مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و آمریکا با حضور علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، ارنست مونیز، وزیر انرژی امریکا، حسین فریدون و هلگا اشمید و معاونان به پایان رسید . به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین دور مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و آمریکا با حضور علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، ارنست مونیز، وزیر انرژی امریکا، حسین فریدون و هلگا اشمید و معاونان به پایان رسید .   صبح امروز و پیش از این دور از مذاکرات پنجمین دور گفتگوهای دو جانبه ارنست مونیز و علی اکبر صالحی به مدت یک ساعت و نیم برگزار شد . نشست رسمی ایران و کشورهای ۱+۵ نیز قرار است فردا در مونترو سوئیس برگزار شود .   خبرهای رسیده از مونترو حاکی از آن است که در این دور از مذاکرات پیشرفت هایی حاصل شده اما هنوز برخی موضوعات برای گفتگو باقی است .   گفتنی است ساعت ۱۹ به وقت محلی (۲۱:۳۰ به وقت تهران) مذکرات ۴ جانبه ایران و ۳ کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در سطح معاونان برگزار خواهد شد . بر اساس گزارشها دور آتی مذاکرات نیز ۲۴ تا ۲۹ اسفند ماه خواهد بود که هنوز مکان مشخصی برای آن تعیین نشده است .  

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، جو معاملات مثبت و پرتقاضا بود. خبهمن بعد از معامله حدود ۳۰ میلیون سهم صف خرید شد و با حجم معامله ۳۳ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. خکاوه نیز با صف خرید سنگینی روبرو بود و ۲۱ میلیون سهم در این نماد عمدتا توسط حقیقی ها جابه جا شد. خودرو امروز در رنج های مثبت معامله شد. ختوقا، خریخت، خوساز، خگستر، ورنا دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. خوساز سود هر سهم سال ۹۴ را ۵ ریال اعلام کرده که نسبت به سال مالی ۹۳، با ۸۶ درصد کاهش همراه بوده است. ختراک نیز در گزارش خود سود هر سهم را ۱۷۵ ریال اعلام کرده است.

در اخبار این گروه، مدیرعامل پارس خودرو در حاشیه دومین جشنواره بین المللی طراحی خودرو از طراحی پلتفرم کلاس C در سایپا خبر داد و اظهارداشت: بر روی این پلتفرم سه مدل هاچ‌بک، کراس و سدان تولید خواهد شد .  وی تصریح کرد: خودروی ساینا از سوی مرکز تحقیقات گروه خودروسازی سایپا طراحی شده و در حال تولید آزمایشی است که در سال ۹۴ به بازار عرضه خواهد شد .

در گروه فلزات اساسی، فولاد با ۸٫۴ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، معاملات امروز این نماد بر رشد شاخص بی تاثیر نبود. معاملات فنوال همچنان با صف خرید همراه بود. فولاژ، فروس و فجر از صف فروش های گروه بودند. نماد فزرین پس از ارائه اطلاعات پیش بینی خود، امروز در محدوده صفر تابلو و در قیمت ۲۹۲ تومان بازگشایی شد. معاملات منفی فملی امروز نیز ادامه داشت و حجم معاملات آن نیز به ۱٫۹ میلیون سهم رسید.

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در مصاحبه با ماین نیوز به مصوبه اخیر هیات دولت در زمینه افزایش تعرفه واردات فولاد اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود و کاهش ارزش روبل در روسیه تا ۴۵ درصد می‌توان انتظار داشت چون فروش فولاد روسیه به صورت دلار بوده و ارزش دلار نسبت به پول این کشور مابه‌التفاوت خوبی دارد، واردات فولاد روسیه به ایران شدت خواهد گرفت؛ بنابراین ما باید درصد تعرفه واردات فولاد را با توجه به شرایط فروش و محصولاتی که در کارخانه‌ها تولید شده اما به فروش نرفته بالاتر ببریم . ایشان همچنین در طی صحبت های خود به برنامه تولید و صادرات سال جاری ذوب آهن اصفهان اشاره کرد و گفت: تولید امسال فولاد خام ذوب آهن اصفهان از ۲٫۷ میلیون تن عبور می‌کند که حدود ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته است. امیدواریم صادرات شرکت نیز تا پایان سال به ۳۴۰ هزار تن برسد که در صورت رسیدن به این عدد رشد بیش از ۵۰ درصدی در صادرات نیز تحقق خواهد یافت . ایشان همچنین خبر داد: پارت سوم تجهیزات ساخت کارخانه ریل ذوب آهن وارد کشور شده و هفته دیگر ترخیص می‌شود. همچنین پارت‌های چهارم و پنجم نیز به زودی از آلمان بارگیری شده و به سمت ایران می‌آیند . 

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حفارس سایر نمادها تماما معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند نماد حفارس جهت برگزاری مجامع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص اصلاح اساسنامه – عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره، متوقف شد . نماد حکشتی جزء یکی از نمادهایی بود که در بازار امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت .

در گروه بانکی اکثر نمادها شاهد معاملات مثبت بودند و نماد وپست با صف خرید بسته شد نماد وبصادر با ۱۰۳ میلیون حجم دارای بیشترین حجم معاملات در گروه خود بود . بانک پاسارگاد نیز که  جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور اصلاح اساسنامه متوقف شده بود امروز بازگشایی شد

محمدعلی عبدالله‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در طبس، از دیدار ‌با رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و اظهار داشت: تأمین تجهیزات اصلی نیروگاه حرارتی طبس که توسط شرکت رامپنا انجام می‌شود، به دلیل برخی محدودیت‌های بین‌المللی با مشکل مواجه شده است .وی افزود: در دیدار با‌ رئیس کل بانک مرکزی ‌رفع موانع گشایش ال سی برای تأمین تجهیزات احداث نخستین نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز کشور در طبس مورد تأکید قرار گرفت .

به گزارش خبرنگار مهر، حسین پناهیان امروز در نشستی خبری در جزیره کیش در پاسخ به سئوالی در خصوص برنامه فروش اموال مازاد بانکها در بورس کالای ایران، گفت: تالار فرعی سه کالا برای معاملات املاک راه اندازی شده است و بر این اساس جلسات و مکاتبات بسیاری با بانکها صورت گرفته است. دولت در لایحه خروج غیر تورمی از رکود مشخصا این بحث را به عنوان قانون در مجلس به تصویب خواهد رساند .مدیرعامل بورس کالای ایران، از بین رفتن رانت در این بخش را یکی از دلایل اصلی کارکرد این بورس در همین زمینه عنوان و بیان کرد: ما به صورت جدی این بحث را دنبال می کنیم و پیشنهادمان را برای تبدیل شدن به قانون ارائه کرده ایم و می خواهیم که از این ابزار برای فروش اموال مازاد بانکها استفاده کنیم

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها مثبت معامله شدند نمادهای وپترو ، شکربن ، شدوص با صف خرید بسته شدند .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، هرویک یاریجانیان با اشاره به برنامه‌های کلان دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای توسعه این صنعت ارزش آفرین در کشور، گفت: باید از توان و ظرفیت‌های بخش خصوصی واقعی به منظور توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی استفاده کرد.نائب رئیس انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری تهران با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند در جذب سرمایه گذاری خارجی، انتقال دانش فنی و تکنولوژی‌های جدید در سطح صنایع پتروشیمی ایران نقش آفرینی داشته باشد، تصریح کرد: در این بین فعالان بخش خصوصی می‌توانند از فرصت و ظرفیت های اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی استفاده کنند.

در نفتی و پالایشی، معاملات ونفت تقریبا متعادل بود و حدود ۴٫۹ میلیون سهم در این نماد جابجا شد.  شسپا نیز اولین گزارش سال ۹۴ خود را ارائه داد و بر طبق آن مبلغ ۲۵۰۴ ریال را بابت سود هر سهم اعلام کرد، این مبلغ در مقایسه با سال مالی ۹۳ با ۱۰ درصد کاهش همراه بود. شپاس نیز امروز در قیمت ۱۵۷۰ تومان بازگشایی شد.

احتمال گران شدن بنزین از ۱۵ فروردین از اخبار این حوزه بود. یک مقام مسئول در وزارت نفت در گفتگو با مهر درباره زمان اجرای طرح افزایش پنج درصدی قیمت بنزین معمولی و بنزین سوپر، گفت: طرح پیشنهادی دولت مبنی بر افزایش پنج درصدی قیمت فرآورده های نفتی در مجلس شورای اسلامی مصوب شده اما تاکنون دولت این افزایش قیمت را برای اعمال به وزارت نفت و شرکتهای تابع به ویژه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ابلاغ نکرده است . به گزارش مهر، پس از افزایش پنج درصدی قیمت بنزین برای سال ۹۴ سخنگوی اقتصادی دولت تدبیر و امید، هرگونه افزایش دوباره قیمت بنزین برای سال ۹۴ را رد کرده و تاکید می کند: دولت فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین برای سال آینده ندارد .

پرشین تحلیل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ