گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / سیمان کافی برای بلوک سازی ها نرسید، بازار تعطیل شد!

0
این روزها کارخانه های سیمانی با رکود مواجه اند و محصولات آنها در خواب بازار مسکن خریدار چندانی ندارد. گویا کارخانجات سیمانی این روزها دل و دماغ تولید ندارند و همین امر موجب شد تا امروز به دلیل عدم آماده شدن به موقع سیمان جهت بلوک سازی در شاخص، بازار سهام برای حدود یک ساعت تعطیل شود.
با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۱۲٫۱۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۴ واحد رشد به رقم ۴۷۳۷۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۲۸ واحد افزایش عدد ۱۲۳۳۶۶ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۰ واحد رشد به رقم ۲۷۷۴۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۴۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “همراه” با ۱۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۶۰ واحد افزایش به رقم ۷۱۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “میدکو” با ۰٫۳۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۷۱۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۴۶۲ میلیارد ریال رسید.

این روزها کارخانه های سیمانی با رکود مواجه اند و محصولات آنها در خواب بازار مسکن خریدار چندانی ندارد. گویا کارخانجات سیمانی این روزها دل و دماغ تولید ندارند و همین امر موجب شد تا امروز به دلیل عدم آماده شدن به موقع سیمان جهت بلوک سازی در شاخص، بازار سهام برای حدود یک ساعت تعطیل شود.

به گزارش بورس نیوز، امروز بلوک هایی همانند “وغدیر”، “ودی”، “فولاد” و “وبملت”، آماده عرضه بود. اما با توقف ناگهانی و قطع سیستم معاملاتی این عرضه ناکام ماند. به هر ترتیب با تلاش مسئولین این مشکل در نیمه ساعات معاملاتی مرتفع گردید، اما ناظر بازار اعلام کرد برای جبران کسری مدت معاملات، زمان خرید و فروش ها به مدت نیم ساعت تمدید شود.

بدین ترتیب با بروز این اختلال و در شرایطی که بر مبنای روند پایانی روز گذشته به نظر می رسید کمی از تعداد فروشنده ها کاسته شده و شیب ریزش شاخص کاهش یابد، اما در بازار تحت تأثیر نبود نقدینگی کافی، چندان رونقی مشاهده نداشت.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

امروز “حکشتی” در ادامه روند مثبت دیروز و پایداری صف های خریداران، یدک کش شاخص کل شد تا در حالی که شاخص هم وزن نزولی بوده، این نماگر رشد نزدیک به ۴۷ واحدی را تجربه کند. گرچه در این نماد سرمایه گذاران شاهد واگذاری صف خرید حدود سه میلیون سهمی بودند، اما با وجود این عرضه ها سهم مذکور دوباره با صف خرید سهام معاملات خود را پایان داد.

فن آوا: این مجموعه طی اطلاعیه ای از فروش ۲۰ درصد از سهام فن آوا کارت و شناسایی سود عملیاتی ۴۸۸ ریالی به ازای هر سهم خبر داد که گویا این منابع صرف سرمایه گذاری بلندمدت در طرح ها و پروژه های شرکت از جمله پروژه نگهداری و پشتیبانی سامانه هوشمند سوخت می گردد که شرکت طی دی ماه سال جاری برنده مناقصه شرکت ملی پالایش و پخش شده است.

“خبهمن”: طبق برخی شنیده ها و گمانه زنی ها این مجموعه خودروساز طی هفته جاری در نماد “خعتبار” و در قیمت ۲۱۵ تومان عرضه کننده خواهد بود که در صورت فروش این سهم از پرتفوی “خبهمن” به ازای هر سهم ۸ تومان سود محقق خواهد شد. این شنیده ها حاکی از آن است که “وتوصا” متقاضی خرید سهم مذکور است.

“دبالک”: این نماد عضو جدید گروه مواد دارویی است که ۱۰ درصد از سهام آن فردا در بازار دوم فرابورس برای اولین بار عرضه خواهد شد.

مجموعه مذکور برای سال جاری ۸۶۴ ریال و برای سال ۹۴ مبلغ ۹۵۵ ریال سود برآورد کرده و طبق اطلاعیه ناظر بازار در این عرضه محدودیت خرید هر شعبه کارگزاری ۵۲ هزار سهم تعیین شده است.

در پایان بد نیست به برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی هم اشاره ای داشته باشیم. انتخاباتی که هشتمین دوره خود را سپری می کند و فرآیند آن تا ساعت ۱۸ ادامه دارد. گرچه امکان تمدید این زمان نیز همانند دیگر انتخابات کشور تا ساعت ۲۱ وجود دارد. به هر ترتیب امیدواریم افرادی در این انتخابات برگزیده شوند که بتوانند بهترین تصمیمات و برنامه ریزی ها را در حوزه صنایع مختلف اتخاذ کنند و در این میان حضور نمایندگان از بازار سرمایه نیز می تواند برای بهبود وضعیت صنایع بورسی مثمر ثمر باشد. گرچه فعالان بازار سرمایه تجربه مثبتی از حضور برخی نمایندگان خود در سایر حوزه ها همچون مجلس شورای اسلامی ندارد و چندان به نتیجه این انتخابات دلخوش نیستند!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ