تحلیل ، برسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۳

0

شاخص کل بورس ۷ واحد صعود کرد و به رقم ۶۳٫۸۵۳ واحد رسید. نمادهای فارس با ۱۰۲ واحد و وغدیر با ۲۸۰واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۳٫۵میلیارد تومان رسید که خودرو با ۴٫۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته ۴ واحد کاهش یافت  و به رقم ۷۱۴واحد رسید . میدکو و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۴۲ میلیارد تومان رسید.

 

مهم ترین اخبار سیاسی

وزرات امور خارجه آمریکا اعلام کرد که وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در تاریخ ۱۵ مارس در لوزان سوئیس دیدار می کنند . ، وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته با اعلام برنامه های سفر جان کری، وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که کری روز یکشنبه ۱۵ مارس (۲۴ اسفند ماه) در شهر لوزان سوئیس با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار خواهد کرد . پیش از این تاریخ مذاکرات ایران و آمریکا از ۲۴ تا ۲۹ اسفند ماه اعلام شده بود. هنوز درباره مذاکرات در سطح ۱+۵ در لوزان خبری اعلام نشده است، اما این احتمال مطرح می شود که در صورت پیشرفت در مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ نشستی در سطح وزرا برگزار شود . در همین رابطه، ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در اقدامی که حاکی از ناامیدی آنان در تصویب طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای احتمالی با ایران است، در نامه‌ای سرگشاده آینده توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را زیر سوال بردند و مدعی شدند که این توافق تنها تا پایان دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما اعتبار دارد و پس از آن هر رئیس‌جمهور دیگری می‌تواند آن را لغو کند. این در شرایطی است که بر اساس حقوق بین‌الملل، دولت‌ها ملزم به اجرای تعهدات دولت‌های پیشین هستند و برای آنان الزام‌آوراست.

در حوزه داخلی، در اجلاسیه هفدهم مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله محمد یزدی با اخذ ۴۷ رای از ۷۳ رای توانست ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده بگیرد . سایر آرای ماخوذه را اکبر هاشمی رفسنجانی رقیب آیت‌الله یزدی از آن خود کرد .


مهم ترین اخبار اقتصادی

دومین نشست مشترک رییس‌کل بانک‌مرکزی و اعضای هیات عامل با اقتصاددانان و کارشناسان حوزه پول و بانک روز گذشته با هدف بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادهای آنها در ساختمان میرداماد  برگزار شد .ولی‌اله سیف رییس‌کل بانک‌ مرکزی، ضمن تاکید بر این موضوع که یکی از رویکردهای مهم بانک‌مرکزی در اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی، بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات اندیشمندان و نظریه‌پردازان حوزه اقتصاد است، گفت: در حال حاضر بروز فاصله بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم یکی از مهمترین دغدغه‌های بانک مرکزی است. خوشبختانه امروز پس از یک دوره طولانی سرکوب مالی، شاهد مثبت شدن نرخ سود بانکی هستیم، اما آنچه باعث بروز پاره‌ای از انتقادات وارده به نظام بانکی شده ، پیدایش فاصله زیاد بین نرخ سود و نرخ تورم و عدم تبعیت روند نرخ های سود از روند کاهشی نرخ تورم  است .وی افزود: جهت گیری بانک مرکزی در ارتباط با سیاستهای پولی و اعتباری به گونه ای است که در قالب قانون بانکداری بدون ربا، نرخ های سود بانکی در قالب عقود مبادله ای و مشارکتی متناسب با کاهش نرخ تورم و بازدهی واقعی بخشهای اقتصادی به طور متناسب تعدیل گردد اما متاسفانه، نقش غیر سازنده موسسات اعتباری غیرمجاز که خارج از حیطه نظارت این بانک می باشند، باعث گردیده است تا علاوه بر ایجاد  بی نظمی در نرخ های سود، در عمل‌ رقابت  میان بانکها در زمینه نرخ های سود به رقابتی غیرسازنده مبدل گردد و چنین محیطی در بازار پول و اعتبار به عنوان یک عامل بازدارنده در جهت کاهش و اصلاح نرخ های سود  عمل نماید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، مس به قیمت ۵۸۰۰ دلار و آلومنیوم ۱۷۶۰ دلار برای هر تن معامله شدند. دلار با کاهش قیمت همراه شد و به قیمت ۳۳۸۴ تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی ۹۴۹ هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، بالاخره نماد خودرو نیز گزارش بودجه ۹۴ خود را ارائه داد؛ خودرو در این گزارش به ازای هر سهم ۲۲۱ ریال سود در نظر گرفته که نسبت به سال مالی جاری با کاهش ۴۰ درصدی همراه است. شرکت همچنین طی اطلاعیه ای در خصوص عملکرد واقعی و پیش بینی سال مالی جاری اعلام کرد که هدفگذاری و فروش شرکت برای عملکرد سال ۹۳ بر اساس تولید محقق و برنامه تولید تا پایان سال تعداد ۶۰۰٫۰۰۰ دستگاه می باشد. خبهمن و خزامیا نیز به صف فروش رسیدند. محاسبات اولیه با توجه به تولید و فروش مذکور حاکی از افزایش حدود ۱۵ درصدی در سود هر سهم می باشد که تاثیر نهایی این تغییرات هنوز مشخص نیست و به محض نهایی شدن حسابها به اطلاع سازمان خواهد رسید. این نماد با کاهش ۵ درصدی و در قیمت ۲۵۰ تومان به تابلوی معاملات بازگشت و با بیشترین حجم معامله (۱۸٫۴ میلیون سهم) و قیمت ۲۵۰۴ ریال به کار خود پایان داد. معاملات خمحور با صف خرید آغاز شد و پس از معامله حدود ۲ میلیون سهم صف خود را عرضه کرد. معاملات خفنر دیگر نماد مثبت این گروه نیز به صف خرید رسید. در مجمع فوق العاده خکمک که در تاریخ شانزدهم برگزار شد، افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۰۰۰ر۱۰۰میلیون ریال به مبلغ ۸۵۷ر۳۲۰ میلیون ریال (افزایش به مبلغ ۸۵۷ر۲۲۰میلیون ریال) از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت تصویب شد.

توقف خط تولید وانت پیکان در شرکت ایران خودروی تبریز از خبرهای امروز این گروه بود. مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در مراسم توقف این خط تولید از جزئیات جدید توافق پژو خبر داد و گفت: بر اساس این توافق قرار است یک کارخانه مشترک با سهم ۵۰ درصدی پژو و سهم ۵۰ درصدی ایران خودرو برای تولید محصولات جدید ایجاد شود. وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۴ تولید ایران خودرو معادل ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو خواهد بود که حداکثر ۵۰ درصد آن با مشارکت پژو، رنو، سوزوکی و یک شرکت اروپایی تولید خواهد شد .

در گروه فلزات اساسی، فولاژ و فولای نمادهای مثبت گروه بودند. فنوال نیز تنها نماد صف خرید گروه بود. فولاد امروز در محدوده صفر تابلو معامله شد و حق تقدم وتوکا با ۱۲ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت. معاملات همراه با صف فروش فمراد برای تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان اعلام کرد که این شرکت در آینده به قطب نورد ورق های فولادی تبدیل می شود. فولاد هرمزگان با ۱٫۵ میلیون تن ظرفیت نصب شده، اکنون چهارمین فولادساز کشور است اما برنامه هایی برای توسعه دارد که این برنامه ها هم در تکمیل خطوط تولید و هم توسعه حجمی کمک فراوانی کرده و بر اساس آن می توان میزان تولید فولاد شرکت را از ۱٫۵ میلیون تن به ۳ میلیون تن افزایش داد . وی در ادامه گفت:  توسعه خط نورد فولاد هرمزگان از دیگر برنامه های شرکت است به گونه ای که هم تختال فولاد هرمزگان نورد شود و هم تختال مازاد فولاد مبارکه که برای صادرات برنامه ریزی کرده است که از نظر فنی و اقتصادی مقرون به صرفه است .

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: با وجود محدودیت‌های متعدد در برابر ایران، مصرف‌کنندگان اروپایی، تولیدات فولاد مبارکه را به محصولات مشابه چینی و روسیه ترجیح می دهند و حتی حاضرند پول بیشتری بابت آن پرداخت کنند. به همین دلیل، این شرکت در حال حاضر هیچ محصولی که به فروش نرسیده باشد، در انبار ندارد .

در نفتی و پالایشی، ونفت با افت قیمت همراه بود. سایر نمادها نیز معاملات کم رمقی داشتند.

به نقل از بورس پرس ابلاغیه قیمت خوراک و فرآورده های نفتی بالاخره صبح امروز به ۹ پالایشگاه و سازمان بورس ارسال شد تا شاید در آخرین هفته سال نماد ۶ پالایشگاه بازگشایی شوند. سازمان بورس دیروز و قبل از این رویداد از شرکت های پالایشگاهی خواسته بود تا به جز ارقام مرتبط با تولید و فروش و سود ، همه محاسبات لازم را انجام دهند تا بعد از دریافت ابلاغیه در روز جاری، طی دو سه روز آینده صورت های مالی میاندوره ایی و بودجه ۹۴ را تهیه و ارایه کنند که بر همین اساس تا این لحظه سه نماد شراز، شتران و شاوان آمار تولید و فروش ۱۱ ماهه خود را در سایت کدال منتشر کردند.

 گروه داروئی، نیز بی تاثیر از جو بازار امروز نبود و به جز چند نماد معاملات گروه در بازه های منفی انجام شد. دارویی البرز بالک در قیمت ۴۷۵ تومان عرضه و حدود ۱۱ میلیون سهم در این نماد معامله شد. مجوز افزایش سرمایه داروسازی ابوریحان نیز از سوی سازمان صادر شد. افزایش سرمایه این شرکت به میزان ۸۰ درصد و از محل سود انباشته و اندوخته خواهد بود؛ معاملات منفی این نماد نیز در محدود صفر تابلو و در قیمت ۸۱۳ تومان پایان یافت.

تیپیکو گزارش ۹ ماهه خود را ارائه داد؛ بر طبق این گزارش سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۲/۹۴ را ۹۶۲ ریال اعلام کرده که نسبت به پیش بینی قبلی با ۳ درصد تعدیل منفی همراه بوده است. همچنین شرکت در دوره ۹ ماهه توانسته تنها ۱ درصد از این پیش بینی را پوشش دهد.

 

در گروه محصولات غذایی و لبنی، غشاذر، غچین و غاذر نمادهای مثبت گروه بودند. نماد وبشهر پس از ارائه اولین پیش بینی ۹۴ و در نظر گرفتن EPS ۳۷ تومانی، امروز با ۲ درصد کاهش قیمت بازگشایی شد.

در این گروه، عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس طی هفته آینده از سوی سازمان بورس انجام خواهد شد .

در گروه حمل و نقلی، بجز نماد حسینا که مثبت معامله شد سایر نمادها تماما در بازار امروز منفی معامله شدند و نماد حتاید با صف فروش بسته شد.

حتاید در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود را مبلغ ۶۵۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با کاهش ۱۶ درصدی همراه بوده است . درآمدهای عملیاتی پیش بینی شده در سال مالی ۱۳۹۴ نسبت به سال مالی قبل ۲۴ درصد کاهش یافته  که این امر به دلیل کاهش حجم عملیات و عدم شناسائی درآمد قراردادهای اجاره ناشی از سایتهای پردیس متحد و عملیات متفرقه بندر امام(عدم انعقاد قرارداد)و نحوه قرارداد منعقده اجاره پایانه کانتینری شماره یک منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجائی (۲۷/۱۰/۹۳) می باشد.بر اساس مفاد این قرارداد هزینه های عملیاتی ناشی از واگذاری تجهیزات و ماشین آلات ناحیه هرمزگان از تعهد این شرکت خارج گردیده که بالطبع با توجه به انتقال هزینه های عملیاتی این ناحیه درآمد های عملیاتی شناسائی شده در قرارداد مذکور کاهش یافته است. همچنین باعنایت به عدم شناسائی درآمدهای مرتبط با عملیات متفرقه بندر امام و سایتهای پردیس متحد هزینه های قابل اجتناب این قراردادها برای سال مالی ۱۳۹۴ در سرفصل بهای تمام شده لحاظ نشده است. این امر در نهایت منجر گردید سود ناخالص نسبت به سال قبل افزایش یابد .

کاهش عمده هزینه های مالی مرتبط با تسویه تسهیلات مالی دریافتی می باشد .

کاهش درآمدهای سرمایه گذاری مرتبط با کاهش سود تقسیمی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار معادل ۲۶ درصد و سود تقسیمی شرکتهای فرعی و وابسته معادل ۲۹ درصد و سود سپرده بانکی به علت کاهش درآمدهای عملیاتی و مدت ماندگاری وجوه (رسوب) معادل ۵۹ درصد و افزایش کاهش ارزش انباشته سرمایه گذاری در سهام می باشد .

کاهش عمده درآمدهای متفرقه مرتبط با تبدیل قراردادهای اجاره به رهن کامل می باشد(شرکتهای زیر مجموعه)، بدین لحاظ برای سال مالی ۱۳۹۴ درآمد اجاره ساختمانها در نظر گرفته نشده است و عدم انعقاد قرارداد اجاره برخی املاک در تهران برای سال مالی ۱۳۹۴٫

در گروه بانکی، اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند نماد وبصادر ۵۶ میلیون سهم دارای بیشترین حجم معاملات در گروه خود و جزء نمادی بود که بر شاخص امروز تاثیر منفی گذاشت .

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دومین نشست مشترک رییس‌کل بانک‌مرکزی و اعضای هیات عامل با اقتصاددانان و کارشناسان حوزه پول و بانک روز گذشته با هدف بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادهای آنها در ساختمان میرداماد  برگزار شد .ولی‌اله سیف رییس‌کل بانک‌ مرکزی، ضمن تاکید بر این موضوع که یکی از رویکردهای مهم بانک‌مرکزی در اتخاذ تصمیم‌های اقتصادی، بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات اندیشمندان و نظریه‌پردازان حوزه اقتصاد است، گفت: در حال حاضر بروز فاصله بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم یکی از مهمترین دغدغه‌های بانک مرکزی است. خوشبختانه امروز پس از یک دوره طولانی سرکوب مالی، شاهد مثبت شدن نرخ سود بانکی هستیم، اما آنچه باعث بروز پاره‌ای از انتقادات وارده به نظام بانکی شده ، پیدایش فاصله زیاد بین نرخ سود و نرخ تورم و عدم تبعیت روند نرخ های سود از روند کاهشی نرخ تورم  است .

در گروه محصولات شیمیایی، بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای شکربن ، شپلی ، شپترو با صف فروش بسته شدند . نماد فارس که در بازار امروز دارای معاملات مثبت بود توانست تاثیر مثبت بر شاخص بگذارد .

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگو با خبرنگار شانا گفت: مجتمعهای تولیدی پتروشیمی بدهکاری خود در زمینه واگذاری این مجتمعها را طبق قانون باید پرداخت کنند .وی افزود: بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی و در صورت تائید هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران به طرحهای پتروشیمی واگذار شده به بخش خصوصی فرصت داده می شود، پس از بهره برداری، بدهکاری خود را به خزانه دولت پرداخت کنند، ضمن آن که بهره این بدهکاری برای مدت زمان فرصت داده شده باید از سوی سهامداران این طرحها نیز پرداخته شود.

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ