گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/فوتبالی ها بورسی نشدند!

0
آخرین روزهای سال ۹۳ هم رو به پایان است، اما هنوز خبری از بازگشایی پالایشگاه ها نیست. اتفاقی که در چندین مرحله مسئولین قول اعلام قیمت های جدید خوراک و فرآورده های نفتی را مطرح کردند تا شاید این نمادها به تابلوی معاملات بازار سهام بازگردند.
با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۱۲٫۱۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۷ واحد افت به رقم ۴۷۳۳۷ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۹۱ واحد افزایش عدد ۱۲۳۶۱۵ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲ واحد رشد به رقم ۲۷۷۴۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۱۰۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وبصادر” با ۳۶ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد افت به رقم ۷۱۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۸۳۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۲۴۲ میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، آخرین روزهای سال ۹۳ هم رو به پایان است، اما هنوز خبری از بازگشایی پالایشگاه ها نیست. اتفاقی که در چندین مرحله مسئولین قول اعلام قیمت های جدید خوراک و فرآورده های نفتی را مطرح کردند تا شاید این نمادها به تابلوی معاملات بازار سهام بازگردند. اما پس از حدود هشت ماه و در شرایطی که تنها ۱۰ روز به پایان سال ۹۳ باقی مانده شرکت های مذکور نه تنها نتوانسته صورت های مالی عملکرد میان دوره ای خود را منتشر کنند، بلکه امکان ارایه اولین پیش بینی سود سال ۹۴ آنها نیز وجود ندارد.

گرچه طی روز جاری خبرها از دریافت ابلاغیه وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی توسط پالایشگاه ها حکایت داشت. بطوریکه شرکت هایی همچون پالایش نفت تهران، شیراز و لاوان آماری از عملکرد تولید و فروش ۱۰ و یا ۱۱ ماهه خود در سال جاری را روی سایت کدال منتشر کردند تا شاید نشانه هایی برای به ثمر رسیدن تلاش مسئولان جهت بازگشت نمادهای پالایشی در فرصت های باقیمانده سال ۹۳ باشد.

“خودرو”: نماد معاملاتی این مجموعه خودروساز نیز پس از آنکه به تمام شایعات موجود برای اعلام پیش بینی سود ۲۲ تومانی به ازای هر سهم و تعدیل منفی ۴۱ درصد سال مالی ۹۴ مهر تأیید زد، بدون محدودیت نوسان قیمت به تابلوی بورس بازگشت و با افت حدود پنج درصدی قیمت سهم مواجه شد و بازگشایی نماد مذکور سایر نمادهای خودرویی و قطعه ساز را نیز به محدوده دامنه نوسان منفی قیمت ها کشاند تا تقریباً تمامی نمادهای این گروه قرمز پوش شوند.

همزمان با این اتفاق در تالار حافظ، گروه صنعتی ایران خودرو در تبریز خط تولید وانت آریسان با تولید روزانه ۵۰ دستگاه را به بهره برداری رساند تا از این پس وانت پیکان نیز همچون خودروی پیکان به موزه برود.

البته خبرهای “خودرو” به همین جا نیز ختم نمی شود؛ چراکه مدیر عامل این مجموعه در مصاحبه ای از تأسیس شرکتی مشترک با پژوی فرانسه با مالکیت ۵۰ درصدی ایران خودرو خبر داد تا محصولاتی جدید به صورت مشترک تولید شود. آنچنان که تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو تا سال ۱۴۰۴ به صورت مشارکتی با پژو، رنو، سوزوکی و یک شرکت اروپایی از برنامه های آتی این مجموعه خودروساز است.

“قنقش”: این مجموعه قندی اما کام تلخ سهامدارانش را با اعلام تعدیل منفی ۵۶ درصدی سود سال ۹۳ و کاهش ۱۰ درصدی سود سال ۹۴ نسبت به بودجه جاری خود تلخ تر کرد. اما سهم مذکور پس از آنکه نماد معاملاتی آن از سوی ناظر مجاز محفوظ شد نتوانست مورد معامله قرار گرفته و قیمت بخورد.

“وبانک”: شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی سود هر سهم سال مالی ۹۳ را که پیش از این ۱۰۸۵ ریال پیش بینی کرده بود، ۳۱ درصد تعدیل مثبت داد تا سود هر سهم خود را به ۱۴۱۹ ریال افزایش دهد.

این مجموعه برای سال ۹۴ نیز به ازای هر سهم ۱۱۱۴ ریال سود برآورد کرده است. در پی انتشار اطلاعیه جدید “وبانک” بابت این تعدیل مثبت سودآوری، سهم با رشد بیش از سه درصدی قیمت همراه شد.

“دبالک”: نماد مذکور امروز عرضه اولیه شد و در حالی ۱۱ میلیون از سهام این مجموعه دارویی در بازار به قیمت ۴۷۵ تومان به فروش رسید که سرمایه گذاران نسبت ۵٫۵ واحدی قیمت به عایدی را به آن تخصیص دادند.

در سطح کلان نیز رییس کل بانک مرکزی در دومین نشست مشترک خود و اعضای هیأت عامل با اقتصاددانان و کارشناسان حوزه پول و بانک از کاهش نرخ سود متناسب با تورم در اولین فرصت سال ۹۴ خبر داد تا شاید رالی بانک ها برای پرداخت سود بالاتر جهت جذب نقدینگی بیشتر پایان یابد.

“سرخابی ها”: در پایان روی خطاب اهالی تالار با سازمان خصوصی سازی است. چراکه وقتی این روزها سهام بهترین، سودآورترین و بدون حاشیه ترین شرکت های بورسی خریداری ندارد، واقعاً چه انتظاری داریم که در واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با این همه شایعه و حواشی و جنجال خریداری حضور پیدا کند. همین است که امروز برای این مزایده پاکتی جهت بازگشایی وجود نداشت و در نهایت مزایده مذکور لغو شد تا هیأت واگذاری در جلسه هفته آتی خود نسبت به این برنامه تصمیم گیری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ