تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۳

0

شاخص کل بورس ۳۷۰ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۴،۹۸۰ واحد رسید . نمادهای وبملت با ۷۱ واحد و وپاسار با ۵۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۳۸۸٫۲ میلیارد تومان رسید که نماد وبملت با ۹٫۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس ۲ واحد نزول کرد و به رقم ۷۲۰ واحد رسید. نمادهای مارون و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۵۵ میلیارد تومان رسید که نماد تازه وارد کپرور با ۸٫۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

نایب رئیس انجمن صنفی کانون عالی کارفرمایی ایران با اشاره به اینکه دستمزد ۹۴ امشب با فرمول ترکیبی نرخ تورم و معیشت کارگران تعیین خواهد شد گفت: پیش بینی می‌شود شرکای اجتماعی میانگین ۱۸ درصد افزایش مزد سال آینده را تصویب کنند . عطاردیان با تأکید بر اینکه حقوق مطابق تورم افزایش و در کنار آن سایر مزایا مانند حق مسکن و بن خوار و بار و پایه سنوات نیز افزایش می‌یابد گفت : علاوه بر این نیز مقداری به عنوان معیشت کارگران مد نظر قرار خواهد گرفت . نایب رئیس انجمن صنفی کانون عالی کارفرمایی ایران با بیان اینکه پیش بینی می شود که نرخ تورم میانگین ۱۸ درصد افزایش یابد گفت: فاصله ۲۶۰ هزار تومانی حقوق کارگران را تایید می‌کنم. اکنون نمایندگان کارگری خواستار افزایش ۲۵ درصدی نرخ دستمزد و نمایندگان کارفرمایی خواستار افزایش ۱۶ درصدی مطابق با نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی هستند. اما به نظرم می‌توان پیش بینی کرد که افزایش میانگین ۱۸ درصدی محقق شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ روز یکشنبه در حالی در لوزان سوئیس گرد هم جمع‌ می‌شوند که نشانه‌هایی از حصول توافق در ماه جاری میلادی مشاهده می‌شود . بنا بر گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، «جان کری » وزیر خارجه آمریکا یکشنبه شب برای دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای ایران عازم سوئیس می‌شود و احتمال زیادی وجود دارد که یک توافق تاریخی درباره موضوع هسته‌ای ایران قریب‌الوقوع باشد .  در حالیکه مقامات هشدار می‌دهند که ممکن است توافقی حاصل نشود اما نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵ به زودی یک نوع توافق کلی را اعلام می‌کنند و کار بر روی جزئیات فنی نیز تا پایان مهلت ژوئن ادامه خواهد داشت . بر اساس این گزارش، نشانه‌های زیادی از جانب واشنگتن و تهران وجود دارد که نشان می‌دهد دولت‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای حضور دارد، معتقندند که می‌توانند علیرغم مخالفت‌های داخلی، به یک تفاهم سیاسی در زمینه موضوع هسته‌ای ایران دست پیدا کنند .

در همین رابطه ، محمدجوادظریف درخصوص “پیش بینی نتایج این دور از مذاکرات” گفت: به نظر من در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی، مشابه آنچه که در جمهوری اسلامی ایران هست، داشته باشد، رسیدن به راه حل دشوار نیست . وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح دستور کار گفتگوهای این دور از مذاکرات، بحث تحریم ها را از جمله مهمترین محورهای این دور برشمرد و گفت: سروصدایی که در یک هفته اخیر مقامات غربی به راه انداخته اند بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد . به گزارش فردا به نقل از شبکه خبر، وزیر امور خارجه تاکید کرد: بحث های عمده ای در این چند روز خواهیم داشت، اما در این چند روز باید راه حل ها را در حدامکان، به نتیجه برسانیم، راه حل ها باید به صورت دقیق و جزئی نگارش شوند، تا به مرحله تدوین توافق برسیم .

دلار و سکه

دلار قدری افزایش یافت و به قیمت ۳۲۶۷ تومان رسید . سکه در محدوده ۹۱۵ هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات که امروز نیز با رشد قیمتی همراه بود، خبهمن با جابجایی حدود ۲۹ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. خودرو پس از معامله ۱۴ میلیون سهم صف خرید شد. در قطعه سازها خکاوه که با صف خرید کار خود را آغاز کرد ۱۰٫۶ میلیون سهم معامله شد. خکمک با ۴۳ درصد افزایش در قیمت ۱۳۱ تومان بازگشایی شد.

در اخبار این صنعت، مدیرعامل گروه سایپا در سمینار مدیران عامل شرکت های گروه خودروسازی سایپا با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات سایپا گفت: باید این موضوع را مدنظر قرار داد که ورود به ۵۰ درصد بازار جهانی برای سایپا الزامی است و از امروز باید استاندارد های چند سال آینده را نیز در تولید مدنظر قرار داده و دنبال کرد و توسعه صادرات را با بهبود وضعیت کیفی محصولات پیگیری کرد . مدنی تلاش برای خودکفا کردن محصولات جدید را از دیگر برنامه های سایپا دانست و گفت: قطعه سازان ما در این زمینه فعالیت های مناسبی را انجام داده اند و می توانند در داخلی سازی کمک زیادی کنند و در این راستا باید انعقاد قرارداد ها با قطعه سازان با سرعت بیشتری صورت پذیرد .

در گروه فلزات اساسی، فملی پس از معامله حدود ۴ میلیون سهم در قیمت ۱۷۶۹ ریال به صف خرید رسید. نماد ذوب پس از تعدیل منفی ۷۸ درصدی در EPS سال جاری و اعلام سود ۸۶ ریالی بابت هر سهم سال مالی ۹۴ با ۴ درصد کاهش در قیمت ۱۴۶۵ ریال بازگشایی شد و پس از معامله ۴ میلیون سهم در قیمت ۱۴۷۶ ریال معاملاتش پایان یافت. فولاژ، فایرا و زنگان از نمادهای منفی گروه بودند؛ مجمع عمومی فوق العاده فولاژ جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه پنج شنبه این هفته برگزار می گردد. فخوز نیز در محدوده ۳ درصد منفی به تابلوی معاملات بازگشت و پس از معامله ۷۹ هزار سهم در قیمت ۴۲۷۲ ریال صف فروش شد.

در این حوزه، به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان از اعزام نمایندگان ویژه دولت برای مذاکره با دولت چین در گشایش فاینانس طرح های فولادی خبر داد و گفت: مدیرعامل شرکت ملی فولاد، معاون این شرکت و مدیر سرمایه گذاری ایمیدرو برای مذاکره نهایی به چین سفر خواهند کرد و براین اساس، سفیر ایران در چین نیز برای پیگیری این پروژه ها فعال شده، ضمن اینکه هفته گذشته ملاقاتی با سفیر چین صورت گفته است . وی با بیان اینکه بروکراسی حاکم بر چین منجر به این شده است که ظرف یک سال اخیر حتی یک یوآن هم برای طرح های فولادی گشایش اعتبار نشود ابراز امیدواری کرد: با توجه به رابطه سیاسی مناسب میان ایران و چین باید بتوان سه میلیارد یورو ال سی برای طرح های فولادی را هرچه زودتر عملیاتی کرد .

به گزارش«فولاد نیوز»، قیمت مواد اولیه از مس گرفته تا سنگ‌آهن می‌تواند در پی اعمال سیاست‌های انبساطی پولی دولت چین دستخوش تغییر شده و افزایش یابد. کاهش نرخ بهره می تواند منجر به تحریک بخش‌های ساخت و ساز و انرژی در اقتصاد چین شود . یوگن وینبرگ رئیس گروه تحقیقات بازار کالای کامرز بانک می‌گوید دولت چین برای دومین بار در سه ماه اخیر به هدف تحریک تقاضا اقدام به کاهش نرخ بهره کرده است. وینبرگ اضافه می‌کند دست اندر‌کاران بازار با توجه به شرایطریال انتظار اعمال سیاست‌های‌ انبساطی را داشتند. در کوتاه مدت خوش‌بینی نسبت به اعمال این سیاست می‌تواند به افرایش قیمت بیانجامد . چین بزرگترین خریدار مس و سنگ‌آهن جهان است. قیمت مس و سنگ‌آهن در پی کاهش رشد اقتصادی چین به خصوص در بخش ساخت و ساز و کاهش تقاضا در این کشور به شدت کاهش یافت .

در نفتی و پالایشی، شرانل و شسپا نمادهای مثبت گروه بودند. معاملات ونفت نیز پس از معامله ۴ میلیون سهم وارد بازه های منفی شد. در نماد صف فروش شنفت نیز هیچ معامله ای صورت نگرفت.

در خبرهای این گروه، مدیر اداره نظارت بر بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام نتایج جلسه روز گذشته بورسی ها و پالایشگاهی ها، گفت: با توجه به اینکه در هفته گذشته نرخ ها و چگونگی تهیه اطلاعات مشخص شده پالایشگاه ها باید اطلاعات را تا روز دوشنبه به بورس برای بازگشایی نماد ارایه دهند . در همین راستا، به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مدیرمالی پالایشگاه شیراز ضمن اعلام تلاش برای ارایه اطلاعات تا فردا ، از برگزاری جلسه ایی با معاون وزیر نفت و احتمال عدم ارایه اطلاعات به بورس تا روز دوشنبه خبر داد . این مقام مسئول افزود: همه سعی و تلاش خود را خواهیم کرد تا اطلاعات مربوط به صورت های مالی تا فردا به سازمان بورس ارسال شود اما نامه ایی مبنی بر برگزاری جلسه ایی با معاون وزیر نفت در فردا دوشنبه دریافت کرده ایم که عملا” مانع از ارایه اطلاعات تا فردا و بازگشایی نماد در سال جاری خواهد شد . تنگستانی ادامه داد: با این اوصاف و در صورت پابرجا بودن جلسه فردا بامعاون وزیر، ارایه اطلاعات تا فردا منتفی خواهد شد. چرا که مدیران و نمایندگان پالایشگاه ها باید فردا در تهران حاضر باشند .

در گروه ماشین آلات و تجهیزات، تایرا پرتقاضا بود، این نماد در قیمت ۴۶۰۲ با صف خرید آغاز به کار کرد و پس از عرضه صف خود در اوایل بازار مجددا صف خرید شد و حجم معاملاتش به ۶٫۲ میلیون سهم رسید. در تکمبا حدود ۱۹ میلیون سهم بین سهامداران حقیقی جابجا شد، بودجه ۹۴ این نماد نیز بر روی کدال قرار گرفت و طبق آن شرکت برای سود هر سهم سال مالی ۹۴ مبلغ ۶۱ ریال پیش بینی کرده که نسبت به سال جاری با ۵۲ درصد افزایش همراه است. تکشا و تمحرکه در این گروه صف فروش بودند. سایر نمادها نیز معاملات متعادلی داشتند.

در گروه حمل و نقلی تمام نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حکشتی که جزء یکی از نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل بود با صف خرید بسته شد .

در گروه بانکی نمادها تماما مثبت معامله شدند و اکثر نمادها با صف خرید بسته شدند بانک صادرات جزء یکی از پرتقاضاترین نمادها در بازار امروز بود همچنین نماد وبملت با ۷۱ واحد تاثیر مثبت یکی از تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص کل بود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بانک خارمیانه در نماد وخاور در بخش واسطه گریهای مالی به جزء تامین وجوه بیمه و بازنشستگی ، گروه واسطه گریهای پولی و طبقه سایر واسطه گریهای پولی و در فهرست نرخ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران و با توجه به انتقال سهام شرکت مذکور از بازار فرا بورس ایران به بورس اوراق بهادار تهران از فردا آماده انجام معامله می باشد.

 در خبری داشتیم مدیرعال بانک ملی عبدالناصر همتی گفت: نرخ سود سپرده‌ها باید در سال ۹۴ پائین بیاید، چرا که با کاهش تورم و پائین آمدن آن نرخ سود ۲۲ درصد توجیه ندارد و نرخ سود یکساله ۱۹ الی ۲۰ درصد معقول است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شکربن ، شپترو با صف فروش بسته شدند . شفن جزء یکی از نمادهایی بود که بیشترین عرضه را در بازار امروز داشت .

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح برنامه جدید ۱۰ ساله توسعه صنعت پتروشیمی ایران، اعلام کرد: احداث مجتمع‌های جدید پروپیلن در دستور کار قرار گرفته است.معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه در شرایط فعلی برنامه های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش بینی شده است  و این صنعت یکی از ارکان توسعه اقتصادی کشور در سالهای آتی خواهد بود، تصریح کرد: پتروشیمی محور و ستون توسعه اقتصادی کشور به شمار می رود و با تمام بخشهای صنعت در ارتباط است و باید تمام ارکان اقتصادی کشور از این صنعت ارزشمند و سود آور حمایت کنند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی کرباسیان در مراسم امضای قرارداد واگذاری ۱۶۰ هکتار به شرکت پتروشیمی منطقه ویژه پارسیان گفت: صنایع انرژی بر ایران باید در مکان هایی احداث شود که دارای منابع گازی مناسب و وسیعی باشد که بر این اساس منطقه ویژه پارسیان مزیت های لازم برای استقرار صنایع انرژی بر را دارد .وی افزود: سیاست وزارت صنعت جلوگیری از خام فروشی اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده از مواد معدنی است که بر این اساس این قرارداد تامین کننده این سیاست وزارت صنعت است .معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قرار است در این منطقه ۱۰ میلیون تن محصول پتروشیمی، ۱۰ میلیون تن فولاد و ۱۰ میلیون تن آلومنیوم تولید شود.

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ