تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۵ فروردین ۹۴

0

شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی سال جدید ۳۵۳ واحد صعود کرد و به رقم ۶۲٫۸۸۵ واحد رسید که نمادهای فملی با ۶۹ واحد، تاپیکو با ۶۳ واحد و شبندر با ۳۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر این رقم گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱٫۱۸۹ میلیارد ریال رسید که وبصادر با ۷۲ میلیارد ریال دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۱۲ واحد صعود کرد و به رقم ۶۸۰ واحد رسید. نمادهای مارون و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص داشتند. ارزش معاملات در این بازار نیز به رقم ۱۴۰ میلیارد ریال رسید.

فلزات اساسی

در بازار های جهانی مس به قیمت ۶۱۲۸دلار ، آلومنیوم ۱۷۸۶ دلار ، روی ۲۰۷۰ دلار و سرب ۱۸۳۱ دلار برای هر تن معامله شدند .

مهمترین اخبار اقتصادی

مهمترین خبر اقتصادی به نخستین اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت فعلی حمل و نقل و مسکن در سال جدید مربوط بود. عباس آخوندی با بیان اینکه در سال ۹۴ با تصویب شورای پول و اعتبار به دنبال افزایش سقف تسهیلات مسکن هستیم گفت: با افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده به ۵۰ میلیون تومان سالی ۳۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده نوسازی می شود و در مجموع تا ۶ سال آینده یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده بهسازی و نوسازی می شوند.

آخوندی در بخشی از اظهاراتش درباره میزان تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه حمل و نقل گفت: بر اساس این قانون قرار بود تا پایان سال ۹۴ سهم ریل از حمل و نقل مسافر و بار به ۱۸ درصد افزایش یابد در حالی که اکنون سهم ریل از جابجایی مسافر حداکثر ۱۰ و در حوزه بار حدود ۵ درصد است. بنابراین در حوزه ریلی نسبت به برنامه پنجم توسعه بسیار عقب هستیم. وی افزود: از زمانی که مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفتم جهت گیری‌های خوبی در حوزه حمل و نقل صورت گرفته به طوریکه حمل و نقل ریلی را در صدر برنامه‌های حمل و نقلی کشور قرار دادیم و اولویت تخصیص منابع ما به این بخش است. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر توسعه حمل و نقل حومه‌ای ریلی ادامه داد: حومه شهرهای بزرگ از نظر حمل و نقل ریلی وضعیت مناسبی ندارد اما در آینده باید حمل و نقل روزانه در حومه شهر‌ها با ریل انجام شود. وی با با بیان اینکه ناوگان ریلی کشور در بخش مسافری بسیار پیر است گفت: حدود ۲۶۰۰ واگن مسافری در کشور فعال است که تقریبا ۲۰۰۰ واگن از این تعداد قابل قبول است و بیش از ۶۰۰ واگن رضایت بخش نیست و طی چند سال آینده باید بیش از ۲۰۰۰ واگن مسافری و بیش از ۵۰ هزار واگن باری به ناوگان ریلی کشور اضافه شود.

افزایش قیمت سبد نفتی اوپک دیگر خبر این حوزه بود. به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، روز دوشنبه سوم فروردین ماه ۱۳۹۴ با ۳۷ سنت افزایش ۵۰٫۳۰ دلار در هر بشکه فروخته شد.

مهمترین اخبار سیاسی

تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، به منظور انجام مذاکرات هسته‌ ای که آخرین دور گفتگو ها پیش از پایان ماه مارس است امروز تهران را به مقصد لوزان ترک می‌کنند. وزیر امور خارجه کشورمان در این راستا گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در این دور از مذاکرات حداکثر تلاش خود را می کند. به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره برنامه تیم مذاکره کننده برای اجرای رهنمود رهبر معظم انقلاب مبنی بر لغو همه تحریم ها، اظهارداشت: این نظری است که دولت از ابتدا بر آن اصرار کرده است.

مجید تخت روانچی، عضو هیات مذاکره کننده هسته ایران نیز با بیان اینکه پیش بینی نتیجه مذاکرات سخت است گفت که ما امیدواریم که نتیجه برسیم؛ البته به طرف مقابل بستگی دارد که واقعیات را بپذیرد و بداند که اگر بخواهد به نتیجه برسد باید سیاست های تحریم خود را کنار بگذارد. وی همچنین بیان داشت که اختلافات خیلی کم شده اما یکی دو مورد اساسی وجود دارد که امیدواریم آنها هم حل شوند.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

گروه بانکی که بیشترین حجم معاملات بازار امروز را به خود اختصاص داده، به جز بانک سرمایه، وپست و حکمت معاملات مثبتی داشتند. در نماد وبصادر که برای سال مالی ۹۴ ، ۱۴۵ ریال سود پیش بینی کرده،۸۴ میلیون سهم، عمدتا توسط حقیقی ها، جابجا شد.

در گروه نفتی و پالایشی که معاملات مثبت ولی کم حجمی داشت،به جز شسپا و شرانل مابقی نمادها با صف خرید به کار خود پایان دادند. شنفت نیز همچنان تنها نماد صف فروش گروه بود که هیچ معامله ای در آن انجام نشد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خکاوه پرتقاضا بود و حدود ۱۸ میلیون سهم در حداکثر قیمت در این نماد جابجا شد. خپارس با معامله ۳۵ میلیون سهم در بازه های منفی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

نماد خاهن گزارش اولین پیش بینی سال ۹۴ را ارائه داد که طی آن بابت سود هر سهم ۲۴۳ ریال در نظر گرفته که نسبت به سال مالی ۹۳ تغییر محسوسی نداشت.

در گروه فلزات اساسی، معامله ۶٫۷ میلیون سهم در محدوده های مثبت فملی بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص امروز گذاشت. سایر نمادهای این گروه نیز معاملات مثبتی داشتند. فنوال از نمادهای پرتقاضای بازار بود که در نهایت با معامله ۶۳۰۰ سهم با صف خرید به کار خود پایان داد. نماد فباهنر نیز امروز در ۴ درصد مثبت و در قیمت ۱٫۶۰۵ ریال بازگشایی شد. نماد فلوله با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم پیش از شروع معاملات متوقف شد.

در برقی ها، بترانس صف فروش بود. بکام و بنیرو نیز نمادهای مثبت گروه بودند. در این گروه بشهاب نیز سود هر سهم سال مالی ۹۴ را ۱٫۸۱۲ ریال پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی ۹۳ با رشد ۱۳ درصدی همراه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ