آیا عربستان می تواند حوثی ها را شکست دهد/ وقتی سعودی‌ها به انصارلله پول تانک دادند

1

علی شهاب تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای در بخش عربی پایگاه خبری شبکه سی ان ان نوشت که تاریخچه طولانی درگیری‌ها در یمن نشان می‌دهد که در جنگ نوامبر سال ۲۰۰۹ میلادی حوثی ها بر ۲۵ روستای مرزی عربستان سعودی و ۱۰ تانک در منطقه جازان واقع در جنوب غربی این کشور در کمتر از ۱ هفته مسلط شدند، این در حالی بود که در آن زمان نیروهای سعودی حمله‌ای را بر ضد جنبش انصار الله در داخل یمن آغاز کرده بودند. در آن زمان عربستان مجبور شد برای بازپس گرفتن تانک‌های خود پول بپردازد.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

ویژگی‌های شخصیتی مبارزان یمنی نقش اساسی در ترسیم معادله‌های درگیری کنونی در یمن دارد، آن هم در برابر ضعف اساسی طرف مقابل که در نتیجه عوامل عدیده‌ای در ابعاد فردی و اجتماعی از جمله فقدان تجربه‌های نظامی لازم و موقعیت مردم ‌شناختی در داخل عربستان سعودی و مرزهای این کشور با یمن -که محل استقرار اسماعیلی ها است- به‌ وجود آمده است.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

در اینجا باید به این نکته توجه داشت که جنبش حوثی ها یک رویکرد گذرا در تاریخ منطقه نیست، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از ساکنان یمن که بالغ بر ۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد وابسته به زیدی ها هستند که حوثی ها موقعیت ویژه‌ای در میان آن‌ها دارند. در نتیجه بسیج نظامی این عده با در نظر گرفتن قدرت بالای حوثی ها در بسیج مردمی در بستر خود بنا به مسائل اجتماعی و اعتقادی و همچنین حضور عناصر و جریان‌های محلی خسارت ‌دیده از سیاست‌های عربستان سعودی در یمن می‌تواند دامنه مبارزات مردمی بر ضد تجاوز ریاض را بیشتر کند.

شاید بتوان اعلام آماده ‌باش عربستان سعودی برای ۱۵۰ هزار نظامی این رژیم در مرزهای یمن را که رسانه‌های عربستان اعلام کرده‌اند ، دلیلی بر اطلاع ریاض از این پتانسیل قوی دانست. در مورد توانمندی‌های نظامی باید گفت که مشخص است که جنگ‌های ۶ گانه‌ای که حوثی ‌ها بر ضد دولت یمن انجام داده‌اند، تجربه نظامی گسترده‌ای را در اختیار آن‌ها قرار داده است. این در حالی است که جریان مذکور در مبارزه با عناصر سعودی نیز تجربه دارند و حتی در سال ۲۰۰۹ میلادی در نزدیکی منطقه جازان تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک عربستان سعودی نیز پیشروی کرده‌اند.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

توانمندی نظامی حوثی ها با در نظر گرفتن تسلیحات تحت اختیار آن‌ها نشان می‌دهد این گروه قادر به ورود در دو نوع جنگ نظامی و چریکی هستند. ازآنجا که نمی‌توان تحولات امروز یمن را از اوضاع کنونی منطقه جدا کرد، مداخله مستقیم عربستان بر ضد حوثی ها، منطقه را به دور تازه ای از درگیری‌ها خواهد کشاند، طبیعی است که چنین درگیری‌هایی مایه کشمکش‌های منطقه‌ای شود، همان‌طور که در تمامی پرونده‌های منطقه این موضوع قابل مشاهده است.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

ازآنجا که موقعیت یمن بر اساس پتانسیل ویژه و استراتژیک و قرار گرفتن در سواحل دریای سرخ مورد توجه دولت‌های منطقه‌ای و جهانی بوده است، کسی که در درگیری یمن پیروز شوند، به‌ صورت عملی کنترل گذرگاهی که نفت دریای سرخ را از طریق گذرگاه‌های دریایی اقیانوس هند به آسیا می‌رساند، در اختیار خواهد داشت.

پیشروی حوثی ها به سمت صنعا پایتخت یمن و مناطق دیگر این کشور که چند ماه پیش صورت گرفت، قابل پیش‌بینی بود، به ویژه اینکه سیاست‌های عربستان سعودی در یمن، به تدریج و همراه با از دست دادن برگه‌های قدرت ریاض در چندین کشور منطقه‌ای خصومت‌هایی را در این کشور ایجاد کرد، این موضوع باعث شد امکان مهار حوثی ها در شرایط کنونی برای ریاض وجود نداشته باشد.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

در وهله اول به نظر می‌رسد که حمله هوایی عربستان سعودی در تحقق پیروزی تبلیغاتی و سطحی در مرحله تأثیر گذاری سایت‌های اجتماعی موفق بوده است، اما تغییر موازنه های قدرت میدانی لازم می کند که درگیری زمینی نیز آغاز شود، درگیری که تجربه‌های تاریخی و جغرافیایی حکایت از آن دارد که هرگز به نفع عربستان سعودی نخواهد بود.

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن

قدرت نظامی عربستان حوثی های یمن انصارالله یمن اخبار یمن
تصاویر لاشه های جنگنده سرنگون شده متجاوز در صنعا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. یلدا می گوید

    ومکرو ومکر الله والله خیر الماکرین