تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۴

0

شاخص کل بورس ۱۴۷۴ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵۰۹۹ واحد رسید . نمادهای اخابر با ۱۰۴ واحد و تاپیکو با ۸۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۶۶٫۹ میلیارد تومان رسید که وبصادر با ۲۱٫۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۲۸ واحد صعود کرد و به رقم ۷۲۶ واحد رسید. نمادهای پترول و مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۶٫۲ میلیارد تومان رسید که پترول با ۱۴٫۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

از حوزه مذاکرات ، رییس جمهوری شامگاه شنبه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفتگو کرد و در این مکالمه تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای و همکاری های دوکشور مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت . حجت الاسلام حسن روحانی دراین گفتگو با تبیین مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هسته ای اظهارداشت: به روزهای حساسی رسیده ایم. ایران انعطاف لازم را درمذاکرات به عمل آورده واکنون نوبت طرف مقابل است که قدمهای نهایی را بردارد .رییس جمهور کشورمان افزود: برداشته شدن تحریمها نکته اساسی این توافق خواهد بود؛ چراکه هدف اساسی از این توافق ایجاد اعتماد بین دو طرف است .روحانی ادامه داد: ما همواره در پی توافق برد- برد بوده ایم واین به نفع همه خواهد بود .

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان مذاکرات با همتایان آلمانی و فرانسوی خود به تشریح آخرین وضعیت گفتگوهای هسته ای پرداخت . محمد جواد ظریف پس از پایان دیدارهای جداگانه اش با وزرای خارجه آلمان و فرانسه در پاسخ به سوالی درباره دیدار با فابیوس و اشتاین مایر عنوان کرد:‌ بحث‌های بسیار خوبی هم با وزیر خارجه فرانسه و هم آلمان داشتیم .وی افزود: فکر می کنم با توجه به اینکه دوستان از آلمان و فرانسه مایلند که نقش بسیار مستقیمی هم در راه‌حل و هم در آینده روابط ایفا کنند نکات بسیار خوبی مطرح شد که چگونه می‌توان کار را پیش برد و مشکلات را حل کرد .وزیر خارجه کشورمان گفت:‌ فکر می‌کنم اکنون فهم بهتری از موضوعات داریم و فکر می کنم با یک تفاهم مشترک بتوانیم به سمت راه‌حل برویم .ظریف اضافه کرد: ما همیشه گفته‌ایم با اراده سیاسی امکان رسیدن به راه‌حل وجود دارد. من از دو ملاقاتی که با وزرای خارجه آلمان و فرانسه داشتم احساس می‌کنم طرف مقابل نیز با همین علاقه وارد موضوع شده است .در همین رابطه، یک عضو تیم مذاکره کننده ایران ادعای خبرگزاری رویترز در خصوص تنظیم متن دو سه صفحه‌ای توافق در مذاکرات لوزان ۲ را تکذیب کرد . ،مجید تخت روانچی ضمن رد ادعای رویترز، آن را یک فضاسازی رسانه‌ای و نامعتبر دانست و افزود: مذاکرات فشرده‌ای در همه سطوح با کشورهای ۱+۵ برای دستیابی به راه‌حل‌ها پیرامون موضوعات مختلف ادامه دارد .

در مورد بحران یمن، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوی تلفنی با پادشاه عربستان سعودی بر حمایت واشنگتن از حملات ریاض به یمن تاکید کرد . اوباما در این گفتگو بر حمایت واشنگتن از حملات نظامی عربستان سعودی به یمن حمایت کرد. وی اعلام کرد که هدف مشترک ریاض و واشنگتن مبتنی بر برقراری امنیت و ثبات دائم در یمن از طریق راهکار سیاسی و گفتگو است گفتگویی که تمامی طرف های یمنی طبق ابتکار عمل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و تحت نظارت سازمان ملل متحد در آن مشارکت داشته باشند .خاطرنشان می شود عربستان سعودی با حمایت کشورهای عربی و غربی از روز پنجشنبه حملات نظامی خود را به مناطق مختلف یمن آغاز کرده اند .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه پالایشگاهی، شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم ، این نمادها بعد از بازگشایی پر ابهام خود بعد از یک سال، همچنان با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شده است و هر روز با صف خرید به کار خود خاتمه می دهند. شبندر که نقش لیدری این گروه را بر عهده دارد روزانه در حدود حجم مبنا معامله می شود تا همچنان شاهد روند صعودی قیمت سهم ادامه داشته باشد.

وزیر نفت از طرح توسعه فاز ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به عنوان اولویت‌های جدید صنعت نفت نام برد . ،بیژن زنگنه با بیان اینکه تعطیلات طولانی نوروز سبب شده بخشی از پروژه های پارس جنوبی در منطقه عسلویه متوقف یا با کندی انجام شود، گفت: طرح توسعه فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی را فازهای اولویت دار جدید وزارت نفت برای توسعه در سال ٩۴ است .وزیر نفت افزود: این فازها به دلیل پیشرفت مناسب در بخش دریا در اولویت قرار دارند؛ در عین حال فازهایی که از سوی قرارگاه خاتم الانبیا در حال توسعه هستند به دلیل مشکلات شرکت صدرا در بخش دریا به شدت از برنامه زمان بندی عقب افتاده اند .وزیر نفت همچنین درباره احتمال افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران در صورت لغو تحریم ها بیان کرد: این میزان از مجموع ظرفیت تولید از مدار خارج شده در میدان های نفتی موجود انجام می شود و به سرعت می توان آن را عملیاتی کرد.

در گروه تجهیزاتی، روند معاملات مثبت بود . نماد مپنا با صف خرید به کار خود خاتمه داد . فاذر در اواسط بازار متعادل شد و به قیمت ۳۱۹ تومان رسید.حفاری نیز با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۴۷۱ تومان رسید.

در گروه ساختمانی روند معاملات متعادل بود و سبز رنگ بود . ثشاهد که تصمیم دارد بلوک وزیمن خود را بفرش برساند بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد ولی سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد.

در گروه دارویی، حجم معاملات پایین بود. ولی درکل با توجه به جو مثبت بازار این گروه روند مثبتی را تجربه کردند. والبر ، دسبحا و دیران از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

 در گروه حمل و نقلی  تمام نمادها با معاملات مثبت همراه بودند و نمادهای حکشتی حتوکا با صف خرید بسته شدند .

در گروه بانکی  بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت در بازار بودند وبصادر بیشترین حجم معامله را در این گروه از آن خود کرد بانک ملت که در ساعات ابتدایی بازار با صف خرید همراه بود در دقایقی صف خرید خود را واگذار و سپس در ساعات پایانی با صف خرید بسته شد و حجم معامله این نماد به ۶۷ میلیون سهم رسید سایر نمادها شامل وسینا ، وپاسار ، وانصار ، وخاور نیز با صف خرید بسته شدند .

رئیس کل بانک مرکزی گفت : شاید جزء نخستین پیشنهاداتی که ما در سال جدید در شورای پول و اعتبار مطرح کنیم این باشد که بتوانیم با حفظ ویژگی های عقود اسلامی سقفی برای سود تسهیلات بانکی تعیین کنیم.

در گروه محصولات شیمیایی بجز چند نماد ، سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای پارسان ، شپدیس ، شیراز با صف خرید بسته شدند تاپیکو توانست با ۸۹ واحد یکی از نمادهایی باشد که در بازار امروز بر شاخص تاثیر مثبت بگذارد .

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ