گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / مذاکره در لوزان و شاخص بورس لرزان

0

تا صبح خواب به چشم هیچکس نیامد و اکثر فعالان بازار چشم به راه رسیدن جدیدترین اخبار از سوئیس بودند و مدام از این سایت خبری به اون سایت خبری می رفتند و از این کانال به اون کانال تلویزیون می زدند تا شاید آنچه را که می خواهند با گوش خود بشنودند و با چشم خود بخوانند.

اما بالاخره ساعت ۹ صبح فرارسید؛ امروز در بازار سهام نفس ها در سینه حبس شده بود و اکثر سرمایه گذاران خیره به تابلوی معاملات به دنبال اخباری از مذاکرات نهایی ایران با گروه ۱+۵ بودند تا آن را دستاویزی کنند برای خروج از شرایط بی رمقی که مدت هاست در بورس همه را آزار می دهد.

بدین ترتیب سرمایه گذاران و سهامداران امروز به دنبال روزنه امیدی بودند تا بر مبنای آن بتوان فصلی نو را در بازار سهام رقم زد. خواسته ای که ماه هاست برای کل مردم کشور به ویژه بورس بازان به رویایی دور بدل شده است.

امروز هم در ادامه مذاکرات و رایزنی های فشرده شش روزه ایران با گروه ۱+۵، نشستی با حضور اعضای این گروه و نیز تیم مذاکره کننده ایرانی در لوزان برگزار شد تا چارچوب های نهایی و راه حل های پیشنهادی طرفین مورد بررسی قرار گیرد که طبق اخبار منتشره هنوز توافقی حاصل نشده؛ اما مسلم به نظر می رسد که در این گفتگوها پیشرفت های زیادی به دست آمده اما آنچه که به ویژه برای بورسی ها مهم است دستیابی به توافق نهایی و نگارش متنی برای امضای تفاهم نامه اصلی است که گویا هنوز تا آن نقطه فاصله هایی وجود دارد.

بطوریکه در این شرایط که شاید بتوان آن را یگ گام به جلو، یک گام به عقب خواند، هیچ موضوعی شفاف نیست و همه موارد همچنان در هاله ای از ابهام به سر می برد.

به هر ترتیب، امروز اهالی بازار ساعاتی را گذراندند که گویا بورس در برزخ مذاکرات گرفتار بود؛ فاصله ای میان بهشت و جهنم که در آن تکلیف هیچکس معلوم نبود. نه خریداران آنچنان دست و دلشان به خرید سهم می رفت و نه فروشندگان تمایلی به فروش داشتند. همه دست نگه داشته بودند برای آنکه ببینند بالاخره آخر این داستان به کجا می رسد؟ تنها برخی ریسک گریزان و نوسان گیران بودند که اقدام به شناسایی سود کردند و در مقابل ریسک پذیران و نیز افرادی که حصول توافقات هسته ای را با احتمال بالایی همراه می دانستند، خریدار سهام این گروه از فروشندگان بودند.

در جریان معاملات امروز اما، خودرویی ها از دامنه نوسان منفی قیمت ها به روند مثبت تغییر جهت دادند و در برخی نمادها قیمت ها حتی تا آستانه حداکثری مجاز روزانه نیز رشد کرد و سهم ها به صف خرید رسیدند. هر چند این روندها در نبود اطمینان لازم از دستیابی به توافق در رایزنی های سیاسی، چندان پرقدرت نبود که بتواند پایدار باشد.

بانکی ها نیز از روندی متعادل و البته منفی تا تشکیل صف فروش سهام پیش رفتند تا دودلی و نگرانی ها را از وجود اختلافات در مذاکرات بین المللی ایران را با طرفین مذاکره کننده بیشتر بیان کنند. به عنوان مثال وپارس در حالی ابتدای صبح امروز با روندی متعادل و در دامنه منفی قیمت ها معامله می شد که تنها نماد منفی کننده شاخص کل بود، اما رفته رفته به صف فروش رفت. هر چند در ادامه راه این بانک ملت بود که در کاهش شاخص بورس گوی سبقت را از هم گروهی خود ربود تا در نتیجه افت قیمت خود نماگر بازار را ۳۸ واحد کاهش دهد.

اما در این میان، خریداران پالایشی ها امروز بیخیال و با دلگرمی بیشتری نسبت به سایر گروه ها از خرید این سهام در سقف قیمت ها کوتاه نیامدند تا صف های خرید میلیونی سهام در نمادهای پالایشی تا پایان معاملات امروز پابرجا بماند.

البته طی معاملات امروز، بودند تک سهم هایی که خلاف جهت آب شنا می کردند و با اقبال اندک خریداران رو به رو شدند، هرچند تعداد آنها در بازار انگشت شمار بود.

اما از همه اینها که بگذریم امروز همه به دنبال پی بردن به آخر داستان مذاکرات بودند و با این اوضاع حاکم بر بازار شاخص کل نیز با نوسانی ۷۵ واحدی در مدار ۶۵ هزارتایی افت و خیز اندکی داشت؛ بطوریکه با وجود آنکه در یک ساعت پایانی معاملات صف فروش برخی سهم ها از جمله “خبهمن”، “پترول”، “ثاباد” و”خکمک” جمع شد، اما باز هم دو دلی حاکم بر فضای بازار اجازه پایداری سهم ها در مدار مثبت قیمت ها را نداد.

اما وقایع بازار امروز به همین جا هم ختم نشد و اتفاقی افتاد که سوالاتی را در ذهن فعالان بازار ایجاد کرد، داستان از این قرار است که زمان پایانی معاملات در بورس در حالی ساعت ۱۲:۳۰ بوده و در پایان این زمان، هیچ سفارش خرید و فروشی در سامانه معاملات قابل درج نیست که پس از معاملات امروز شاهد اتفاق عجیبی بودیم، بطوریکه براساس آن در برخی نمادهای معاملاتی از جمله خودرویی ها و بانکی ها سفارش های خرید آن هم به بالاترین قیمت تقاضای مجاز روز معاملاتی آتی در سامانه معاملاتی درج شدند که نمادهای خودرو، خزامیا، خساپا، خپارس، وبملت و همچنین وبصادر از جمله این نمادها بودند.

این اتفاق در حالی پس از پایان معاملات روزانه افتاد که مدیر بورس ها و بازارهای سازمان بورس آن را امری قانونی و طبیعی دانست و اظهار کرد که چنین ثبت سفارشی برای کارگزاران وجود داشته و هیچ ممنوعیتی ندارد. مگر آنکه هدف القای ظاهری گمراه کننده و سفارش چینی بدون پشتوانه باشد که در این صورت تخلف بوده و طبق قوانین موجود باید به آن رسیدگی کرد.

این در حالی است که معامله گران آنلاین نمی توانند پس از این زمان، اقدام به درج سفارش کنند و به نظر می رسد در رابطه با این امکان، خلأهای قانونی وجود دارد که بایستی به دنبال رفع این موارد در قوانین بازار بود.

با تمامی این تفاسیر و طبق اخبار رسیده از نشست های برگزار شده در لوزان سوئیس، می توان گفت دوباره امشب نیز مانند شب گذشته خواب به چشم بسیاری از سرمایه گذاران و سهامداران نخواهدآمد و همه به انتظار رسیدن به یک روزنه امید پیگیر تمامی اخبار منتشره از لوزان خواهند بود. چراکه طبق آخرین خبرها تنها ۵ درصد از اختلافات باقی مانده و بایستی پیرامون آن بحث و بررسی صورت پذیرفته و مرتفع گردد که قرار است نتایج این بررسی ها تا فردا مشخص شود و تا زمان مشخص شدن آن شاخص بورس لرزان خواهد بود .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ