گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / سونامی نقدینگی در حافظ

0
با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۰۱٫۱۷ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۷۱۵ واحد افزایش به رقم ۵۲۰۱۲ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۱۴ واحد افت عدد ۱۴۰۴۷۹ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۵۱ واحد رشد به رقم ۳۰۵۶۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبندر” با ۱۸۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۱۸۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۳ واحد افت به رقم ۷۸۴ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۵ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۷۶۴۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۰۰۲ میلیارد ریال رسید.

اهالی تالار در روز جاری شاهد رکورد شکنی های بی سابقه بازار سرمایه در عمر فعالیت آن بودند، امروز حجم و ارزش معاملات سهام، بورسی ها را شوکه کرد تا یکبار دیگر قدرت این بازار به رخ دیگر بازارهای موازی و رقیب کشیده شود.

امروز گروه بانکی هیچ حرف و سخنی بر جا نگذاشت و هرچه سهام از سوی عرضه کننده ها وارد بازار شد توسط خریداران تشنه بازار جمع آوری گردید.

بطوریکه بانک صادرات در روز جاری رکورد بیشترین حجم معامله خرد را با معاملات بیش از یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون سهمی شکست تا نشان دهد گروه بانکی منتفع ترین و خوشحال ترین گروه از توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها است چراکه آزاد شدن سوئیفت بانکی از بند تحریم ها، حمایت دولت برای قوی کردن بانک ها از طریق موافقت با افزایش سرمایه های آنها در جهت ایجاد رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات به شرکت های تولیدی و نیز فروش سهام شرکت های زیرمجموعه بانک ها به دلیل خروج آنها از بحث بنگاهداری که سبب افزایش نقدینگی بانک ها خواهد شد، از جمله دلایلی است که می تواند تحولی قابل توجه در این صنعت ایجاد نماد.

به عبارت ساده تر سال ۹۴ را باید سال این صنعت نامید و هر لحظه منتظر رسیدن اخبار جدیدی از گروه مذکور بود لذا با توجه به اینکه سهام بانکی ها در سال گذشته تغییرات قیمتی قابل توجهی را تجربه نکرده اند به نظر می رسد حرکت آغاز شده در این گروه آغاز راه واکنش به اتفاقات مثبت آتی باشد.

در گروه خودرویی نیز حجم و ارزش معاملات قابل توجه بود و گروه مذکور نیز همچون بانکی ها توانست بخش اعظمی از نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را جذب خود نماید. امروز خودرویی ها مترصد تشکیل صف خرید مجدد در نماد “خودرو” بودند تا فرمان خرید سهام از سوی لیدر به متقاضیان ارسال شود، به اعتقاد اهالی تالار گروه خودرویی لیدر دوم بازار هستند بطوریکه با تشکیل صف خرید در کلیه نمادهای بانکی به عنوان لیدر اول، تقاضای بعدی برای سهام این گروه شکل خواهد گرفت هرچند به نظر در خود این گروه نیز بزودی شاهد جابه جایی لیدر خواهیم بود، احتمال دارد چوب دو امدادی این بار به دست سایپا سپرده می شود.

مپنا نیز امروز با حجم بالای عرضه مواجه شد و در نهایت نیز مجدداً صف خرید شد اهالی تالار از این شرکت نیز به عنوان یکی دیگر از منتفعان توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها یاد می کنند.

در مابقی گروه های فعال بورسی نیز پیش بینی می شود با راه افتادن لوکوموتیو لیدرهای بورس، کلیت بازار حرکت خود را شروع کند چراکه نقدینگی صبر کمی دارد و برای مدت زمان طولانی در صف خرید منتظر نخواهد ماند.

اما در مجموع با توجه به بازار امروز باید به یک موضوع مهم دقت ویژه ای داشت، امروز ارزش معاملات رقمی بیش از ۹۶۴ میلیارد تومان بود رقمی بی سابقه در تاریخ معاملات بورس که نشان از سونامی نقدینگی به بازار سرمایه دارد.

البته خدا اون روزی را نیاره که سهامداران خرد و حقیقی که تا امروز در صف خرید بودند و امروز خرید کردند همین فردا دوباره در صف فروش بشینند و بخواهند همین سهام ها را بفروشند.
در کل توصیه ما به سهامداران حقیقی اینکه نه حالا بلکه در تمام دوران زندگیشون هیجان زده نشوند و اخبار و اطلاعات را از منابع معتبر دریافت کنند و عاقلانه رفتار نمایند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ