واکنش آیت الله مکارم شیرازی به فاجعه تعرض به دو ایرانی در فرودگاه جده / عمره مستحب را باید به هر قیمتی برویم؟

9
حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با تبریک میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا(ع) به تبیین فضائل و مناقب آن حضرت پرداخت و گفت: مقام ایشان برتر از آن است که ما درباره آن می اندیشیم.
فیلم تجاوز جنسی عکس تجاوز جنسی تجاوز جنسی در فرودگاه تجاوز جنسی در عربستان
ویبا اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) مبنی بر این که «خداوند برای رضای فاطمه(س) راضی می‌شود و برای غضب وی غضبناک» تصریح کرد: اسراری در وجود این بزرگوار است که این قدر مقام آن حضرت را والا کرده است؛ خلقت و شخصیت حضرت زهرا(س) فوق العاده ممتاز و برجسته است، امیدواریم قدم جای قدم های آن حضرت بگذاریم و در دنیا ظل عنایات ایشان زندگی با سعادتی داشته باشیم و در قیامت نیز از شفاعت آن حضرت برخوردار شویم.
معیار عزت تبعیت از حق است
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) استناد کرد و با یادآوری نکات اخلاقی برای حاضران، اظهار داشت: معیار در عزت و ذلت تبعیت از حق است، در مقابل حق، باطل قرار دارد که دوام و بقایی ندارد.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد:هر ملتی از حق طرفداری کرد عزیز می شود، هر ملتی که دنبال باطل رفت ذلیل می شود، تقلب، دزدی، انحراف، خیانت و امثال آن در زمره باطل قرار می گیرد؛در مقابل، عدالت، تقوا، امانت داری، وفای به عهد و صداقت نیز باعث عزت انسان می شود.
وی تاکید کرد: امیدواریم همین دو جمله مورد عنایت همه مردم و مسؤولان باشد که اگر تابع حق بودند عزیز می شوند و اگر تابع باطل بودند ذلیل خواهند شد.
واکنش به حادثه ناگوار فرودگاه جده
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با بیان این که ما مایل نبودیم حادثه ناگوار فرودگاه جده رسانه ای شود و توصیه هم می کردیم این موضوع را رسانه ای نکنید، اظهار داشت: به هر حال با توجه به رسانه ای شدن این خبر ناگوار ناچاریم در این باره نکاتی را بیان کنم. سؤال ما از مسؤولان حج این است که عمره مستحب را باید به هر قیمتی برویم؟ ما نمی خواهیم مساله تحریم عمره را پیش بکشیم، اما آیا باید به هر قیمت رفت و به هر ذلتی تن داد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: به مسؤولان سعودی می گویم شما ساخت و سازهای عظیمی کردید که دست تان درد نکند، اما مهم تر از همه امنیت است آن هم امنیت ناموسی؛ اگر در فرودگاه جده امنیت نباشد آیا در کوچه و پس کوچه های آن امنیت خواهد بود؛ اگر امنیت آنجا متزلزل شود مردم دنیا درباره شما چه خواهند گفت؟
فیلم تجاوز جنسی عکس تجاوز جنسی تجاوز جنسی در فرودگاه تجاوز جنسی در عربستان

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) با انقلاب عزت و آبرو را برای مردم خریداری کرده‌اند و این عزت سبب شده است تا ۶ نفر از وزرای خارجه کشورهای مختلف با وزیر خارجه ایران ماه‌ها در مذاکره به سر ببرند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یادآور شد: حادثه جده حادثه‌ای نیست که بشود از آن به راحتی گذشت، در برنامه‌هایی که می‌دانیم مایه عزت نیست باید از آن عبور کرد و باید از حق دفاع کنیم تا عزت‌مند شویم.

وی یادآورشد: مسؤولان کشور از این مساله ساده نگذرند، تا کی باید عمره مستحب به هر قیمتی برویم، به علما در مسجد پیغمبر اهانت می شود، گاهی عمامه شان را انداخته اند، در فرودگاه به برخی اهانت کرده اند؛ چرا ما باید تن به اهانتی بدهیم که می خواهیم یک مستحب را انجام دهیم؛ این حادثه ای نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.
همچنینحجت‌الاسلام سید علی طاهری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در واکنش به تجاوز دو مامور سعودی به دو نوجوان ایرانی گفت: خانواده این نوجوانان تمایل نداشتند که این موضوع رسانه‌ای شود و از ابتدای امر مدیر کاروان و مسئولان مربوطه به صورت جدی پیگیری کردند.

طاهری با اشاره به اینکه واکنش‌هایی از سوی بعضی مسئولان از جمله مسئولان وزارت خارجه در این باره صورت گرفت گفت: اما این واکنش‌ها، بازخورد خاصی از سوی عربستان نداشت.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: قرار است هفته آینده طرحی را در مجلس شورای اسلامی ارائه کنیم مبنی بر اینکه عمره مفرده لغو شود زیرا آن یک عمل مستحب است و شان یک مومن مسلمان بالاتر از کعبه است که در حال حاضر حفظ نشده است.

منبع : فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 9 )
 1. بیتا می گوید

  باید تحریم کنند تا امنیت نداشته اونجا در ددنیا رسانه ای شه

 2. رسول می گوید

  با سلام
  ضمن محکوم کردن عمل قبیح ماموران عربستانی توجه به این نکته جالب است که اکثر این عربها از قدیم الایام خیلی وحشی ، نفهم و کودن بودند وبه همین خاطر خداوند از بینشان حضرت محمد ( ص ) و پس از آن خاندان محترمشان را به هدایت آنها فرستاد تا بلکه هدایت شوند . ولی آنها هدایت کنندگان را نیز شهید کردند.تا آنجا که حتی می خواستند خانه خدا را نیز خراب کنند.برایم جای سوال است که چرا خدا چنین پیغمبرانی را به استرالیا و کشورهای اروپایی نفرستاد؟
  آری الان نیز که می بینیم عربها به جان هم افتاده اند و سر همدیگر را براحتی مثل گوسفند می برند به خاطر ظلمی است که آبا و اجدادشان در حق ائمه اطهار نمودند .ظلمی بود که در حق دلیر مردان شهید ایرانی در جنگ هشت ساله نمودند.از هر کجای کشورهای عرب بلند شدند و به جنگ ناحق با ایران برخاستند.ظلم هیچ وقت بی پاسخ نمی ماند و حق همیشه پیروز است.

 3. رسول می گوید

  اصلا تا بحال فکر کرده اید که دربین کشورهای عربی نابغه ایی پیدا شود؟به فکر اکتشاف چیزی باشند ؟ در فکر استیلای علمی باشند؟ به نظر من که اکثرشان فقط می خورند و می خوابند.
  جای تعجب اینجاست که در ایام عید خیلی دنبال سیب سفید سردخانه ایی ( آذربایجان)گشتم ولی حتی یک هم پیدا نکردم.
  از فروشنده ها پرسیدم گفتند به عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.آری میوه های خوب را هم که دارند می خورند.یعنی هر چه خوردنی درجه یک است می خورند حتی خوشگلترین ….!!!!!
  آری آنقدر می خورند که در اثر انرژی زیاد مجبور می شوند به کشورهای همدیگر جهت سلطه یابی اسلحه بکشندو خون همدیگر ار بریزند.

 4. رسول می گوید

  سیب های آذربایجان کوفتشان شود.

 5. رسول می گوید

  میوه های درجه یک صادره ایران کوفتشان شود.

 6. عزت ایرانی می گوید

  واقعا متاسفم به خودمون به… کشورمون ک … با صادر کردن کالاهای ازرشمند وخرید میلیونی زائران ایرانی از جنسای بنجول از مکه ومدینه براستی عجب جاهل شدیم ما…. مالمونو خوردن و به هیثیتمونم تجاوز کردن …. عزیزان من خدا در دلهای شکسته مردم مملکتته خدا خونه ی افراد فقیر جامعه است برای چی میرید تو سرزمین … جاهل دنبال خدا میگردید؟؟؟؟؟من واقعا متاسف مقمات کشورم ک چرا اینو فرهنگ سازی نمیکنن ک خدا همه جا هست آهای اونایی ک دنبال خدا میگردید یه سریی به بیمارستانا بزنید بخدا اینطوری خدارم خوش میااااااد خیلییییییی……….

 7. حسين می گوید

  أیا وقت بجوش آمدن خون إیرانی ودفاع ازحیثیت إیرانی نرسیده

 8. مجید می گوید

  اززمان شنیدن این خبر بسیار خشمگین وناراحتم فقط میدانم اگر امام راحل درقیدحیات بودن دستور تحریم جهانی حج را صادر می کردند .مسئولین مگرنه این است که ماهمه فرزند روح الله ایم همه ماایرانی ها منتظرعکس العمل وبرخورد دولت ومجلس هستیم اول حیثیت وآبروی ایرانی بعدانرژی هسته ای

 9. ک بابایی می گوید

  سلام مسئولان جمهوری اسلامی باید به این عمل قبیحانه بادیه نشینان و شیر اشتر خورده و سوسمارخور و ملخ خور سعودیها وکنش نشان دهند و نگذارند این خفت و خواری بدون جواب باشد. مرگ بر سعودی های وهابی … کثیف عربستانو مرگ بر پادشاه عربستان. انها حرمت خانه خدا و ائمه را نگه نداشتند. در واکنش به این عمل ایرانیهای غیرتمند این جنایت را محکوم کنند.