استان‌های رکورد دار قتل کدامند؟

0

مهر، بر اساس آمار پلیس روزانه ۶ قتل در کشور رخ می دهد که آلت قتاله در بیش از یک سوم از آنها چاقو است. با این وجود چاقو ، قمه ، پنجه بوکس و… به راحتی فروخته می شود و قانونی نیز برای مقابله با خرید و فروش و حمل آن وجود ندارد. بررسی پرونده های قتلهایی که با سلاح سرد صورت گرفته نشان می دهد که اغلب قاتلان بین ۱۶ تا ۲۵ سال سن داشتند و پس از دستگیری مدعی می شوند انگیزه ای برای قتل نداشته اند.

آمار پزشکی قانونی نشان می دهد، سال گذشته ۷۹۹ نفر با سلاح سرد در کشور به قتل رسیده بودند. از این تعداد ۶۲۷ نفر مرد و ۱۷۲ نفر زن بودند. مقایسه ای این آمار با سال ۹۰ نشان می دهد تعداد قتل های با سلاح سرد در سال گذشته ۹ درصد کاهش داشته است.

به گفته کارشناسان، برخورد پلیس با حمل کنندگان سلاح سرد، اعدام دو زورگیر در پایتخت و اطلاع رسانی رسانه ها درباره خطرات حمل سلاح سرد از جمله عوامل کاهش قتل با سلاح سرد در سال ۹۱ بود.

قتل ۱۹۵ نفر با سلاح سرد

آمار قتل با سلاح سرد در سال ۹۲ نیز روندی کاهشی داشته و در سه ماهه نخست امسال ۱۰.۶ درصد تعداد قربانیان کاهش یافته است. در سه ماهه نخست امسال  ۱۹۵ نفر بر اثر اصابت سلاح سرد در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوتی های سلاح سرد ۲۱۸ نفر بود، ۱۰.۶ درصد کاهش یافته است.

در این مدت، از کل فوتی های سلاح سرد ۱۵۴ نفر مرد و ۴۱ نفر زن بودند.  در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱۷۶ مرد و ۴۲ زن بر اثر اصابت سلاح سرد جان باخته بودند.

رکوردداران قتل با سلاح سرد

استان تعداد قتل با سلاح سرد
تهران ۲۲ نفر
فارس ۲۱ نفر
گیلان ۱۷ نفر

بر اساس این گزارش در این مدت استان های تهران با ۲۲ فوتی، فارس با ۲۱ فوتی و گیلان با ۱۷ فوتی بیشترین آمار مرگ ناشی از سلاح سرد را داشته اند.

کمترین موارد مرگ بر اثر اصابت سلاح سرد نیز  در سه ماهه اول سال جاری در ۷ استان یزد، مرکزی، کهگیلویه و بویر احمد، قم، سمنان و چهارمحال و بختیاری هر کدام با یک مورد و در استان خراسان جنوبی هیچ مورد مرگ ناشی از سلاح سرد ثبت نشده است.

گفتنی است در خرداد امسال ۶۸ نفر در کشور بر اثر اصابت سلاح سرد جان خود را از دست داده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته است.

ارتباط نزاع های خیابانی با قتل با سلاح سرد

آمار پلیس نیز نشان می دهد سلاح سرد همچنان مهمترین وسیله برای قتل در ایران است. به گفته معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ، در سال گذشته ۳۷ درصد قتل ها با سلاح سرد رخ داده است.

سرهنگ هادی مصطفائی گفت: در سال ۹۱، ۷۵ درصد از قتل های ما بدون برنامه ریزی وقصد قبلی انجام شده که همراه داشتن  یا در دسترس بودن سلاح سرد عامل اصلی وقوع این قتل ها بوده و ضارب بدون توجه به عواقب استفاده از چاقو، در جریان درگیری، فرد مقابل را مضروب و منجر به قتل او شده است. علل بروز بسیاری از قتل ها در درگیری های خیابانی، اختلافات جزئی مانند، اختلاف برسر جای پارک خودرو، تصادف خودرو، اعتراض به دلیل صدای بلند موتورسیکلت و یا گوشی تلفن همراه، تنه خوردن هنگام حرکت در پیاده رو، ایجاد گرد و غبار در جلوی مغازه همسایه، درگیری برای استفاده از قلیان است.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ادامه داد: در برخی از استان های کشور سهم استفاده از سلاح سرد در درگیری ها بیشتر است، زیرا جوانان برای قدرت نمایی اقدام به حمل چاقو می کنند و در یک لحظه طی درگیری از آن استفاده کرده و ناخواسته مرتکب قتل می شوند. عمدتا مرتکبان به قتل توسط چاقو در نزاع های خیابانی، بین سنین ۱۶ تا ۳۰ سال هستند.

وی با اعلام اینکه مرتکبان به قتل در نزاع های خیابانی از تبعات استفاده از چاقو آگاهی ندارند، افزود: دستگاه های آموزشی و فرهنگی کشور و به خصوص رسانه ها و خانواده، سهم مهمی در جهت آگاهی جوانان از تبعات حمل و بکارگیری چاقو و کاهش این نوع قتل ها در کشور دارند.

لایحه ای که هنوز تصویب نشده است

مدت شش سال است نیروی انتظامی خواستار تصویب لایحه ممنوعیت حمل، فروش و توزیع سلاح سرد در مجلس شده است اما این لایحه تاکنون مسکوت مانده است. این درحالی است که کارشناسان جنایی معتقدند تصویب این قانون می تواند در کاهش آمار قتل با سلاح سرد موثر باشد. سال ۸۶ همزمان با وقوع افزایش جرائم خشن با سلاح سرد بحث ممنوعیت حمل سلاح سرد از سوی نیروی انتظامی مطرح شد. این طرح سپس از سوی دولت در قالب لایحه ای به مجلس هفتم فرستاده شد. در خرداد ماه آن سال یک فوریت این طرح تصویب شد اما در ادامه در کمیسیون حقوقی – قضائی مجلس مسکوت ماند.

با آغاز مجلس هشتم و پس از ماجرای انتشار فیلم زورگیری چهار سارق در اینترنت بحث این لایحه دوباره داغ شد و کمیسیون حقوقی – قضایی مجلس بررسی این لایحه را آغاز کرد اما پس از مدتی دوباره این لایحه به فراموشی سپرده شد.
ابوالفضل ابوترابی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در این باره به خبرنگار مهر گفت: طرح ممنوعیت حمل، نگهداری و فروش سلاح سرد به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ارجاع شده و اعضای کمیسیون بررسی ها در این زمینه را آغاز کرده اند. در این طرح ممنوعیت شامل سلاح هایی خواهد بود که در ضرب و جرح عمدی، قتل و سرقت ها از آن استفاده می شود، خواهد شد.

وی پنجه بوکس، چاقوهای ضامن دار، قمه، زنجیر، شمشیر و… را از مصادیق سلاح سرد مدنظر در این طرح اعلام کرد و افزود: مجرمان به یک تا سه میلیون جریمه نقدی و شش ماه حبس محکوم خواهند شد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: در این طرح به دادستان ها اجازه داده شده با صلاح دید روسای دادگستری چهره و اسامی مجرمان را قبل از تایید حکم در رسانه ها منتشر کنند.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران وکرون در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همانطور که ممنوعیت سلاح گرم در جامعه باعث کاهش وقوع جرایم با این سلاح شده، اجرای ممنوعیت در خصوص سلاح سرد هم باعث کاهش جرایم خشن در جامعه می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ