تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۹۴

0

شاخص کل بورس ۲۵۹ واحد نزول کرد و به رقم ۶۶،۵۶۹ واحد رسید . نماد شبندر با ۲۵۹ واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد شپنا با ۱۴۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۸۶٫۲ میلیارد تومان رسید که شپنا با ۴۳٫۸ میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم ۷۴۹ واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و هرمز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۶٫۵ میلیارد تومان رسید که هرمز با ۳۲٫۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

 

تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ریاست سید عباس عراقچی به منظور شرکت در دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای و در راستای نگارش «برنامه جامع اقدام مشترک» تهران را به مقصد وین ترک کرد . ، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه، داود محمدنیا مشاور وزیر امور خارجه به همراه دیگر اعضای تیم مذاکره کننده در این رایزنی‌ها حضور دارند .این رایزنی‌ها قرار است پیش از ظهر چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه در شهر وین و در سطح معاونان و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود .علاوه بر آن جلسات کارشناسی هم در حوزه تحریم‌ها و مباحث هسته‌ای برگزار خواهد شد. قرار است روز جمعه نیز رایزنی‌ها با حضور ایران و ۱+۵ در سطح معاونان برگزار شود .در این دور از رایزنی‌ها متن توافقنامه جامع هسته‌ای (برنامه جامع اقدام مشترک – برجام -) به نگارش در می‌آید .

در همین راستا ، برای اولین بار پس از بیانیه لوزان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ممکن است هفته آینده با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کند .برای اولین بار پس از بیانیه لوزان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ممکن است هفته آینده با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کند .به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات آمریکایی می گویند احتمال دارد جان کری و محمدجواد ظریف روز دوشنبه هفته آینده و در حاشیه اجلاس بازنگری معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای (ان.پی.تی) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند .


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود مهمترین برنامه های سفر به اندونزی و نیز مذاکرات آتی هسته ای را تشریح کرد . وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود نوشت:همکاران بنده فردا روند نگارش توافق نهایی بین ایران و ۱+۵ را آغاز خواهند کرد، که به یاری خدا از هفته آینده در در نیویورک با جدیت ادامه خواهد یافت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس بانک مرکزی ایران که برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به آمریکا سفر کرد، در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه سی سی تی وی آمریکا گفت: برنامه ریزی وی بر مبنای احتمال برداشته شدن تحریم‌های بین المللی در سال پیش رو نیست . ولی الله سیف به شبکه سی سی تی وی آمریکا اظهار کرد که به شکلی پیش بینی‌های اقتصادی و بودجه‌ای را انجام می‌دهد مثل اینکه همه تحریم‌ها ادامه خواهد یافت . سیف در ادامه افزود: البته باید بپذیریم که اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسند، شاهد تاثیر مثبت بیشتری از نظر رشد بالا‌تر، تورم کمتر و نرخ بیکاری کمتر خواهیم بود . رییس بانک مرکزی گفت: تحریم‌های بانکی تنها به اقتصاد ایران لطمه نزده‌اند و اقتصاد منطقه را هم تحت تاثیر قرار داده‌اند .


در حالی که برخی افراد با حضور در رسانه‌ها مدعی حذف یارانه خود شده‌اند و یارانه برخی از افراد حذف شده است سخنگوی دولت برخلاف سایر مسئولان دولت و نمایندگان مجلس همچنان اصرار دارد که یارانه ۵ گروه هنوز حذف نشده است !سخنگوی دولت با بیان اینکه حذف یارانه نقدی برخی از دهک‌های درآمدی منوط به تصویب هیئت دولت است و هنوز این اتفاق نیفتاده گفت: تاکنون هنوز دولت موفق نشده آیین‌نامه اجرایی تبصره ۲۰ را که مربوط به چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها برای سال ۹۴ است مشخص کند .به گزارش «جوان»، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت روزگذشته در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران اظهارداشت: در هفته جاری ۱۸۵۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی به خزانه تخصیص داده شد تا برای تکمیل طرح‌های ناتمام و پرداخت مطالبات پیمانکاری مورد استفاده قرار گیرد.

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه سیمانی ، شاهد معاملات منفی و کم حجم در اکثر نمادها بودیم . سشرق در این گروه با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۱۲۲ تومان رسید.

خبری شنیدیم در مورد بدهی ۶۰۰ میلیون یورویی سیمانی‌ها ، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط انجمن سیمان برای تعطیل نشدن کارخانه‌های تولیدکننده خواستار افزایش ۱۷ درصدی قیمت این محصول هستیم. عبدالرضا شیخان با بیان اینکه تاکنون اقدامات کارشناسی اولیه با توجه به افزایش قیمت حمل‌و نقل و سایر عوامل تولید صورت گرفته است، اظهار کرد: تاکنون درخواستی به وزارت صنعت، معدن وتجارت ارسال نشده است و منتظر پایان ارزیابی‌ها و ارائه رقم دقیق هستیم، چراکه اگر افزایشی صورت نگیرد صنعت سیمان نمی‌تواند روی پای خود بایستد. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان میزان بدهی صنعت سیمان به صندوق توسعه ملی را ۶۰۰ میلیون یورو عنوان و اظهار کرد: درخواست ما برای تسویه این بدهی، نرخ گشایش است که البته وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این راستا تسهیلاتی فراهم کرده است . شیخان گفت: اگر این تسهیلات در اختیار سیمانی‌ها قرار بگیرد و بتوانیم به صورت ریالی این بدهی را تسویه کنیم، این میزان بلافاصله قابل پرداخت است .

در گروه نفتی و پالایشی، شاهد بازگشت سه نماد پالایشی با اعلام سود جدید بودیم. شبندر سود هر سهم سال مالی ۹۴ مبلغ ۲۰۸ ریال اعلام کرد در حالیکه این مبلغ برای سال مالی ۹۳ بدون احتساب سهم صندوق توسعه ملی ۵۲۳ ریال پیش بینی شده است، گفتنی است شرکت اعلام کرده در صورت احتساب ۲۹ درصد سهم صندوق توسعه ملی این مبلغ به ۲۲۶ ریال کاهش می یابد. شبندر با افت ۱۵درصدی در قیمت ۴۹۵۲ ریال بازگشایی شد به دنبال آن شاهد افزایش تقاضا در این نماد و صف خرید شدن آن در قیمت ۵۱۵ تومان بودیم که افت ۲۵۹ واحدی شاخص را به همراه داشت. در مقابل شپنا برای هر سهم در سال مالی ۹۴ مبلغ ۸۷۱ ریال سود در نظر گرفت که نسبت به سال مالی ۹۳ با ۳۶ درصد تعدیل مثبت همراه بود. این نماد پس از بازگشایی با رشد ۱۵ درصدی در قیمت ۵۴۹۶ ریال صف فروش شد و در پایان با معامله ۷۸ میلیون سهم رشد ۱۴۰ واحدی شاخص را بدنبال داشت. معاملات شتران که با افت ۸ درصدی قیمت خورد با نوسان در محدوده مثبت و منفی همراه بود.

 گروه خودرو و ساخت قطعات با جو مثبت و افزایش تقاضا همراه بود که منجر به صف خرید شدن اغلب نمادهای گروه شد. خپارس صف خرید شد و با ثبت معامله ۶۴ میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

یک مقام مسوول در بانک مرکزی در حالی از تعیین تکلیف وام خودرو طی دو ماه آینده خبر داد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رشد تسهیلات خودرو در شرایط فعلی می‌تواند منجر به تحریک بازار شود.به گفته بسیاری از دست اندرکاران، بازار خودرو هم‌اکنون در رکود بسر می‌برد و افزایش عرضه از سوی خودروسازان، با سکوت تقاضا روبرو شده است . در همین حال هر چند روند صعودی افزایش قیمت در کاهش تقاضا بی‌تاثیر نبوده، اما از ابزار‌هایی که در گذشته منجر به تحریک بازار خودرو می‌شد نیز خبری نیست. پیش از این فعالیت گسترده شرکت‌های لیزینگی و همچنین فروش اقساطی خودرو توسط تولید‌کنندگان، به‌طور چشمگیری در فروش خودرو تاثیرگذار بود حال آنکه با افت تولید ۵۰ درصدی خودرو، روش‌های مذکور نیز دیگر کارساز نبود. در این بین اما بسیاری از متقاضیان خودرو به افزایش وام خودرو به تناسب قیمت‌های ارائه شده از سوی مراجع قیمت‌گذاری چشم داشتند، حال آنکه تعیین میزان وام خودرو ظاهرا طلسمی شده که شکست آن یک‌سال و اندی است به‌طول انجامیده است. حال با توجه به اینکه تولید خودرو هم‌اکنون روند صعودی پیدا کرده، تعیین تکلیف وام خودرو از سوی شورای پول و اعتبار ضروری به نظر می‌رسد. درهمین زمینه یک مقام مسوول در بانک مرکزی ضمن اعلام خبر تعیین تکلیف وام خودرو تا دو ماه آینده از میزان افزایش آن اظهار بی‌اطلاعی کرد .

نمادهای گروه بانکی معاملات خود را در محدوده مثبت آغاز کردند. نمادهای وبصادر و وبملت از نمادهای تاثیر گذار بر رشد شاخص بودند.

رئیس بانک مرکزی ایران با بیان اینکه این بانک در سال پیش رو برای شرایطی که در آن تحریم های تحمیلی لغو شوند، برنامه ریزی نمی کند، گفت: بانک مرکزی، پیش بینی های اقتصادی و بودجه ای را برای حالتی انجام می دهد که تمام تحریم ها پابرجا هستند . وی همچنین اذعان داشت: اگر نتیجه مذاکرات موفقیت آمیز باشد شاهد تاثیر مثبت بر اقتصاد آن بخصوص افزایش رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم و بیکاری خواهیم بود سیف گفت: هدف بانک مرکزی ایران این است که نرخ تورم را ظرف ۲ سال آینده، تک رقمی کند .

در گروه فلزات اساسی، تقریبا تمامی نمادهای معاملات منفی را دنبا کردند. صف خرید هرمز در همان دقایق ابتدایی عرضه شد، اما همچنان درکف قیمت مورد حمایت سهامداران حقوقی بود. در ذوب که پس از سه روز صف خرید از روز گذشته وارد بازه های منفی شده ۳٫۷ میلیون سهم معامله شد.

 انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود از رشد ۹ درصدی تولید فولاد ایران در ۳ ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد . تولید فولاد ایران که در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳٫۷۳ میلیون تن گزارش شده بود در ۳ ماه نخست سال جاری میلادی به ۴٫۰۹ میلیون تن افزایش یافته است . تولید فولاد در ایران طی سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز به ترتیب ۶٫۶ درصد و ۶ درصد رشد داشته است . ادامه روند صعودی تولید فولاد ایران در حالی است که کشورهای غربی این صنعت را تحریم و فروش تجهیزات و مواد اولیه ساخت فولاد به ایران را ممنوع کرده‌اند . تولید فولاد جهان در ۳ ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل افت حدود یک درصدی داشته و به ۴۰۰ میلیون تن رسیده است .

حمل و نقلی ها، امروز معاملات منفی را تجربه کردند. حتاید و حپترو در این گروه صف فروش بودند. حکشتی پرتقاضا بود و با معامله حدود ۴ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح برنامه های سال ۹۴ حوزه راه آهن گفت: در حال حاضر ۱۵۰۰ کیلومتر راه آهن آماده ریل گذاری است . به گزارش خبرگزاری مهر، علی نورزاد ضمن تاکید بر نقش حمل و نقل ریلی در توسعه شبکه حمل و نقل و اولویت توسعه راه آهن در کشور گفت: در حال حاضر ۳۳ طرح ریلی دارای مجوز در پیوست ۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور به طول ۹ هزار و ۴۶۰ کیلومتر وجود دارد که ۴۷۳۱ کیلومتر آن در دست احداث در بخش های مختلف زیرسازی، روسازی و ساختمان و ۳ هزار و ۴۵۶ کیلومتر آن در دست مطالعه و بررسی است .

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ