ماجرای ارزان شدن ویلا در آبسرد و اطراف دماوند چیست؟

1
چند سالی می‌شود که خرید ویلا و داشتن باغچه‌های شخصی در خارج از پایتخت به یکی از علایق اصلی پایتخت‌نشینان تبدیل شده است.همزمان با این تمایل، بازار ویلاسازی و فروش ویلا که پیش از این در مناطق شمالی کشور، گرم‌تر از سایر نواحی بود، در حومه تهران هم رونق گرفت تا آن دسته از افرادی که از توانایی مالی مناسبی برخوردار هستند بخشی از سرمایه‌های خود را به خرید ویلا در خارج از شهر اختصاص دهند. افزایش آلودگی هوا در پایتخت همراه با سایر آسیب‌های پایتخت‌نشینی همچون ترافیک، آلودگی صوتی و دغدغه‌های زندگی در بزرگترین کلان‌شهر کشور، طی سال‌های اخیر تمایل به خرید ویلا در خارج از شهر را از گروه‌های مرفه به طبقات متوسط رو به بالا نیز سرایت داده است.
قیمت ویلا در دماوند قیمت ویلا در آبسرد قیمت ویلا تهران خرید و فروش ویلا ارزان ترین ویلا اطراف تهران
به گزارشتاروددر این میان، سود قابل توجهی که ویلاسازان اطراف پایتخت از ساخت‌وساز، فروش و دلالی این ویلاها به دست می‌آورند انگیزه قوی‌تری را برای افراد محلی ایجاد کرده تا با تبدیل زمین‌های کشاورزی و بایر خود به ویلا، بتوانند درآمد قابل توجهی را از این طریق به دست آورند. این در حالی است که هر چند سال‌های گذشته، مرفهین پایتخت ترجیح می‌دادند در شهرهای شمالی کشور ویلا بخرند، اما افزایش آسیب‌های زیست محیطی در شهر تهران و تمایل به امکان استفاده از ویلا در روزهای بیشتری از سال، توجه اغلب متقاضیان خرید ویلا را به مناطق خوش آب و هوای اطراف شهر معطوف کرده است.
فاصله کمتر نسبت به شهرهای شمالی با تهران این امکان را برای ویلاداران در این مناطق به وجود می‌آورد که بتوانند هر هفته یا حتی روزهای میانی هفته به ویلای خود بروند و از امکانات زیست محیطی منطقه استفاده کنند. مناطقی مانند شهرها و روستاهای اطراف دماوند، رودهن، بومهن و مناطق حاشیه‌ای کرج مانند کردان، شهریار و… جزو پر متقاضی‌ترین نواحی برای خرید ویلا هستند که البته کسب و کار و فعالیت ویلاسازان در این مناطق نیز بیش از سایر نواحی است. اما، خرید ویلا در این مناطق مانند مناطق شمالی، هر چند مزیت‌های خاص خود را دارد اما نیازمند آگاهی هر چه تمامتر از نحوه خرید درست ویلا در این مناطق است. دلالان و سازندگان ویلا در این مناطق که با حداقل هزینه اقدام به ویلاسازی می‌کنند اغلب این ویلاها را روی زمین‌های کشاورزی و فاقد مجوز ساخت احداث می‌کنند. این در حالی است که این دسته از ویلاها که اکثر قریب به اتفاق واحدهای ویلایی در این مناطق هم در این گروه قرار می‌گیرند، به دلیل فقدان سند رسمی و مجوز ساخت ویلا، اغلب فاقد انشعابات آب، برق و گاز هستند. ضمن اینکه عدم برخورداری از جواز ساخت و تغییر کاربری‌های غیرقانونی که در این دسته از ساخت‌وسازها صورت می‌گیرد، تهدیدهای دیگری برای خریداران محسوب می‌شود که باید در هنگام خرید ویلا مورد توجه قرار بگیرد.
پرطرفدارترین منطقه ویلایی تهران
در میان مناطق ویلاسازی شده اطراف پایتخت، منطقه «آبسرد» دماوند یکی از پرمتقاضی‌ترین و مطلوب‌ترین نواحی ویلایی برای پایتخت‌نشینان محسوب می‌شود. آبسرد با فاصله ۷۷ کیلومتری با تهران، در حومه شهر دماوند قرار دارد و یکی از مناطقی است که طی سال‌های اخیر، رشد ویلاسازی در آن، به وضوح قابل مشاهده است. ویلاسازی در آبسرد اغلب در سه فاز ۱،۲ و ۳ و منطقه الهیه آن انجام می‌شود که اغلب ویلاها در این منطقه فاقد سند رسمی هستند و روی زمین‌های کشاورزی احداث شده اند.
ویلاهای آبسرد ارزان شده است؟
در حالی‌که رشد قیمت ویلا در نتیجه افزایش استقبال خریداران ویلا در این منطقه، طی دو سال اخیر موجب شده قیمت این ویلاها افزایش چشم‌گیری داشته باشد، هم اکنون شورای عالی شهرسازی و معماری از ورود به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این منطقه خبر داده است.
این در حالی است که طی ماه‌های گذشته حداقل قیمت یک ویلای معمولی، فاقد سند و با حداقل امکانات، در حد ۵۰۰ مترمربع، به‌طور متوسط ۲۵۰ میلیون تومان بود اما هم اکنون تعداد زیادی از فایل‌های ویلایی این منطقه، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان نیز قیمت‌گذاری شده‌اند. هر چند دلالان و ویلاسازان آبسردی در توضیح دلایل کاهش نه چندان محسوس قیمت ویلا در این منطقه اظهارات ضد و نقیضی عنوان می‌کنند اما خبر رسیدگی دولت به ساخت‌وسازهای بدون سند و فاقد مجوز در آبسرد، موجب افزایش حجم فایل‌های فروش ویلا و همچنین تعدیل قیمت‌ها از سوی فروشندگان شده است.
قیمت ویلا در دماوند قیمت ویلا در آبسرد قیمت ویلا تهران خرید و فروش ویلا ارزان ترین ویلا اطراف تهران
توجیه دلالان درباره ویلاهای بدون سند
با این حال، دلالان ویلا در این منطقه که نگرانند فایل‌های موجود در بنگاه‌های مسکن آبسرد، با اعلام خبر ورود دولت به ساخت‌وسازهای غیرقانونی در این منطقه روی دستشان بماند و بازار کسب و کار آنها را از رونق بیندازد، این روزها سعی می‌کنند خریداران را متقاعد کنند که ویلاهای وکالتی – فاقد سند رسمی – بیشتر از ویلاهای سنددار مورد پذیرش‌ هستند. یکی از این دلالان در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» گفت: در میان مردم بومی آبسرد، ویلاهای وکالتی از ویلاهای سند دار بیشتر مورد پذیرش است، با این حال برخی ویلاها هم وجود دارند که مبایعه نامه‌ای و فاقد بنچاق هستند که خرید و فروش آنها هم، تاکنون برای خریدار و فروشنده مشکلی ایجاد نکرده است. وی با رد امکان تخریب ساخت‌وسازهای بدون مجوز، قیمت هر مترمربع زمین در آبسرد را از ۵۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان، متغیر اعلام و این فاصله قیمتی را ناشی از قرار گرفتن این زمین‌ها در مناطق نامرغوب یا مرغوب و برخورداری یا عدم برخورداری از امکانات و انشعابات عنوان کرد.
با این حال، یکی دیگر از دلالان ویلا در آبسرد، درخصوص کاهش محسوس قیمت‌ها ظرف دو هفته اخیر در آگهی‌های فروش ویلا گفت: با توجه به کم رونق شدن خرید و فروش ویلا در این منطقه، بسیاری از دلالان با منتشر کردن مشخصات یک فایل صوری با قیمت بسیار پایین، سعی در جذب مشتری و کشاندن آنها به آبسرد دارند. وی ادامه داد: پس از آنکه متقاضی برای دیدن ویلا به آبسرد مراجعه کرد دلالان با بیان اینکه آن ویلا به فروش رفته است موردهای دیگر با قیمت‌های بالاتری را به او پیشنهاد می‌کنند.

منبع:دنیای اقتصاد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. سید مهدی قناد می گوید

    نصفشوخودم میگرفتم.ونصف دیگه اشو میان افراد مستمند واقعی شناسائی میگردم وهر ماه به حساب شون واریز میکردم.من ادم خیلی خوبی نیستم اما این فکر ار جوانی تا به حال تو سرم است اما متاسفانه نشد.