تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۵ اردیبهشت ۹۴

0

شاخص کل بورس ۲۸ واحد نزول کرد و به رقم ۶۶۵۴۰ واحد رسید. نماد شبندر با ۶۲ واحد و شپنا با ۴۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۲٫۳ میلیارد تومان رسید که شپنا با ۱۳٫۳ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۳ واحد رشد داشت و به رقم ۷۵۲ واحد رسید . شتران بیشترین تاثیر مثبت و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۴٫۷ میلیارد تومان رسید که شتران با ۱۰٫۹ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی


مجید تخت روانچی معاون اروپا و امریکای وزیر خارجه گفت: لغو تحریم ها از موضوعات اساسی مذاکرات هسته ای است و ضروری است که به روشنی و بدون ابهام در متن توافق ذکر شود .روانچی صبح جمعه در حاشیه مذاکرات وین با قائم مقام وزارت خارجه اتریش دیدار و درباره اخرین وضعیت روابط دوجانبه و نیز مذاکرات هسته ای گفت و گو کرد .عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اخرین وضعیت مذاکرات هسته ای را تشریح کرد و گفت: لغو تحریم ها باید به روشنی و بدون ابهام درمتن توافق گنجانده شود .

رایزنی‌های هسته‌ای در شهر وین در راستای نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پس از سه روز پایان یافت و قرار شد ادامه گفت وگوها در نیویورک و در حاشیه اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی از سر گرفته شود .قرار شد ادامه رایزنی ها هفته آینده در حاشیه اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی در نیویورک از سر گرفته شود .دور جدید رایزنی های هسته ای پس از بیانیه لوزان، از روز چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه در شهر وین پایتخت اتریش و در راستای نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک آغاز و اعلام شد که محوریت اصلی این رایزنی ها در خصوص تحریم هاست .این رایزنی ها در روز اول بین هیأت مذاکره کننده ایران و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سطح معاونان و کارشناسان به مدت ۴ ساعت برگزار و روز پنجشنبه و پس از حضور هیأت آمریکایی به ریاست وندی شرمن این گفت وگوها به صورت سه جانبه برگزار شد .

«ماری هارف»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه گفت «جان کری» و «محمد جواد ظریف»، وزرای خارجه ایران و آمریکا ممکن است روز دوشنبه در حاشیه کنفرانس ان‌پی‌تی در نیویورک دیدار کنند .وی به سوالی در این باره این‌طور پاسخ داد: «آنها هر دو دوشنبه به نیویورک می‌روند و انتظار داریم که با یکدیگر دیدار کنند هارف همچنین تأکید کرد گفت‌وگوی دو طرف به مذاکرات هسته‌ای محدود خواهد بود و درباره موضوعات دیگر مانند یمن گفت‌وگو نخواهد شد .

در همین رابطه ، عراقچی در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما در وین افزود: با توجه به سوء تفاهماتی که در این مدت پیش امده بود، با توجه به اظهار ات ضد و نقیضی که از سوی طرف مقابل وجود داشت، اصرار ما این بود که باید حتما یک تصویر روشنی در این خصوص وجود داشته باشد، در خصوص بحث تحریم ها و لذا محور اصلی کار ما این بار تحریم ها بود و از بحث تحریم ها کار نگارش را شروع کردیم .وی با بیان اینکه مذاکرات خوب و مفیدی داشتیم گفت: البته کار سختی است و خیلی آهسته به پیش خواهیم رفت .معاون وزیر خارجه و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: موضع ما کاملا مشخص است، توافقاتی که در ادوار گذشته بدست امده و در جلسه لوزان در قالب یک بیانیه مشترک منتشر شده کاملا روشن است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری شنیدیم تحت عنوان ، کاهش تدریجی نرخ سود بانکی به نفع بازار سرمایه است دبیرکل کانون کارگزاران بورس معتقد است: کاهش نرخ سود بانکی نباید به یکباره انجام شود چراکه هزینه‌زاست و ممکن است باعث شود تا از حجم سپرده های بانکی کاسته شود و حجم بالای نقدینگی به بازارهای موازی مثل طلا و ارز وارد شود . نمی توان در این شرایط اقتصادی و چالش های بازار سهام گفت که با کاهش نرخ سود حتما این نقدینگی رهسپار بازار سهام می شود . ، سود بانکی و بازار سرمایه،‌ مدت زیادی است که سایه یکدیگر را با تیر می زنند. درست از همان روزهای سرد بهمن ماه سال ۹۲ که بازار سرمایه به خواب زمستانی فرو رفت سرمایه‌ها از سمت حافظ به سمت فردوسی روانه شد چراکه گفته‌ می‌شد سرمایه‌گذاری در بانک با این حال و روز بازارسهام بازدهی بیشتر و کم ریسک تری می‌دهد. به هرشکل در تمام این مدت، چه روزهایی که بورس در رکود بود و چه در روزهای آغازین سال ۹۴ که با امضای تفاهم نامه لوزان برای مدت کوتاهی رونق به بازار سرمایه بازگشت، مدیران فعالان این بازار تنها یک درخواست از دولت داشتند و آن کاهش نرخ سود بانکی برای ایجاد فضایی متعادل بین بازار پول و بازار سرمایه بود .

در رابطه با تقسیم سود مجامع امسال، محمدرضا معتمد، مدیر اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس در گفت و گو با اقتصادنیوز گفت: برگزاری مجامع هنوز به صورت عمده آغاز نشده است. تا به حال از شرکت های بزرگ و متوسط بازار فقط شرکت همراه اول مجمع برگزار کرده است و سود تقسیم کرده است که به نسبت سال قبل تفاوت معناداری نداشته است . تا پایان اردیبهشت ماه نیز مجمع دیگری برگزار نخواهد شد. سایر شرکت های بزرگ و متوسط در تیر و خرداد مجمع‌شان را برگزار می کنند .او درباره شایعه برگزار نشدن مجمع بانک ها گفت: مجمع بانک ها امسال برگزار می شود اما به علت این که شرکت های بزرگی هستند، در تیر و خرداد برگزار می شود. همچنین برگزار نشدن مجمع امکان ندارد زیرا در پایان هر سال مدیران باید صورت های مالی خودشان را ارائه بدهند و به تصویب مجمع برسد .
فلزات اساسی، دلار ، سکه  و نفت

در بازار های جهانی مس و آلومنیوم هر کدام به ترتیب به قیمت های ۶۰۲۵ و ۱۸۳۰ دلار برای هر تن رسیدند. نفت برنت در محدوده ۶۵٫۲ دلار برای هر بشکه معامله شد. دلار به قیمت ۳۳۱۸ رسید و سکه به قیمت ۹۵۰ هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، اکثر نمادها پس از ارائه گزارشات مبهم گروه امروز صف خرید بودند. شپنا و شبندر با حجم معامله ۲۳ و ۲ میلیونی شاخص ساز بازار امروز شدند. خریدهای گروه عمدتا توسط سهامداران حقیقی انجام شد. شراز نیز اولین بودجه ۹۴ خود را ارائه داد و طبق آن مبلغ ۴۳۵ ریال سود بابت هر سهم پیش بینی کرده که این مبلغ نسبت به پیش بینی سال مالی ۹۳ با کاهش ۲ درصدی همراه بود. شنفت تنها نماد صف فروش گروه بود. شاوان نیز با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی سود سال ۹۴، متوقف شد.

معاون وزیر نفت برنامه‌های جدید صادرات فرآورده های نفتی ایران در سال ۹۴ را تشریح کرد و گفت: امسال به طور متوسط روزانه ۱۰ میلیون لیتر نفت سفید و ۳ هزار تن گازمایع صادر می‌شود . بر این اساس برای سال جاری برنامه‌هایی به منظور صادرات روزانه حدود ۱۰ میلیون لیتر نفت سفید، سوخت هواپیما و سه هزار تن گاز مایع به بازارهای جهانی به ویژه کشورهای منطقه خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفته است . از این رو در صورت صادرات روزانه ۱۰ میلیون لیتر نفت سفید در سال جدید، ایران به بزرگترین صادرکننده نفت سفید در بین کشورهای منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد . مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه با بهره برداری از فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس علاوه بر خودکفایی در تولید بنزین به صادر کننده این محصول پرطرفدار نفتی هم تبدیل خواهیم شد، تصریح کرد: با این وجود امسال افزایش صادرات نفت سفید و گاز مایع در اولویت قرار گرفته است .

 گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات مثبتی را آغاز کردند اما اکثر نمادهای در ساعت پایانی بازار وارد رنج های منفی شدند. خپارس با بیش از ۳۰ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. نماد خوساز پس از چندین روز معامله کم حجم امروز وارد گره معاملاتی شد و پس از رفع گره با ۷ درصد کاهش در قیمت ۲۸۱۸ بازگشایی شد و حجم معاملاتش به بیش از ۱ میلیون سهم رسید. در میان قطعه سازها خاذین، خفناور، ختراک و خلنت با صف خرید به کار خود پایان دادند.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه خودروسازان هنوز پیشنهادی برای افزایش قیمت به شورای رقابت نداده‌اند، گفت: وزارت صنعت پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان یارانه برای صنعت و معدن در سال ۹۴ را به دولت پیشنهاد داد . صالحی نیا در خصوص افزایش قیمت خودرو در سال ۹۴، گفت: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، خودروی سواری در فهرست کالاهای انحصاری قرار گرفته است، نیاز است تا از سوی شورای رقابت بر اساس فرمول تعیین شده قیمت گذاری شود که بر این اساس هزینه های مترتب بر تولید از جمله نرخ تورم باید لحاظ شود .

شروع معاملات گروه بانکی نیز با جو مثبتی همراه بود. وبصادر با معامله ۴۵ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. معاملات وپست درمحدوده ۲ درصد مثبت و منفی با نوسان همراه بود. معامله بیش از ۸ میلیون سهم در بازه های مثبت وبملت ۲۵ واحد بر شاخص تاثیر مثبت داشت.

عضو شورای پول و اعتبار از بررسی گزارش مولفه های مرتبط با نرخ سود بانکی درجلسه روز سه شنبه این شورا خبر داد و اعلام کرد: با بررسی مولفه های اثرگذار بر نرخ سود بانکی و رسیدن به یک توافق کلی فرمول نرخ سود بانکی اعلام خواهد شد . وی افزود: قدر مسلم کاهش نرخ سود بانکی تاثیرات به مراتب مثبتی بر روند بازار سرمایه خواهد گذاشت و موج نقدینگی جدیدی را روانه این بازار می کند .

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در مورد اثرات کاهش نرخ سود خاطرنشان کرد: این کار باعث می شود هزینه ها کاهش پیدا کند بنابراین تولید به صرفه می شود وجامعه از نظر فضای رقابتی می تواند با دنیا رقابت کند به این ترتیب عرصه  برای کسانی که به این روش با افزایش نرخ سود و رباخواری شرایط را ناامن می کنند، تنگ می شود . ایشان در خصوص اثر کاهش نرخ سود بر بازار سرمایه اذعان داشت: با کاهش نرخ سود بانکی برخی از سرمایه گذاران جذب بازار سرمایه می شوند و با پذیرش ریسک، بازدهی بیشتری کسب می کنند و برخی دیگر نیز جذب بازار پول با بازدهی کمتر و ریسک کمتر می شوند .

در گروه غذایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را دنبال کردند. غالبر، غشاذر، غبهنوش و غشان از صف خریدهای گروه بودند. غالبر با جابجایی ۸٫۲۵ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را در اختیار داشت. در این نماد شنیده هایی از افزایش تولید و فروش و افزودن محصولات جدید غذایی و تعدیل مثبت به گوش می رسید. نماد غبشهر پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود ۷۲۵ ریالی با دو درصد رشد در قیمت ۷۴۷۸ ریال بازگشایی شد. غچین دیگر نماد این گروه، با سرمایه ۱۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال سود هر سهم سال ۹۴ را بر اساس عملکرد ۹ ماهه مبلغ ۴۸۹ ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بنی قبلی  ۶درصد کاهش داشت. همچنین شرکت در دوره ۹ ماهه سال مالی ۹۴ به ازای هر سهم ۳۴۹ ریال معادل  ۷۱درصد پیش بینی خود را پوشش داد.

در گروه فلزات اساسی، هرمز که پس از نه روز صف خرید در جلسه معاملاتی روز گذشته صف خود را عرضه کرد، درگزارش جدید خود پیش بینی سود هر سهم سال ۹۴ خود را ۴۶ ریال اعلام کرد این در حالی است که شرکت در نخستین پیش بینی خود سود هر سهم سال ۹۴ را ۱ ریال اعلام کرده بود! معاملات امروز این نماد پرحجم و در محدوده صفر تابلو انجام شد. ذوب و ارفع از نمادهای صف خرید گروه بودند. نماد فمراد پس از رفع گره و بازگشایی در قیمت ۲۲۰۹ با صف فروش مواجه شد. حجم معاملات منفی فملی نیز به ۱٫۴ میلیون سهم رسید. نماد معاملاتی فجر نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم،پیش از شروع معاملات متوقف شد.

در محصولات شیمیایی، جو گروه منفی بود. در این گروه پترول با معامله بیش از ۲۷ میلیون سهم همچنان پرحجم ترین نماد گروه است. به نظر می رسد خرید این سهم در این قیمت ها مناسب باشد. در نماد تاپیکو ۳٫۵ میلیون سهم در بازه منفی معامله شد که بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت. شفارس تنها نماد صف خرید گروه بود.

در اخبار این گروه، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: تیم مذاکره کننده شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اکنون در حال رایزنی با وزارت نفت در مورد روش های مختلف قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی ها هستند . وی افزود: روش نهایی برای قیمت گذاری نرخ خوراک پتروشیمی ها تابعی از نظر وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی خواهد بود . بر اساس قانون، وزارتخانه های مکلف به تدوین روش محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی ها کمتر از چهار ماه دیگر برای انجام این کار فرصت دارند .  

در گروه سیمانی، سفارس در اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۰۲/۹۵ به ازای هر سهم ۳۲۶ ریال سود در نظر گرفته است که این مبلغ نسبت به پیش بینی سال مالی ۹۴ با ۲۶ درصد کاهش همراه است. سیمان سپاهان نیز تصمیم به افزایش سرمایه از مبلغ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ به ۲٫۱۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال به میزان ۱۷ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی را دارد.

در مورد سهام  پدیده رییس کمیسیون اصل ۹۰ گفت که کارگروهی برای تعیین تکلیف پرونده پدیده شاندیز و نحوه بازپرداخت اموال مالباختگان تشکیل شده که وزارت کشور متولی این کار است .محمدعلی پورمختار اظهار کرد:‌ کارگروهی برای رسیدگی به شکایات مردم در مورد پرونده پدیده شاندیز با عضویت نماینده کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شده که در اولین جلسه آن نیز مقرر شد وزارت کشور متولی این کار باشد .وی افزود: در این جلسه برای تعیین حقوق دولتی پیشنهاد شد که باید مسئولان پروژه نسبت به پرداخت آن اقدام و تعیین تکلیف کنند همچنین ظرف زمانی مشخصی برای بازپرداخت باید تعیین گردد. قرار شد این کار از طریق استانداری خراسان انجام شود .

پرشین تحلیل

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ