گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / استمداد سهامداران یک شرکت از مسئولین سازمان بورس

0
با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۲٫۰۵ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۷ واحد افزایش به رقم ۴۸۸۰۰ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۴۴۰ واحد کاهش عدد ۱۳۲۲۷۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۲ واحد افت به رقم ۲۸۴۶۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبندر” با ۶۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تلپیکو” با ۳۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افزایش به رقم ۷۵۲ واحد رسید.

در این شرایط امروز “شتران” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با یک واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۸۲۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۴۴۷ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که بر مبنای نمودارهای چارتیستی و همچنین اخبار رسیده از برگزاری اولین نشست معاونان تیم های مذاکره کننده ایرانی با گروه ۱+۵ بر سر آغاز نگارش پیش نویس متن توافق مشترک، به نظر می رسید که بازار سرمایه طی معاملات روز جاری با روندی صعودی و اقبال به سهام اغلب شرکتها مواجه شوند. این در حالی بود که اگرچه در ابتدای معاملات شاهد رشد شاخص های بورس و اکثر قیمت سهام شرکت ها بودیم اما از اواسط ساعات معاملات به بعد این روند تغییر کرد و مجدداً با کاهش قیمت سهام و افت شاخص بورس مواجه شدیم.

بنابر گزارش بورس نیوز، اهالی تالار معتقدند انتشار خبری مبنی بر حمله هوایی اسراییل به مواضع حزب الله و ارتش سوریه سبب عقب نشینی سرمایه گذاران و کاهش اقبال به خرید سهام شرکتها گردد.

بر این اساس این اتفاق اگرچه سبب ایجاد حس نا امنی مجدد در منطقه و نگرانی سرمایه گذاران شد، اما به نظر می رسد این اقدام اسراییل با رهبری نخست وزیر نادان خود نشان از عصبانیت وی در مقابل گفته های رییس جمهور آمریکا مبنی بر عدم پذیرفتن نتانیاهو به کاخ سفید و همچنین ناکام ماندن اقدامات وی در ایجاد اختلال در توافق هسته ای ایران دارد.

لذا به نظر می رسد اینگونه اقدامات، نتیجه ناکام ماندن این رژیم اشغال گر در رسیدن به اهداف خراب کارانه خود می باشد.

آنچه که باید برای بازار سرمایه و اهالی آن اهمیت داشته باشد، اخبار رسیده از آغاز پیش نویس متن توافقنامه و هسته ای است که به گفته عراقچی از بحث تحریم ها شروع شده و در روالی رضایت بخش برگزار شده است.

براساس این گزارش در معاملات امروز بازار سرمایه همچنان شاهد شگفتی پالایشی ها در این بازار هستیم؛ چراکه در حالی امروز علی رغم نوسانات مثبت و منفی در بازار شاهد رشد حداکثری قیمت تمامی نمادهای پالایشی بودیم که این شرکتها پیش تر اقدام به اعلام تعدیل منفی و کاهش سود سهام خود کرده بودند. “شپنا” در این بین تنها نمادی که طی روز جاری در این گروه با حجم معاملات قابل توجه و عدم صف خرید همراه بود. جالب است دو نماد این گروه هم که با تعدیل مثبت همراه بودند یعنی “شپنا” و “شتران” امروز با افزایش میزان عرضه ها مواجه شدند.

به گفته اهالی تالار، اغلب کارشناسان و فعالان حرفه ای بازار سرمایه در شرایط فعلی به دنبال توجیه اقتصادی و آن تحلیلی هستند که سبب تشکیل صف خرید در نماد پالایش نفت بندر عباس شده است.چراکه “شبندر” پس از اعلام تعدیل منفی سود هر سهم طی هفته گذشته دو روزی است با صف خریداران روبرو می باشد.

در گروه شرکت های خودرویی امروز معاون وزیر صنعت و معدن اعلام کرد که فعلاً افزایش نرخ خودرو منتفی بوده و این شرکت ها افزایش نرخی را نخواهند داشت.

این گفته در حالی عنوان شده که در بازار شاهد تفاوت نرخ خودروهای داخلی نسبت به پایان سال ۹۳ می باشیم. به نظر می رسد خودروهایی علی رغم آنکه در ابتدای معاملات امروز روندی صعودی را در پیش گرفته بودند، در پایان معاملات همین خبر را به جهت ورود به مدار منفی بهانه کردند.

از سوی دیگر در گروه لیزینگی موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه شرکت لیزینگ صنعت و معدن منجربه رشد قیمت سهام شرکت های این گروه شد.

اهالی تالار معتقدند دیگر شرکت های این گروه همچون لیزینگ ایرانیان، لیزینگ بهمن و لیزینگ ایران نیز بزودی درخواست افزایش سرمایه خود را اعلام خواهند کرد.به نظر می رسد این دیدگاه در بین اهالی بازار سبب تشکیل صف خرید برای مابقی شرکت های این گروه شد.

البته “ولغدر” نتوانست به دیگر هم گروهی های خود بپیوندد.

اما طی پنج شنبه هفته گذشته فرآورده های نسوز پارس با نماد “کفپارس” که این روزها تبدیل به نماد و سمبل عدم شفافیت اطلاعاتی شده است، با ارایه گزارش به سایت کدال برای دهمین بار خبر از موکول شدن تصمیم گیری پیرامون تصویب صورت های مالی در جلسه دیگر داد. بطوریکه علی رغم اینکه مجمع این شرکت با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد، اما در خصوص آن هیچ تصمیمی گرفته نشده است. بر این اساس به نظر می رسد اقدامات اخیر سهامدار عمده “کفپارس” یعنی احیاء سپاهان نشان از عملکرد نامناسب این شرکت دارد که نشان از تضییع حقوق سهامداران خرد می باشد و نکته قابل تأمل و توجه آن به سکوت مسئولین و متولیان بازار سرمایه در برابر این شرکت است که به علت دارا بودن اکثریت سهام و کرسی هیأت مدیره سهامداران این شرکت را به بازی گرفته است.

بر این اساس به نظر می رسد این سهامدار با توجه به دعوای حقوقی که با سهامدار حقیقی آن بر سر درصدی از سهام این شرکت دارد تصمیم گرفته به نحو و با هر قیمتی که شده حتی به قیمت زیان شرکت و بیچاره شدن سهامدار خرد خود را پیروز میدان نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ