مصطفی پاشایی: خدا مریم قاسمی رو حفظ کنه!/شب قبل از فوت مرتضی، یک نفر لباس هایش را برد!/دوست دارم به اسم خودم بشناسندم، نه مرتضی

7

مرتضی پاشایی بدون شک یکی از ماندگار ترین اسامی موسیقی ایران طی سال‌های اخیر بوده است. کسی که به واسطه صدایش، بیماری‌اش و در نهایت نحوه مرگش باعث شد نام او در سالی که گذشت در تاریخ موسیقی ایران جاودانه شود.برای شناخت بیشتر مرتضی، هیچکس بهتر از برادرش نمی‌تواند به طرفدار این خواننده محبوب کشور کمک کند، به همین دلیل به سراغ مصطفی پاشایی رفتیم تا با او مروری کوتاه به دوران زندگی مرتضی و حواشی ایجاد شده بعد از فوتش بپردازیم.مصطفی پاشایی در این گفت و گو از فعالیت‌های خود نیز سخن به میان آورد و ابراز امیدواری کرد تا بتواند نام مرتضی پاشایی را برای همیشه زنده نگه دارد.

همسر مصطفی پاشایی همسر مریم قاسمی همسر مرتضی پاشایی نامزد مرتضی پاشایی دانلود آخرین آلبوم مرتضی پاشایی خانواده مرتضی پاشایی بیوگرافی مصطفی پاشایی بیوگرافی مریم قاسمی

سال ۹۳ با یک اتفاق تلخ برای شما شروع شد . ( فوت برادرتان ) این سال برای شما و خانواده ی پاشایی چگونه سپری شد؟

سال ۹۳ طبعا سال خوبی برای من نبود و می توان گفت که تلخ ترین سال زندگی من هم بود. در این سال برادرم که یکی از عزیز ترین افراد زندگیم بود را از دست دادم، کسی که از لحظه به دنیا آمدنش صمیمانه دوستش داشتم. سال خیلی سختی برای من و خانواده ام و خیلی از طرفداران مرتضی عزیز بود .

در سال ۹۳ مرتضی پاشایی قطعا ستاره سال بود . تعابیر متفاوتی درباره ستاره بودن او مطرح می شود. به نظر شما صدا ، سرطان و یا نوع فوت مرتضی، کدام یک نقش مهمتری در این ستاره شدن داشت؟

اولین و مهمترین دلیلی که می توانم برای شهرت و محبوبیت مرتضی بیان کنم این بود که مرتضی عاشق مردم بود، مردم را دوست داشت و تا آخرین لحظه عمرش هم نگران مردم بود. زمانی هم که در بیمارستان بود به من می گفت مردم بیرون بیمارستان در سرما نمانند، بسیار نگران آن ها بود. به نظرم این مهمترین دلیل برای محبوبیت او بود. مرتضی با وجود دردی که بر اثر شیمی درمانی داشت زمانی که در کنسرت ها طرفدارانش از او می خواستند عکس بگیرد درخواست آن ها را قبول می کرد و برای آن ها اهمیت بسیاری قائل می شد . آهنگ ها و صدای مرتضی بی نظیر بود و به نظر من دیگر به مانند این صدا و احساس نخواهد آمد. یکی دیگر از نکاتی که باعث ماندگاری صدای مرتضی شد، این بود که از دیدگاه هنری آهنگ های نابی داشت ، آهنگسازی و ملودی سازی او به گونه ای بود که در بیست یا سی سال اخیر به شخصه اگر نخواهم اغراق کنم به مانند او ندیده بودم. به گفته طرفداران مرتضی، آهنگسازی او بی نظیر بود .

تحلیل های مختلفی وجود دارد که سرطان مرتضی نقش بسزایی در این محبوبیت داشته است . برخی بر این باورند که مرتضی در جایگاهی قرار گرفت که حتی بسیاری از خواننده ها آرزو دارند در آن قرار بگیرند، این ادعا را قبول دارید؟

خیر ، این که سرطان باعث شد مرتضی محبوب شود به نظر من درست نیست ولی از این دید می توانم به این موضوع نگاه کنم که سرطان مرتضی باعث شد مردم به سراغ کارهای او بروند و کارهای او را بیشتر گوش کنند. می توان گفت شاید ۴ یا ۵ درصد شناخته شدن او به واسطه ی بیماری او بود ولی در نهایت مردم دیدند که مرتضی صادقانه و عاشقانه مردم را دوست دارد و کارهای عالی و بی نظیر دلیل بر این محبوبیت بود .

یکی از خاطراتی که از مرتضی برایتان به یادگار مانده را برای هواداران مرتضی نقل کنید…

شب جشن سالانه موسیقی ما که از بهترین های موسیقی سال تقدیر می شد آهنگ “جاده یکطرفه” به عنوان بهترین آهنگ خارج از آلبوم سال تندیس گرفت که من هم در سالن حضور داشتم . آن شب مرتضی آهنگ جاده یکطرفه را در سالنی که اساتید موسیقی کشور اعم از سنتی ، پاپ و دیگر بخش ها حضور داشتند به صورت زنده اجرا کرد که از دیدگاه من بسیار مورد توجه قرار گرفت . یکی از خاطرات خوب آن شب این بود که آن شب مرتضی تندیس خود را از دست استاد سالار عقیلی دریافت کرد که بسیار از این موضوع خوشحال بود چرا که من و مرتضی بسیار به استاد سالار عقیلی علاقه داریم؛ بلافاصله پس از پایان جشن من و مرتضی برای انجام شیمی درمانی به بیمارستان آسیا رفتیم . فکر می کنم دوره ی سوم یا چهارم بود که مرتضی شیمی درمانی می شد با وجود این که سختی های فراوانی داشت ولی چون در کنار هم بودیم احساس آرامش می کرد .

در روزهای آخری که مرتضی در بیمارستان حضور داشت افراد مختلفی برای همدردی با شما در بیمارستان حضور پیدا کردند که تعداد هنرمندان و ورزشکاران بسیار چشمگیر بود. نکته ی قابل توجه اما روحیه ای بود که مرتضی سعی داشت به آن ها بدهد؛ شما به عنوان کسی که همیشه در کنار او بودید از آن روزها برای ما بگویید…

مرتضی در زندگی شخصی در عین حال که بسیار ساده ، پاک و بی آلایش بود خیلی هم خاص بود. من به شخصه هرگز در زندگی خودم ندیده بودم بیماری که دوره های سخت شیمی درمانی را پشت سر می گذاشت و در بخش آی.سی.یو بیمارستان بستری بود به فکر روحیه دادن به اطرافیان خودش باشد . در مرتضی احساس ناراحتی که معمولا در اینگونه بیماران دیده می شود، دیده نمی شد و همیشه سعی داشت تا با یک طنز یا یک شوخی، روحیه اطرافیان را بالا ببرد . هنرمندان و ورزشکاران بزرگ کشورمان هم به دیدن مرتضی آمدند و تنها نکته ای که همه به آن اذعان داشتند این بود که مرتضی از روحیه بسیار بالایی برخوردار است و سعی دارد به اطرافیان خود نیز روحیه بدهد .

همسر مصطفی پاشایی همسر مریم قاسمی همسر مرتضی پاشایی نامزد مرتضی پاشایی دانلود آخرین آلبوم مرتضی پاشایی خانواده مرتضی پاشایی بیوگرافی مصطفی پاشایی بیوگرافی مریم قاسمی

اولین برخورد مرتضی با این بیماری چگونه بود؟ معمولا افرادی که دچار این بیماری ها می شوند از خدای خود می پرسند چرا من؟ آیا مرتضی هم اینگونه بود ؟

اولین برخورد مرتضی با این بیماری در بیمارستان نیکان بود که بعد از آن یک عمل جراحی بر روی معده ی اش انجام دادند . تومور در قسمت خروجی معده ی مرتضی قرار گرفته بود و مجبور بودند یک «بای پس» برایش بزنند . پس از گذشت دو یا سه روز بعد از عمل که حالش بهتر شد دکتر مرتضی گفت که بیماری او این شرایط را دارد. خودش هم بسیار اصرار داشت که بداند بیماری اش چیست. زیرا اعتقاد داشت اگر بداند راحت تر است، به او گفتند ولی نهایت ناراحتی که من از او دیدم ۵ دقیقه بود و بعد از آن حتی یک بار گریه یا ناراحتی شدید از او ندیدم . حداقل در ظاهر که اینگونه بود ولی با توجه به شناختی که من از او داشتم در باطن هم انسانی شاد و خوشحال بود .

دکترها درباره میزان بیماری و زمان زنده ماندن مرتضی به شما و خانواده چه گفتند ؟

دکتر ها معتقد بود که نهایتا ۳ ماه زنده خواهد ماند که ما به او نگفتیم . نکته ای که برای خود من بسیار جالب بود، این بود که بعد از گذشت ۱۱ ماه متوجه شدم مرتضی از ماجرا خبر دارد و می دانست که دکترها گفته اند ۳ ماه بیشتر زنده نخواهد ماند؛ البته به خاطر همین روحیه بالای مرتضی بود که این مدت زمان به ۱۱ ماه افزایش پیدا کرد.

انتظار آن جمعیت خیره کننده در مراسم خاکسپاری را داشتید؟

پیش بینی این موضوع سخت بود. می دانستیم که جمعیت زیادی برای تشییع پیکر مرتضی خواهند آمد ولی تخمین جمعیتی حدود ۵ میلیون نفر که در سایت های مختلف عنوان شد را تصور نمی کردیم .

درباره جزئیات مراسم خاکسپاری حاشیه های متفاوتی وجود داشت به ویژه درباره مراسم تدفین ، که گفته می شد پیکر مرتضی در زمان دیگری به خاک سپرده شده است، چقدر این حاشیه ها را رد یا تایید می کنید؟

در بهشت زهرا وقتی شخصی فوت می کند پس از انجام مراحل اولیه خاکسپاری، در سیستم ثبت می شود که شخص در آن روز دفن شده است . معمول مراسم نیز به همین منوال است وبلافاصله پس از انجام مراحل اولیه، مراسم خاکسپاری انجام می شود . در آن روز به دلیل سیل جمعیتی که در تالار وحدت و بهشت زهرا حضور پیدا کردند نتوانستیم مراسم خاکسپاری را انجام دهیم و همان روز با تاخیر چند ساعته یعنی روز یکشنبه ساعت ۸:۳۰ شب این مراسم را انجام دادیم .

خیلی از هنرمندان می گویند وقتی یکی از بستگان نزدیک خود را از دست می دهیم به دلیل سیل جمعیتی که در مراسم خاکسپاری حضور پیدا می کنند نمی توانند وداع آخر را انجام دهند، برای شما ثانیه های پایانی چگونه گذشت ؟

برای ما هم خیلی سخت بود. ما فقط در غسالخانه توانستیم با مرتضی وداع کنیم. با این وجود مراسم را شب انجام دادیم و خیلی از طرفداران به خانه های خود برگشته بودند ولی باز هم برای ما بسیار سخت بود و نتوانستیم به شکل مطلوب با مرتضی وداع کنیم .

مراسم خاکسپاری در شب و با تاخیر، از پیش برنامه ریزی شده بود یا به پیشنهاد شخص خاصی این برنامه در شب انجام شد؟

برنامه ما این بود که فردای آن روز ساعت ۳ یا ۴ بعد از ظهر مراسم را انجام دهیم که روز باشد ولی با توجه به حضور میلیونی مردم تصمیم گرفتیم در ساعات شب مراسم خاکسپاری را انجام دهیم .

سرقت تلفن همراه مرتضی به کجا رسید ؟

اگر اجازه بدهید در این باره توضیحی ندهم .

اتفاق خاصی در این زمینه افتاد؟

شب قبل از فوت مرتضی، یکی از آشنایان که مایل نیستم نامش را ببرم ولی همه وی را میشناسند، لباس‌هایش را برد ولی نمیدانم چه هدفی از این کار داشت. کاش فلسفه این کار و هدفش را توضیح میداد ولی من از خود مرتضی یاد گرفتم به حاشیه ها توجه نکنم، هم من و هم خانواده ام دوست داریم از مرتضی همان نام نیکی که مانده، زنده بماند.

بعد از اتمام مراسم، مدیریت صفحات اجتماعی مرتضی پاشایی را در اختیار گرفتید و پس از آن بود که شایعاتی درباره شما منتشر شد، شایعاتی مثل سواستفاده برادر مرتضی از محبوبیت برادرش و…راجع به این ‌مسائل برای هواداران مرتضی توضیح بدهید؟

نگاهی که من به عنوان برادر مرتضی به وی داشتم با آنچه در فضای مجازی در جریان است بسیار متفاوت است؛ که البته شاید هم طبیعی باشد، نگاه مردم نسبت به من و خانواده ام متفاوت است؛ من مرتضی را تکه ای از وجودم میدانم و فکر میکنم هر برادر و خواهری روابطی متفاوت با یکدیگر داشته باشند . من از ابتدا هم مرتضی را عاشقانه دوست داشتم این را هم در مصاحبه ای از من پرسیدند و گفتند که در حال سواستفاده هستید اما به نظر من این ادعای بسیار مسخره ای است… مرتضی تکه ای از وجود من بود؛ این ادعا مثل این است که بگویند شما دارید از خودتان سواستفاده میکنید؛ این ادعاها و شایعات را قبول ندارم و هرکاری میکنم برای زنده ماندن نام مرتضی در فضای مجازی است ، آن صفحه برای بیان درد و دل هواداران است در غیر اینصورت هیچ نفع مالی برای من ندارد.

فکر می کنید به چه دلیل این شایعات سریعا منتشر شد و اهمیت پیدا کرد؟

فکر میکنم این اتفاق به دلیل تعصبی که وجود دارد رخ داد؛ من هم همیشه این را گفته ام که اگر مردم بگویند عکسی از خودت هم نذار دیگر حتی عکس دونفره من و مرتضی را هم نمی گذارم.

مصطفی پاشایی قبل از این اتفاق برای برادرش هم در کار موسیقی و خوانندگی بود؟

من همیشه تلاش می کردم که به خوانندگی به عنوان یک شغل نگاه نکنم، اگر هم در حال حاضر می خوانم برای این است که تا حدود زیادی خودم آرامش پیدا کنم و پدر و مادرم را راضی نگه دارم، مادرم هم در یک مصاحبه این موضوع را گفتند و از من خواستند که اگر بخوانی برای ما خوب است و آرامش پیدا میکنیم چون یک ذره جنس صداها شبیه هم است . البته آن صدا بی نظیر بود و نه من و نه هیچ خواننده دیگری صدایش مانند او نیست.

البته مصطفی بعد از مرتصی آمد، آهنگ هایی خواند شبیه برادرش و پس از آن بود که یک سری مقایسه ها پیش آمد …

بله این موضوع مسئولیت را برای من خیلی بیشتر می کند و به این موضوع واقفم؛ شما حتی اگر بخواهید مانند او هم بخوانید که نمی شود هم بالاخره یک سری پیدا می شنود که بگویند او تک بود که واقعا هم بود و بی نظیر. فیلم هایی از چند سال پیش وجود دارد که در آن و در دوران نوجوانی من و مرتضی اتود هایی می زدیم… هم من میخواندم هم او. مرتضی بیشتر ساز می‌زد …امروز اما این صدا یعنی صدای مرتضی در مارکت وجود دارد و بهترین اجرا و بهترین رکورد یا ترک های البوم متعلق به اوست. در این شرایط دیگر نیازی نمیدیدم بیایم اینکار را انجام دهم. جنس صدای مرتضی با بهترین کیفیت موجود است و دیگر لزومی وجود نداشت که صدایی مشابه فعالیت کند ولی الان که مرتضی نیست هم برای ارامش خودم و هم برای خلای که هست و بخاطر پدر و مادرم خواستم که بخوانم و با اینکارتا حدی جای خالی او را کمتر حس کنم و شاید بعضی از طرفداران مرتضی دوست داشته باشند.

فکر نمی کنید این رفتار شما، تا حدی زود بود؟

برخی به من گفتند که این اقدامات بعد از مراسم چهلم خیلی زود بود ولی تجربه به من میگفت که اگر بعد از یک سال هم رفتاری از خود نشان می دادم برخی بودند که میگفتند برادر مرتضی تا الان کجا بود؟ این حرف ها همیشه هست ، هرکاری که انجام دهید بالاخره تعدادی صدای مخالف وجود دارد که البته حق هم دارند ولی من حس کردم با این کار به خانواده ام آرامش می دهم .

در حال حاضر دوست دارید شما را با نام «مصطفی پاشایی» بشناسند یا «برادر مرتضی پاشایی»؟

صد در صد دوست دارم که در حوزه ی کاری و موسیقی به صورت مستقل و با سبک هایی جدید من را بشناسند . به اسم مرتضی هم صد در صد افتخار می کنم مطمئنا دوستان مرتضی هم به اوافتخار می کنند .

تک آهنگ ” سرت رو بر نگردون ” ساخته مرتضی با صدای شما منتشر شد؛ درباره ی آن کمی برای خوانندگان ما توضیح دهید ؟

ملودی آهنگ «سرت رو برنگردون» را خود مرتضی ساخته بود و قسمت اول آهنگ را هم خوانده بود ولی هیچ وقت نتوانست قسمت دوم را بخواند من احساس کردم که شعر و فضای ملودی ، غربت و غمی که داشت متناسب با آن روزها بود و به همین دلیل در چهلم مرتضی آن را منتشر کردیم . اگر به شعر آهنگ توجه کنید کاملا متناسب با آن روزها بود . ترانه سرای این کار بخش دوم را هم آماده کرد و من به صورت کامل آن را خواندم . احساس می کنم هواداران مرتضی از این کار راضی بودند .

تک آهنگ ” کجایی ” چه زمانی توسط مرتضی آماده شده بود ؟

«کجایی» توسط خود مرتضی آماده شده بود و قصد داشت کجایی را به صورت تک آهنگ منتشر کند و قصد نداشت که این قطعه را در آلبوم جدید اش به نام ” اسمش عشقه ” منتشر کند . ما تصمیم گرفتیم به دلیل فاصله ی زیادی که بین آخرین آلبوم مرتضی و آلبوم جدیدش افتاده بود این تک آهنگ را برای هواداران او منتشر کنیم .

آلبوم ” اسمش عشقه ” در چه مرحله ای از تولید است ؟

این آلبوم به صورت کامل تهیه شده و در حال حاضر در مرحله ی تنظیم قرار دارد .

زمان انتشار آلبوم جدید مشخص شده ؟

به امید خدا اوایل سال ۹۴ این آلبوم در اختیار هواداران مرتضی قرار خواهد گرفت .

بعد از درگذشت مرتضی، خیلی ها خواستار ساخت مستندی از زندگی او بودند و خانواده مرتضی پاشایی هم از این کار استقبال کردند، از کار با رضا رشید پور برای ساخت این مستند، بگویید؟

در آن زمان هم گفتم که یکسری سو تفاهم های رسانه ای پیش آمده بود. من همیشه اعتقاد دارم وقتی دو نفر می خواهند با هم کار کنند باید روبه روی یکدیگر بنشینند . در آن زمان سو تفاهم های رسانه ای به وجود آمده بود که خدا را شکر حل شد . بنده شخصا آقای رشید پور را بسیار دوست دارم، ایشان شخصیتی دارای سبک هستند و در بین مجریان صدا و سیمای کشور از جایگاه قابل توجهی برخوردارند . اما با توافق هایی که انجام شد کار ساخت مستند را با شخص دیگری شروع کردیم .

تهیه کنندگان و کارگردان این مستند جدید چه کسانی هستند ؟

سید جواد هاشمی و عموی بنده مستند جدید را تهیه کرده اند و کارگردانی آن را هم جناب آقای شاهین صمد پور بر عهده دارد .مردم علاقه دارند از زندگی مرتضی در دوران جوانی و نوجوانی اطلاع پیدا کنند . ما در این مستند سعی کردیم از فیلم ها و عکس هایی که از مرتضی در دوران جوانی و نوجوانی بوده استفاده کنیم و همین مسائل باعث شده این مستند جذاب تر شود .

همسر مصطفی پاشایی همسر مریم قاسمی همسر مرتضی پاشایی نامزد مرتضی پاشایی دانلود آخرین آلبوم مرتضی پاشایی خانواده مرتضی پاشایی بیوگرافی مصطفی پاشایی بیوگرافی مریم قاسمی

ساخت این مستند در چه مرحله ای است؟

تصویربرداری های این کار به اتمام رسیده است و در حال حاضر در مرحله ی تدوین قرار دارد و انشالله در اوایل سال ۹۴ در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت .

صحبت های متفاوتی درباره ی درآمد های حاصل از فروش آلبوم و مستند زندگی مرتضی مطرح شده . این درآمد ها قرار است در چه راهی هزینه شود ؟

از اول هم ما اعلام کردیم که بخشی از عواید حاصل از فروش این مستند برای امور خیریه و بیماران سرطانی در نظر گرفته خواهد شد .

یکی از روانشناسان کشور در یک سخنرانی در دانشگاه بسیار تند صحبت کرد . موسیقی مرتضی را موسیقی لهو و لعب معرفی کرد و تشییع جنازه مرتضی را با یکی از خواننده های زن قبل از انقلاب مقایسه کرد . نظر شما درباره این تحلیل ها چیست ؟

هیچ کدام از حرف های ایشان با شخصیت مرتضی سازگاری نداشته است . موسیقی پاپ در همه ی کشورهای دنیا به عنوان یک موسیقی سالم شناخته می شود . نمی توانیم بگوییم ۲۰ است ولی این موسیقی کلامش در وزارت ارشاد تایید می شود و از فیلترهای مثبت عبور می کند و در اختیار مخاطب قرار می گیرد . مرتضی هم همیشه طبق این روال و اصول حرکت کرده و همیشه سعی کرده در کارهای خود از اشعار مثبت و خوب استفاده کند . صدها نفر به من و خانواده ام گفته اند وقتی ما صدای مرتضی را می شنویم یاد خدا می افتیم . همیشه می گویند وقتی کنار کسی می نشینی یا باید تو را یاد خداوند بیاندازد و یا چیزی به تو اضافه کند که فکر می کنم مرتضی این خصوصیت را داشت . مخصوصا با کار ” نگران منی ” که در دل مردم با عنوان شخصی که برای معبود و خدای خودش خوانده معرفی شد چرا که این آهنگ پر دانلودترین آهنگ سال ۹۳ بود . توجیه این روانشناس را درباره گفتن این اظهارات نمی دانم چرا که کارشناسان موسیقی در بخش های مختلف اعتقاد دارند موسیقی مرتضی از همه لحاظ درست بوده است و من فکر میکنم ایشان از نظر روحی مشکل داشتند!

مرتضی رابطه خوبی با مذهبی ها داشت . از رضا هلالی و سعید حدادیان تا مسئولین کشوری . از این روابط بگویید ؟

هنرمرتضی در این بود که می توانست با همه ی اقشار جامعه ارتباط برقرار کند . بارها شد که خانواده های مذهبی که در آن هاخانم ها چادر به سر داشتند و آهنگ های دیگر را گوش نمی دادند به ما می گفتند که ما در تلفن همراه و ماشین آهنگ های مرتضی را گوش می دهیم .

در مسئولین کشوری آقای قالیباف در ملاقاتی که با مرتضی داشت در صفحه ی شخصی خودشان نوشته بودند که من مرتضی را خیلی دوست دارم و از او صبر و استقامت و مستحکم بودن روحیه اش را دیدم . برای من خیلی جالب بود که ایشان در صفحه ی شخصی خود در اینستاگرام احساس خوب را از آن ملاقات مطرح کردند .

دیدار و عکس گرفتن با مرتضی پاشایی در ماه های آخر دست و پنجه نرم کردن ایشان با بیماری با شایعات فراوانی همراه بود مثل اینکه برخی فقط به دنبال عکس انداختن با مرتضی بودند. این حس را خود شما و مرتضی هم داشتید ؟

خود مرتضی و به تبع او من ، ذاتا اینگونه هستیم که اول جنبه مثبت داستان را نگاه می کنیم، برای مثال زمانی که شخصی با مرتضی عکس می گیرد آن را به حساب طرفداری و علاقه می گذاریم، ولی از دل آدم ها فقط خداوند خبر دارد زیرا مرز این دو خیلی به هم نزدیک است همه در حال عکس گرفتن هستند چه کسانی که علاقه دارند چه کسانی که می خواهند سو استفاده کنند ، برای همین همیشه سعی می کنم درباره ی کسی قضاوت نکنم . همه ی کسانی که با هدف خوب یا بد عکس گرفتند دوست و عزیز ما هستند .

بعد از فوت مرتضی خواننده های متفاوتی از شما دعوت کردند در کنسرت ها حضور پیدا کنید . اولین کنسرتی که در آن حضور پیدا کردید کدام کنسرت بود ؟

بعد از گذشت مدتی از زمان پرواز مرتضی اولین کنسرتی که در آن حضور پیدا کردم کنسرت بنیامین بهادری بود که از دوستان صمیمی من و مرتضی است . بنیامین انسانی با انرژی و مثبت است بعد از آن هم به کنسرت علی لهراسبی که او هم از دوستان صمیمی مرتضی بود و همکاری هایی هم با یکدیگر داشتند رفتم .

مرتضی در هنگام رانندگی به آهنگ های کدام خواننده گوش می داد ؟

مرتضی کمتر آهنگ های ایرانی گوش می داد و سعی می کرد به ملودی های سطح اول دنیا گوش کند چرا که سعی می کرد از آن ها الهام بگیرد . در مواقعی که آهنگ های ایرانی گوش می داد هم آهنگ های سیروان مد نظرش بود.

شما رابطه ی خوبی با سید جواد هاشمی دارید طوری که در اکثر عکس های به جا مانده از مرتضی نیز حضور دارند . از این رابطه بگویید ؟

سید جواد هاشمی در کنسرت های آخر مرتضی به همراه خانواده حاضر می شدند . زمانی که در سالن حضور پیدا می کردند من توجه می کردم ببینم عکس العمل سید جواد به عنوان یک آدم مذهبی به کارهای مرتضی چگونه است و می دیدم که بی نهایت و با تمام وجود در حال لذت بردن است .

مرتضی پاشایی در نظرسنجی های سایت ها و رسانه ها در سال ۹۳ به عنوان یک خواننده در صدر محبوب ترین شخصیت های سال ۹۳ قرار داشت . با توجه به جایگاه یک خواننده در میان مردم، و در شرایطی که می بینیم که کنسرت های زیادی لغو شده است، نظر شما در این رابطه چیست ؟

من در جایگاهی قرار ندارم که بخواهم دلیل لغو کنسرت ها را بیان کنم ولی احساس می کنم کسانی که در موسیقی فعالیت می کنند افراد خوب و مثبتی هستند . احساس می کنم باید کمی به آن ها میدان داد و کمی بیشتر برای علاقه ی مردم اهمیت قائل شد . مسائل متفاوتی وجود دارد که من نمی توانم درباره ی آن ها قضاوت کنم .

مرتضی اهل فوتبال هم بود ؟

مرتضی بیشتر xbox بازی می کرد به گونه ای که کسی هم نمی توانست او را شکست دهد . در دوران نوجوانی هم فوتبال بازی می کرد و با هم حدود چهار سال به کلاس کاراته می رفتیم . مرتضی کمربند قهوه ای و من هم کمربند مشکی داشتم .

او در دسته بندی آبی یا قرمز طرفدار کدام تیم تعریف می‌شد ؟

خودش همیشه می گفت تیم ملی . در اوایل و دوران نوجوانی کمی استقلالی بود ولی در دوران اخیر راستش را بخواهید دیدارهای استقلال و پرسپولیس را هم نگاه نمی کرد و هیچ تعصبی به هیچکدام از این دو تیم نداشت .

چه کاری انجام دهیم تا مرتضی همیشه در یاد مردم باقی بماند ؟

هر شخصی در جایگاه خودش می تواند کاری انجام دهد که ماندگار شود، منی که برادر او هستم یک وظیفه ای دارم ، طرفدارن او به یک صورت و دوستان نزدیک او هم به نوبه ی خودشان . حداقل کاری همه می توانیم انجام دهیم این است که نگذاریم حاشیه ها نام نیک مرتضی را خدشه دار کند .

در یک سال اخیر چه چیز شما را بیشتر ار همه اذیت کرد؟

همین حاشیه هایی که ساختند .

یک خاطره از دوران کودکی مرتضی ؟

زمانی که مرتضی کلاس سوم یا چهارم ابتدایی بود من دوم راهنمایی بودم . من ومرتضی و دوستش با هم به مدرسه می رفتیم . در مسیر که می رفتیم زمانی که مسیرمان جدا می شد به مرتضی می گفتم گوش‌ات را بیاور تا چیزی بگویم و در آن حال صورت او را می بوسیدم تا او در حضور دوستش خجالت نکشد . تقریبا هر روز این کار را انجام می دادم .

بهترین اتفاق بعد از فوت مرتضی؟

خاطرات مرتضی از دیدگاه من بهترین خاطره ها است . فیلم کنسرت ها و …

شما هم در نظر دارید کنسرت برگزار کنید ؟

انشاالله ، اگر خدا بخواهد و مردم هم شرکت کنند حتما .

همسر مصطفی پاشایی همسر مریم قاسمی همسر مرتضی پاشایی نامزد مرتضی پاشایی دانلود آخرین آلبوم مرتضی پاشایی خانواده مرتضی پاشایی بیوگرافی مصطفی پاشایی بیوگرافی مریم قاسمی

در سال ۹۴ آلبومی از مصطفی پاشایی منتشر خواهد شد؟

انشاالله ، من تمام تلاشم را انجام می دهم . مسئولیت سختی است ولی من تمام تلاشم را می کنم که آن نام همیشه باقی بماند .

فضای آلبوم ” اسمش عشقه ” چگونه است ؟

۷۰ درصد آلبوم آهنگ های اکتیو است و ۳۰ در صد باقی مانده احساسی است . البته کارهای اکتیو مرتضی هم احساسی است.

این عاشقانه  مرتضی حاصل زندگی اوست ؟

همیشه در مصاحبه هایی که با مرتضی می شد از او سوال می شد که آیا تو عاشقی که اینگونه ترانه ها را اجرا می کنی که مرتضی در پاسخ این سوال همیشه می گفت که عشق های زمینی را قبول ندارد و عاشق خدای خودش بود . مرتضی در زندگی خصوصی بسیار پر انرژی و شاد بود . فقط زمانی که کارهایش را ضبط می کرد و تمام می شد قدم میزد و با کارهای خودش اشک می ریخت .پیام شما برای هوادارن مرتضی ؟

پیام یا نصیحتی نمی خواهم انجام دهم ولی سعی کنیم سریع قضاوت نکنیم چه در کار و در زندگی . سعی کنیم گاهی خودمان را جای طرف قرار دهیم . به خودم می گویم قضاوت سریع گاها باعث پشیمانی می شود . در اینستاگرام خودم هم نوشته ام که برای همه طلب خیر هستم . زیرا خیر همه چیز را شامل می شود . درست تصمیم بگیریم و درست قضاوت کنیم تا اطرافیانمان را آزار ندهیم .

نظرتان درباره ی اسامی زیر در یک جمله ؟

سید جواد هاشمی : با شخصیت و صبور

بنیامین بهادری : دوست خوب

علی لهراسبی : سمبل معرفت

مریم قاسمی : خدا حفظش کند

محمد علیزاده : هنرمند و پیگیر

احسان علیخانی : به معنای واقعی کلمه ، مجری قدرتمند ، توانمند و با درایت .

نامه نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 7 )
 1. ناشناس می گوید

  برو بابا .برادرت یه خواننده معمولی پاپ بود تو هم هیچ استعدادی نداری ولی ماشا لله اعتماد به سقف عالی دارید همتون.

  1. اشنا می گوید

   تا چه حد یه انسان میتونه بیشعور باشه ؟؟؟؟ ….

  2. اشنا می گوید

   ببخشید جسارت نشه در پاسخ این اقا یا خانم ناشناس این پست بالا رو گذوشتم

   1. بهار می گوید

    خوب کردین

  3. سودابه می گوید

   من اصلاً با شما موافق نیستم!!!

 2. سودابه می گوید

  زنده یاد مرتضی جون پاشایی عالی بو از هر نگاه در اصل خودت چی هستی؟ که به انسان مثل مرتضی جون اینجوری میگی زشته بخدا زشته

 3. سودابه می گوید

  من هم به اون ناشناس پست بالا را گذوشتم من داداش ندارم مرنضی جون را مثل یه داداش دوست دارم،و ها شما دوست عزیز خوب کردید که گذوشتید