ادامه سریال «مزخرف» دانی دولتی‌ها / ادعای جابجایی ۵ میلیارد دلار با نامه غیررسمی

0
در رصدخانه تی‌تر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

ادعای جابجایی ۵ میلیارد دلار با نامه غیررسمی

«در دولت قبل روی یک کاغذ بدون سربرگ نوشته شد که چهار تا پنج میلیارد دلار پول از این حساب به حساب دیگری واریز شود و سه وزیر و رئیس کل بانک مرکزی هم زیر آن را امضا کردند». این بخشی از صحبت‌های دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی است که در گفت‌و‌گو با «ایران»، از جزئیات و ناگفته‌های تازه‌ای پیرامون مفاسد اقتصادی رونمایی کرده است. کاظم پالیزدار، از جمله به دور زدن ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در دولت سابق اشاره کرد و گفت: «اکنون در دولت یازدهم، تمام مصوبات ستاد، ابتدا در کارگروهی با حضور معاونان اعضا بررسی و روی آن کار کار‌شناسی می‌شود و سپس در جلسه ستاد طرح می‌شود. برای ابلاغ مصوبات ستاد نیز سلسله مراتب قانونی طی می‌شود و با تأیید رئیس‌جمهور و همانند مصوبات شورای‌ عالی امنیت ملی و در سربرگ آن ابلاغ می‌شود».

وی اضافه کرد: «مصوباتی از ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در دولت قبل، وجود دارد که در یک کاغذ معمولی و حتی بدون سربرگ، نوشته شده است. در یک مورد، نوشته شده که چهار تا پنج میلیارد دلار پول از این حساب به حساب دیگری واریز شود و سه وزیر و رئیس کل بانک مرکزی هم زیر آن را امضا کردند و به عنوان مصوبه ستاد تدابیر ویژه ابلاغ هم شد و بر اساس آنچهار تا پنج میلیارد دلار پول جابجا شد».

پالیزدار تصریح کرد: «در اواخر فعالیت دولت دهم، معاون اول رئیس‌جمهور وقت، اصلاً مصوبات ستاد تدابیر ویژه را به شورای عالی امنیت ملی نمی‌برد و اعلام نمی‌کرد». مشاور معاون اول رئیس‌جمهور، درباره «ح. الف» که هفته‌های پایانی سال گذشته از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد، ‌ با اشاره به اینکه این فرد یک انحصار در واردات برخی کالا‌ها دارد و در منابع ارزی نیز ارز را گرفته و برده و کالا را وارد نکرده است، اظهار کرد: «این فرد مربوط به دولت یازدهم نبوده و تخلفات بی‌شمار وی مربوط به قبل از این دولت است. او سال‌ها در حوزه تجارت فعالیت می‌کرد و شرکت‌ها و بدهی‌های بانکی متعددی دارد، بدهی‌هایی که برای این دولت و اکنون نیست و از قبل بوده است».

ادامه سریال «مزخرف» دانی دولتی‌ها

بعد از عباس آخوندی که مسکن مهر را «مزخرف» خوانده بود، عیسی کلانتری در چند روز گذشته طی سخنانی در نشست کمیته اقتصادی بنیاد امید ایرانیان با ذکر یک خاطره خودکفایی در کشاورزی را «مزخرفات» خواند: «همین الان آقایان هنوز دارند درباره خودکفایی در محصولات کشاورزی صحبت می‌کنند. برای نوشتن برنامه ششم دوباره موضوع خودکفایی را به میان کشیدند که من برگشتم به آقای نوبخت گفتم تو را به دین و ایمانت بگو این مزخرفات را کنار بریزند».

عارف پیروز انتخابات مجلس را معرفی کرد

رئیس بنیاد امید ایرانیان به انتخابات پیش روی اشاره کرد و گفت: انتخابات ۹۴ از انتخابات ۹۲ پر اهمیت‌تر است؛ چراکه انتخابات ۹۴ مسیر یک دهه کشور را مشخص می‌کند. به نوشته ایسنا وی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: اگر انتخابات ۹۲ به گونه‌ای به پایان می‌رسد که همه کشور احساس رضایت می‌کنند به دلیل وجود سرمایه اجتماعی است که پشت رای‌ها بوده است و اگر امروز تیم مذاکره کننده در مقابل پنج کشور دنیا می‌نشیند، قطعا دست بر‌تر‌‌ همان سرمایه اجتماعی را پشت گرده خود حس می‌کند. رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه افزود: با انسجام فعلی اصلاح طلبان پیروز انتخابات مجلس خواهند بود.

اقای عضله مسئولان ایرانی را مورد لطف قرار داد!

رونی کلمن آمریکایی که خیلی زود و بی‌آنکه کلاس‌هایش در تهران برگزار شود، به کشورش برگشت در صفحه اینستاگرامش به میزبانانش و آن‌ها که برنامه‌اش در ایران را به هم زدند ناسزا گفت. بدن ساز و قهرمان پرورش اندام سر‌شناس آمریکایی که برای برگزاری دوره آموزشی به ایران آمده بود از به هم خوردن برنامه‌هایش با لحن زشتی ابراز تأسف کرد.

کلمن ظاهرا قرار بوده پس از بازگشت به کشورش نمایشی برای طرفدارانش در آمریکا ترتیب بدهد که به دلیل جابجا شدن پرواز، برنامه‌اش به هم می‌خورد. همین مسأله باعث می‌شود تا او در صفحه اینستاگرام خود با قرار دادن عکسی از رویداد Grand Opening این گونه بنویسد: ابتدا از همه هوادارانم که آمده بودند من را ببینند و موفق به این کار نشدند عذرخواهی می‌کنم. آن {….}‌ها در تهران کاملا برنامه‌های پرواز من را به هم ریختند. من الان در آمریکا هستم و قطعا شما را خواهم دید.

یک اصلاح طلب: ورود ما به مجلس بستگی به روحانی دارد

رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاح طلبان، درباره استراتژی اصلاح طلبان برای ورود به انتخابات مجلس اظهار داشت: به نظر من، در حال حاضر فضا برای اصلاح طلبان مناسب است. دولت آقای روحانی اگر بتواند تا موعد معین انتخابات مجلس موفقیت‌های بهتری کسب کند، وضعیت از این هم بهتر می‌شود. در انتخابات ۹۲ توانستیم یک نوع انسجام را حفظ کنیم و شاهد بودیم با نیروهای معتدل و میانه درمورد آقای روحانی همکاری کردیم که این موضوع اثر خیلی خوبی در انسجام اصلاح طلب‌ها گذاشته است. به نوشته ندای ایرانیان حجت الاسلام محسن رهامی، با بیان اینکه موفقیت دولت روحانی می‌تواند مسیر اصلاح طلبان را برای ورود به مجلس راحت‌تر کند افزود: به نظر من، دولت روحانی موفقیت‌های بیشتری کسب کند اصلاح طلب‌های راحت‌تر می‌توانند کرسیهای مجلس به دست آورند. البته مسئله برخورد شورای نگهبان و وزارت کشور و هیئت‌های اجرایی و هیأت‌های نظارتی هم مطرح است که مجددا برخوردی نکنند و اصلاح طلبان را کنار نگذارند.

ماجرای تغییر نام مهدی هاشمی از زبان مادرش

عفت مرعشی همسر آقای هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتش نوشت: آخر شهریور ماه سال ۱۳۴۸ بود. پانزده روز بعد مهدی در منزل جدید چشم به جهان گشود. خوابی که در حرم حضرت علی (ع) دیده بودم، تعبیر شده بود. محسن که آرزوی داشتن برادر داشت، به آرزوی خود رسید. مهدی، خیلی بچه سالم و عزیز و دوست داشتنی بود. خانم دکتر منصوریان، پزشک زنان و زایمان، سه شرطی را که من از ایشان خواستم، پذیرفت. سپس در بیمارستان کیان وضع حمل کردم. اولین شرط من این بود که خود پزشک در بالینم باشد. دوم اینکه بتوانم همیشه چادرم را به سر داشته باشم. سوم اینکه هیچ مردی حتی نظافتچی مرد، به اتاق من نیاید. ایشان همه آن‌ها را قبول کرد و انجام داد. شش روز در بیمارستان بستری بودم. بی‌بی فاطمه، عمه بچه‌ها، شب و روز در کنار من در بیمارستان بود و خواهرم اشرف، به منزل ما آمد و از بچه‌ها نگهداری می‌کرد.

پارسینه در ادامه انتشار این خاطرات به نقل از همسر هاشمی رفسنجانی می‌نویسد: یک روز که در منزل بودم، سینه‌ام آبسه کرد و مجبور شدم مجددا در بیمارستان بستری شوم. یک شب در بیمارستان خوابیدم و عمل جراحی کردم. ناگفته نماند سه ماهی به زمان تولد مهدی مانده بود که نامه‌ای از آشیخ محمد هاشمیان برای آقای هاشمی رسید. ایشان نوشته بود امام زمان (عج) را درخواب دیدم که فرزند شما پسر است و اسمش مهدی است. من هم بی‌توجه به این خواب، اول اسم او را مظفر گذاشتم که مورد اعتراض آقای هاشمیان قرار گرفت. با یادآوری ایشان، ما اسم مهدی را برای نوزاد انتخاب کردیم. مهدی بچه بسیار شیرین و پرجنب و جوشی بود. همه دوستش داشتند، حتی غریبه‌ها. خواهرم اشرف، لباس‌های زیبا برایش می‌دوخت. مهدی تپل بود و موهای فرفری داشت. اعضای فامیل چند روزی که او را نمی‌دیدند، اظهار دلتنگی می‌کردند.

درگیری لفظی زیباکلام و فراستی بر سر شهید آوینی

در حالی که بیش از بیست روز از ایام بزرگداشت شهید آوینی گذشته است، دانشگاه تهران، شاهد مناظره داغی با موضوع سینمای شهید آوینی بود. دو طرف این مناظره مسعود فراستی منتقد سینمایی و صادق زیباکلام کار‌شناس و تحلیلگر سینمایی بودند. مناظره داغی که گاهی چنان از کنترل خارج می‌شد که در پایان آن عده‌ای از دانشجویان خطاب به دو طرف گفتند که‌ شأن دانشگاه را در مناظره‌شان حفظ نکردند. زیباکلام در این مناظره آوینی را نظریه‌پرداز سینمای حکومتی معرفی و اعلام کرد که با تمام وجود مخالف هنر در خدمت حکومت است و فراستی هم به دفاع از دوست قدیمی خود برخاست.

در ادامه بخش‌هایی از اظهار نظرهای دو طرف را می‌خوانید.

زیباکلام: من آوینی را بخشی از مجموعه‌ای می‌دانم که به آن‌ها سینماگران حکومتی می‌گویم. ما می‌توانیم در مورد مسائل فنی و قالب و محتوا صحبت کنیم ولی علت اهمیتی که به مفهوم آوینی داده می‌شود این است که ایشان را برای هنر دولتی و هنر ایدئولوژیک زده مصادره کنند. از نظر تاریخی فقط جمهوری اسلامی ایران نیست که به سینمای متعهد پایبند است، تمام نظام هایی که بر اساس ایدئولوژی شکل گرفتند به سینمای متعهد معتقدند. سینما شوروی هم داعیه هنر متعهد است. سینمای چین و سینما آلمان نازی هم این نگاه را به هنر داشتند. در مورد جنگ باید خیلی حرفهای دیگری هم زده شود. شما به صادق زیبا کلام نگو میهن پرست نیستی. زیبا کلام هر آشغالی که هست خودش را به کسانی نمی‌چسباند تا بالا بیاید. شما و کسانی که مبلغشان هستید، هیچ جرأتی ندارید که فیلم های دیگری هم در مورد جنگ بسازید، ولی بدانید کسان دیگری می‌آیند و برای جنگ فیلم خواهند ساخت.

فراستی: حتی در جایی که دکترا گرفتید (خطاب به زیباکلام) هم بی‌سواد هستید. به شدت مبتذل و به شدت تقلیل‌گرا هستید از بحث مذاکرات هسته‌ای تا بحث اعتدال. ادعای قلابی که من اپوزیسیون روشنفکر هستم واقعا برای یک استاد دانشگاه مبتذل است. آن‌ چیزی که در مورد مرتضی آوینی و حکومتی بودن او است، کذب محض است. تمام نوشته‌های اواخر سال ۶۹ تا لحظه‌ ‌شهادتش علیه سینمای دولتی و حکومت است. این گونه ادعای تفکر می‌کنی و بعد می‌گویی که فراستی از قلاده‌های طلا دفاع کرد. قلاده‌های طلا شرف دارد به آن چیزی که تو دوست داری مرد.

شمقدری: جهت‌گیری به سمت کیارستمی خطرناک است

جواد شمقدر در واکنش به اکران فیلمی از کیارستمی در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر و تقدیر از این کارگردان گفت: بببنید بالاخره آقای کیارستمی یکی از فیلمسازان این کشور است و به زعم بعضی‌ها حضور ایشان در جشنواره جهانی اعتباری است برای سینمای ایران و اگر این را بپذیریم خیلی بی‌راه نیست اما مشکل این نیست؛ مشکل این است که خدای ناکرده جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های سینمای ایران برود به سمت سینمای آقای کیارستمی و این خیلی خطرناک است خطری که خود ایشان هم اتفاقاً همین نظر را دارد که اگر سینمای ایران بخواهد بشود سینمای کیارستمی این یک فاجعه خواهد بود اما در کنار همه ژانر‌ها وحضور همه کارگردان‌ها با نگاه‌های مختلف؛ کیارستمی هم فیلمش را بسازد و در چندتا جشنواره هم جایزه بگیرد اشکالی ندارد ضمن اینکه کیارستمی فیلم‌هایش از خیلی از این حضراتی که در ۱۵ سال اخیر به دنبال کسب جوائز جهانی بودند خیلی سالم‌تر و شریف‌تر است و حداقل در فیلم‌هایش وطن‌فروشی نمی‌بینیم ولی در فیلم‌های دیگر این اتفاق افتاده است.

«جیپسی کینگ» به ایران می‌آید

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای کنسرت گروه «جیبسی‌کینگز» در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد. پیروز ارجمند با اعلام این خبر اظهار کرد: سیاست‌های کلی دفتر موسیقی وزارت ارشاد در حوزه تعاملات بین المللی، اعزام گروه‌های ایرانی با ماهیت ملی و همچنین حضور گروه‌های خارجی با اشتراکات فرهنگی کشورمان بوده است. از این جهت، تمایل داشتیم که این گروه‌های بین المللی غیر از فعالیت‌های اختصاصی که برای اجرا در کشورمان دارند، با گروه‌های ایرانی نیز کنسرت‌هایی را برگزار کنیم.

خریدار ۳۰۰ میلیاردی با پراید رفت!

امروز مزایده باشگاه استقلال و پرسپولیس برگزار شد و یک چهره جدید در میان خریداران دیده شد. علی معظمی‌نیا که نامش در میان خریداران پرسپولیس دیده می‌شد اما به دلیل اینکه مدارکش کامل نبود در مزایده شرکت نکرد. او دقایقی کوتاه با پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی جلسه گذاشت و بعد از این جلسه قصد سوار شدن به آسانسور را داشته گزارشگران تلویزیونی و برخی خبرنگاران به داخل آسانسور هجوم بردند تا با او گفت‌وگوی اختصاصی بگیرند؛ اما معظمی‌نیا نگران سقوط آسانسور بود و مدام فریاد می‌زد آسانسور سقوط می‌کند بیرون بروید در ‌‌نهایت او از پلیس و مسئولین حراست سازمان خصوصی‌سازی درخواست کمک کرد تا بدون حضور خبرنگاران از آسانسور استفاده کند، خبرنگاران نیز از طبقه دهم تا طبقه همکف دویدند تا خود را به او برسانند.

حمله تند یک اصلاح‌طلب به دولت روحانی

احمد پورنجاتی در فیس بوک خود نوشت: «بازی کثیف» با وجدان عمومی ـ از سوی هرکس ـ هزار بار کثیف‌تر از «پول کثیف» است در عرصهٔ سیاست و قدرت؛ چرخ مدیریت «سیاست داخله» دولت روحانی، از اول هم «تیوپ فس فسی» بود.

وقتی حساب اینستاگرام رهبری انگلیسی‌ها را متعجب کرد

گاردین در مطلبی با تیتر «چگونه رهبر ایران به بهترین منتشر کننده ویدئو در اینستاگرام تبدیل شده است» نوشته است: برای بسیاری از مردم جهان این سؤال مطرح است که چگونه حساب رسمی آیت‌الله خامنه‌ای در اینستاگرام می‌تواند ویدئوهایی با زمان بیشتر از ۱۵ ثانیه آپلود کند؟ اما واقعیت ماجرا چیست؟ پاسخ را باید از زبان همین روزنامه شنید: ماجرا خیلی ساده است. اینستاگرام یک ایراد فنی و باگ اطلاعاتی در نرم افزار خود داشته که البته از دید مدیران اینستاگرام مخفی مانده و صفحه اینستاگرام رهبر ایران از آن به خوبی استفاده کرده و امکان انتشار فیلم‌هایی با زمان بیشتر از ۱۵ ثانیه را برای خود فراهم کرده‌اند.

در همین زمینه، تیم فنی اینستاگرام در بیانیه کوتاهی اعلام کرده که به تازگی متوجه یک باگ فنی شده که به کاربران امکان انتشار ویدئوهایی با زمانی طولانی‌تر از ۱۵ ثانیه را می‌دهد. تیم فنی این شبکه اجتماعی پرکاربر تأکید کرده که اکنون این مشکل فنی برطرف شده و دیگر چنین امکانی وجود ندارد. گاردین در پایان مطلب خود نوشته است که ویدئوهای طولانی اینستاگرام صفحه پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب همچنان در دسترس هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ